witam
prosze żeby mi ktoś wytłumaczył :
dlaczego stopień dyskryminacji ma wpływ na zasięg wykrywacza ?
(o ile to prawda)
p.s. pytałem też gdzie indziej ale odesłano mnie do ProScana.
dyskryminacja a zasięg
Re: dyskryminacja a zasięg
Dyskryminacja nie zawsze ma ZNACZĄCY wpływ - to zależy od rodzaju budowy wewnętrznej wykrywacza. Ale to temat zbyt rozległy i wielowariantowy, dlatego odpowiadając jedynie na pytanie:
Są co najmniej dwa powody:
1. Budowa tzw. detektora fazoczułego. Ustawiając pokrętłem dyskryminacji określoną („niechcianą”) fazę*, powodujemy, że sygnały o danej fazie i niższej są tłumione. Ale jednocześnie, sygnały o zbliżonej fazie też są mniej wzmacniane. To powoduje zmniejszenie zasięgu dla obiektów o fazie podobnej do fazy niechcianego sygnału.
2. Dla przedmiotów, dla których sygnał jest słaby, wykrywacz ma problemy w określeniu, jaką ma fazę - stąd też tłumienie określonych faz może spowodować wytłumienie tej, która została źle zaklasyfikowana (ze względu na słabość sygnału) i należała do pożądanego przedmiotu. Tak więc słabe sygnały mogą być na dzień dobry zaklasyfikowane do zdyskryminowania, mimo iż, gdyby sygnał był silniejszy, byłby przyjęte jako „dobre”.
Mam nadzieję, że w odpowiedzi nie posłużysz się znowu jakimś materiałem reklamowym, bo znów mogę się zrobić złośliwy.
Np. mógłbyś napisać: Jabel nie ma żadnej dyskryminacji i dlatego nim nie ominę żadnego sygnału. I ripostę masz jak w banku.
proscan
*Faza – nie wdając się w szczegóły – to jeden z parametrów określających sygnał sinusoidalny.
Są co najmniej dwa powody:
1. Budowa tzw. detektora fazoczułego. Ustawiając pokrętłem dyskryminacji określoną („niechcianą”) fazę*, powodujemy, że sygnały o danej fazie i niższej są tłumione. Ale jednocześnie, sygnały o zbliżonej fazie też są mniej wzmacniane. To powoduje zmniejszenie zasięgu dla obiektów o fazie podobnej do fazy niechcianego sygnału.
2. Dla przedmiotów, dla których sygnał jest słaby, wykrywacz ma problemy w określeniu, jaką ma fazę - stąd też tłumienie określonych faz może spowodować wytłumienie tej, która została źle zaklasyfikowana (ze względu na słabość sygnału) i należała do pożądanego przedmiotu. Tak więc słabe sygnały mogą być na dzień dobry zaklasyfikowane do zdyskryminowania, mimo iż, gdyby sygnał był silniejszy, byłby przyjęte jako „dobre”.
Mam nadzieję, że w odpowiedzi nie posłużysz się znowu jakimś materiałem reklamowym, bo znów mogę się zrobić złośliwy.
Np. mógłbyś napisać: Jabel nie ma żadnej dyskryminacji i dlatego nim nie ominę żadnego sygnału. I ripostę masz jak w banku.
proscan
*Faza – nie wdając się w szczegóły – to jeden z parametrów określających sygnał sinusoidalny.
Re: dyskryminacja a zasięg
dzięki. wrócę do tematu bo ciekawy.
Re: dyskryminacja a zasięg
hmmm
czyli tak,
- jeśli w dfx wycinam (reject) -95 - (-10) to zgodnie z punkt 1 ma to znikomy wpływ na zasięg na powiedzmy cele +10 - 95, jednakże jeśli są one na granicy zasięgu to zasięg na nie może się zmniejszyć (punkt 2)
- jeśli jednak wytnę łuskę (powidzmy 20-25) to tracę zasięg na monetki załóżmy 15-20 i 25-30.
- nie znam się na tym ale zakładając że to jest cyfrowy, mikroprocesorowy wykrywacz to jakby zrobili że dyskryminacja była by poprzez programowe zaklasyfikowanie danego sygnału do powiedzmy zakresów pięciodziałkowych ale z rozdzielczością 1 działki - to nie powinno mieć wpływu na zasięg odrzucenie któregoś z zakresów ? - przynajmniej co do punktu 1.
- a jak się ma dyskryminacja do identyfikacji ,nie mam instrukcji ale z tego co się zorientowałem dfx/xlt można zdyskryminować część zakresu a identyfikacja dalej go widzi ? - swoją drogą pożyteczna rzecz. jak to się ma do zasięgów itd? - hmmm chodzi mi o to że jeśli zakres dyskryminujemy to dlaczego działa identyfikacja ,
pozdrawiam TiTi
p.s. sorry jeśli zbytnio nalałem wody
czyli tak,
- jeśli w dfx wycinam (reject) -95 - (-10) to zgodnie z punkt 1 ma to znikomy wpływ na zasięg na powiedzmy cele +10 - 95, jednakże jeśli są one na granicy zasięgu to zasięg na nie może się zmniejszyć (punkt 2)
- jeśli jednak wytnę łuskę (powidzmy 20-25) to tracę zasięg na monetki załóżmy 15-20 i 25-30.
- nie znam się na tym ale zakładając że to jest cyfrowy, mikroprocesorowy wykrywacz to jakby zrobili że dyskryminacja była by poprzez programowe zaklasyfikowanie danego sygnału do powiedzmy zakresów pięciodziałkowych ale z rozdzielczością 1 działki - to nie powinno mieć wpływu na zasięg odrzucenie któregoś z zakresów ? - przynajmniej co do punktu 1.
- a jak się ma dyskryminacja do identyfikacji ,nie mam instrukcji ale z tego co się zorientowałem dfx/xlt można zdyskryminować część zakresu a identyfikacja dalej go widzi ? - swoją drogą pożyteczna rzecz. jak to się ma do zasięgów itd? - hmmm chodzi mi o to że jeśli zakres dyskryminujemy to dlaczego działa identyfikacja ,
pozdrawiam TiTi
p.s. sorry jeśli zbytnio nalałem wody
Re: dyskryminacja a zasięg
- jeśli w dfx wycinam (reject) -95 - (-10) to zgodnie z punkt 1 ma to znikomy wpływ na zasięg na powiedzmy cele +10 - 95, jednakże jeśli są one na granicy zasięgu to zasięg na nie może się zmniejszyć (punkt 2)
- jeśli jednak wytnę łuskę (powidzmy 20-25) to tracę zasięg na monetki załóżmy 15-20 i 25-30.
Tak - strata będzie wynikać z pkt.2
- nie znam się na tym ale zakładając że to jest cyfrowy, mikroprocesorowy wykrywacz to jakby zrobili że dyskryminacja była by poprzez programowe zaklasyfikowanie danego sygnału do powiedzmy zakresów pięciodziałkowych ale z rozdzielczością 1 działki - to nie powinno mieć wpływu na zasięg odrzucenie któregoś z zakresów ? - przynajmniej co do punktu 1.
Ogólnie zgadzam się z przyjętą logiką. Tak mniej więcej jest. Przy słabych sygnałach rozrzut odczytów może być jednak znaczny. Trzeba też wziąć poprawkę na własności gruntu i na pobliskie śmieci.
- a jak się ma dyskryminacja do identyfikacji ,nie mam instrukcji ale z tego co się zorientowałem dfx/xlt można zdyskryminować część zakresu a identyfikacja dalej go widzi ? - swoją drogą pożyteczna rzecz. jak to się ma do zasięgów itd? - hmmm chodzi mi o to że jeśli zakres dyskryminujemy to dlaczego działa identyfikacja ,
W tych wykrywaczach mniej więcej tak jest; wykrywacz oblicza, co ma pod sondą, pokazuje to (chyba że włączy się opcję VISUAL DISC) a sygnalizuje dźwiękowo tylko, to co nie jest dyskryminowane.
Zakres identyfikacji pokrywa się mniej więcej z zakresem dyskryminacji, ale można na to wpływać poprzez parametr VDI Sensitivity.
Przypominam, że jest jeszcze tryb MIX MODE (nie jest to "polska myśl techniczna”), w którym słychać sygnały z kanału dyskryminacji, jak i osobnego kanału wszystkich metali, który jest najczulszy.
proscan