Czy do wykrywacza trzeba uzywać specjalnych sluchawek ?
Czy do wykrywacza trzeba uzywać specjalnych sluchawek ?
Ostatni gdzieś przeczytałem że do wykrywacza nalezy uzywać specjalnych słuchawek. Do tej pory uzywałem słychawek "zwyklych" ale o opornosci do 50 OHM.
Jakich słuchawek nalezy uzywać
Pozdrawiam
Jakich słuchawek nalezy uzywać
Pozdrawiam
Re: Czy do wykrywacza trzeba uzywać specjalnych sluchawek ?
Witam,
Oporność słuchawek zwykle ma mało wspólnego z tym czy nadają się one do wykrywacza czy nie (są wyjątki - bardzo nieliczne).
Zwykle każde słuchawki w przedziałem 8-32 Ohm (czyli te popularne na rynku) będą dobrze działały na wykrywaczu.
Ważne jest by słuchawki były:
- lekkie;
- solidne;
- dobrze odtwarzały dźwięki (niczego nie tłumiły i same z siebie nie brzęczały).
Pożądane by miały kabel spiralny.
Ci którzy chcą (i mogą) się w pełni skoncentrować, powinni używać słuchawek wyciszających zewnętrzne dźwięki.
Dopasowanie energetyczne (czyli jaka ma być impedancja słuchawek) jest moim zdaniem trzecioplanowe.
proscan
Oporność słuchawek zwykle ma mało wspólnego z tym czy nadają się one do wykrywacza czy nie (są wyjątki - bardzo nieliczne).
Zwykle każde słuchawki w przedziałem 8-32 Ohm (czyli te popularne na rynku) będą dobrze działały na wykrywaczu.
Ważne jest by słuchawki były:
- lekkie;
- solidne;
- dobrze odtwarzały dźwięki (niczego nie tłumiły i same z siebie nie brzęczały).
Pożądane by miały kabel spiralny.
Ci którzy chcą (i mogą) się w pełni skoncentrować, powinni używać słuchawek wyciszających zewnętrzne dźwięki.
Dopasowanie energetyczne (czyli jaka ma być impedancja słuchawek) jest moim zdaniem trzecioplanowe.
proscan
Re: Czy do wykrywacza trzeba uzywać specjalnych sluchawek ?
Witam!
Ostatnio gość na forum Tesoro stwierdził, że doświadczalnie doszedł do wniosku że np. Tejonowi najbardziej odpowiadają słuchawki 100 ohmowe. Ma to być związane z wyjściem słuchawkowym.
pozdrawiam
darek6
Ostatnio gość na forum Tesoro stwierdził, że doświadczalnie doszedł do wniosku że np. Tejonowi najbardziej odpowiadają słuchawki 100 ohmowe. Ma to być związane z wyjściem słuchawkowym.
pozdrawiam
darek6
Re: Czy do wykrywacza trzeba uzywać specjalnych sluchawek ?
Nie wykluczone.
Do wyjścia słuchawkowego zwykle przyłączany jest opornik, który ogranicza prąd płynący przez słuchawki (bo jest to ten sam sygnał, który idzie na głośnik).
Od rezystancji tego opornika zależy dopasowanie energetyczne. Jeśli przyłączymy słuchawki o za dużej impedancji, to popłynie zbyt mały prąd i słuchawki będą za ciche.
Podkreślam - nie samą rezystancją żyje człowiek! Zwykle nowoczesne słuchawki o większej impedancji są lepiej wykonane, mają lepsza sprawność przetwarzania itp. Nie znaczy to, ze każdy badziew który ma "dużo omów" będzie lepszy.
proscan
Do wyjścia słuchawkowego zwykle przyłączany jest opornik, który ogranicza prąd płynący przez słuchawki (bo jest to ten sam sygnał, który idzie na głośnik).
Od rezystancji tego opornika zależy dopasowanie energetyczne. Jeśli przyłączymy słuchawki o za dużej impedancji, to popłynie zbyt mały prąd i słuchawki będą za ciche.
Podkreślam - nie samą rezystancją żyje człowiek! Zwykle nowoczesne słuchawki o większej impedancji są lepiej wykonane, mają lepsza sprawność przetwarzania itp. Nie znaczy to, ze każdy badziew który ma "dużo omów" będzie lepszy.
proscan
Słuchawki
Witam!
Mam tejona (mam nadzieję że nie znajdę się z tego powodu na cenzurowanym
) i moje pytanie dotyczy słuchawek do tego sprzętu. Na forum Tesoro jeden z użytkowników stwierdził że najlepsze są słuchawki 100 ohm. Obecnie używam słuchawek 32 ohm i jaka mogłaby być różnica gdybym przeszedł na słuchawki 100 ohm? (nowe kossy kosztują 130 zł). Czy lepsza słyszalność słabych sygnałów? a może usłyszałbym sygnały które słuchawki 32 ohm nie przenoszą, choć w tym przypadku decyduje chyba pasmo słuchawek?
pozdrawiam
darek6
Mam tejona (mam nadzieję że nie znajdę się z tego powodu na cenzurowanym
pozdrawiam
darek6
Re: Słuchawki
Na cenzurowanym ? Nie ja nie szykanuję użytkowników Tesoro. Po prostu nie naprawiam wykrywaczy Tesoro kupionych w firmie Denar, bo nie mam obowiązku ani przyjemności.
Na temat słuchawek pisałem tutaj:
http://www.proscan.gliwice.pl/forum/viewtopic.php?t=73
Jeśli ta odpowiedź nie wystarcza, to pytaj dalej, chociaż dystrybutor czy serwisant Tesoro powinien znać odpowiedź na Twoje pytanie.
proscan
Na temat słuchawek pisałem tutaj:
http://www.proscan.gliwice.pl/forum/viewtopic.php?t=73
Jeśli ta odpowiedź nie wystarcza, to pytaj dalej, chociaż dystrybutor czy serwisant Tesoro powinien znać odpowiedź na Twoje pytanie.
proscan
Ostatnio zmieniony sob lut 03, 2007 7:47 am przez ProScan, łącznie zmieniany 1 raz.
Re: Słuchawki
Witam!
ProScan napisał:
No a tutaj chodzi właśnie o coś odwrotnego, czyli żeby stosować słuchawki o większej oporności niż 8-32 ohmy. Czyli zgodnie z parawem Ohma popłynie mniejszy prąd i jedynym rezultatem będzie jedynie cichszy dźwięk? (choć stosuje słuchawki bez regulacji to ucho mi raczej nie odpada
). A może cały problem zawiera się w:
Co przez to można uzyskać? (te których używam i te 100 ohmowe pasmo przenoszenia mają takie samo.)
pozdrawiam
darek6
ProScan napisał:
Od rezystancji tego opornika zależy dopasowanie energetyczne. Jeśli przyłączymy słuchawki o za dużej impedancji, to popłynie zbyt mały prąd i słuchawki będą za ciche.
No a tutaj chodzi właśnie o coś odwrotnego, czyli żeby stosować słuchawki o większej oporności niż 8-32 ohmy. Czyli zgodnie z parawem Ohma popłynie mniejszy prąd i jedynym rezultatem będzie jedynie cichszy dźwięk? (choć stosuje słuchawki bez regulacji to ucho mi raczej nie odpada
mają lepsza sprawność przetwarzania
Co przez to można uzyskać? (te których używam i te 100 ohmowe pasmo przenoszenia mają takie samo.)
pozdrawiam
darek6
Re: Słuchawki
Chodzi dokładnie o to o czym napisałem. Za duży opór - za mały prąd. Za mały opór - za małe napięcie. Efekt taki sam - moc oddawana do obciążenia nie optymalna. Tylko po co komu moc ? Tutaj nie chodzi o głośne granie, czy sprawność energetyczną, tylko o wierne odtwarzanie sygnału czyli:
- dobre pasmo przenoszenia;
- dobrą dynamikę (w przypadku wykrywacza zdolność do odtwarzania subtelnych, cichutkich dźwięków);
- małe zniekształcenia.
o kwestiach mechanicznych już nie wspomnę (można kupić genialne słuchawki studyjne, tylko kto będzie na tyle głupi żeby pojśc z tym do lasu w krzaki, albo na 30 stopniowy upał?).
Dla wykrywaczy Tesoro, które mają wewnętrzny szeregowy opornik (o którym pisałem w wątku powyżej) teoretycznie optimum mocy zapewniają słuchawki 150 Ohm. Ale podkreślam po raz kolejny, że nie każdy badziew który ma tyle omów będzie najlepszy.
Nie jestem w stanie na podstawie samej oporności powiedzieć które słuchawki będą lepsze, w ogólnym przypadku. Słuchawki składają się z magnesu, membrany i z cewki. Jakość wykonania, jakość materiałów, rodzaj konstrukcji ma zasadnicze znaczenie, a tego nie da się wyczytać z impedancji. To trzeba zobaczyć, a najlepiej posłuchać.
Jak jeszcze ktoś mnie zapyta o oporność słuchawek, to zastrzelę
. A jeśli ktoś mnie jeszcze raz zapyta o słuchawki do Tesoro to najpierw dostanie pejczem
, a zastrzęlę po wychłostaniu.
proscan
- dobre pasmo przenoszenia;
- dobrą dynamikę (w przypadku wykrywacza zdolność do odtwarzania subtelnych, cichutkich dźwięków);
- małe zniekształcenia.
o kwestiach mechanicznych już nie wspomnę (można kupić genialne słuchawki studyjne, tylko kto będzie na tyle głupi żeby pojśc z tym do lasu w krzaki, albo na 30 stopniowy upał?).
Dla wykrywaczy Tesoro, które mają wewnętrzny szeregowy opornik (o którym pisałem w wątku powyżej) teoretycznie optimum mocy zapewniają słuchawki 150 Ohm. Ale podkreślam po raz kolejny, że nie każdy badziew który ma tyle omów będzie najlepszy.
Nie jestem w stanie na podstawie samej oporności powiedzieć które słuchawki będą lepsze, w ogólnym przypadku. Słuchawki składają się z magnesu, membrany i z cewki. Jakość wykonania, jakość materiałów, rodzaj konstrukcji ma zasadnicze znaczenie, a tego nie da się wyczytać z impedancji. To trzeba zobaczyć, a najlepiej posłuchać.
Jak jeszcze ktoś mnie zapyta o oporność słuchawek, to zastrzelę
. A jeśli ktoś mnie jeszcze raz zapyta o słuchawki do Tesoro to najpierw dostanie pejczem
, a zastrzęlę po wychłostaniu.
proscan
Re: Czy do wykrywacza trzeba uzywać specjalnych sluchawek ?
Tzw. specjalne słuchawki przeznaczone do wykrywacza metali mają zamontowany specjalny układ do obniżania dynamiki głośności. Chodzi o obcinanie głośnych sygnałów przy pozostawieniu cichych bez zmian. Daje to poczucie miekkości tonu i znacznie podnosi komfort pracy. Osobiście uważam, że specjalne słuchawki mają sporą przewagę nad innymi przypadkowymi. Jednak gdy się nie ma co się lubi...
Re: Słuchawki
Witam!
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Teraz już będę
pozdrawiam
darek6
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Teraz już będę
pozdrawiam
darek6
Re: Czy do wykrywacza trzeba uzywać specjalnych sluchawek ?
Interesująca strona zbierająca informacje o słuchawkach do wykrywaczy metali:
http://metaldetectingworld.com/reviews_headphones.shtml
proscan
http://metaldetectingworld.com/reviews_headphones.shtml
proscan
-
Zapytanie_email
- Posty: 482
- Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm
Re: Słuchawki
Witam serdecznie, mam pytanie.
Kupiłem dość spontanicznie słuchawki, które mają oporność 400 ohm, po podłączeniu ich do Minelab XT705 okazało się, że poziom głośności nie jest w pełni zadowalający.
Po rozkręceniu muszli zobaczyłem głośnik z oznaczeniem 8 ohm i zamontowany na nim transformator, który prawdopodobnie odpowiada za podniesienie impedancji.
Moje pytanie jest takie : czy jak pominę w podłączeniu transformator i słuchawki będą 8 ohmowe to nie zrobi to krzywdy wykrywaczowi ?
Z góry dziękuję za informację i pozdrawiam
Kupiłem dość spontanicznie słuchawki, które mają oporność 400 ohm, po podłączeniu ich do Minelab XT705 okazało się, że poziom głośności nie jest w pełni zadowalający.
Po rozkręceniu muszli zobaczyłem głośnik z oznaczeniem 8 ohm i zamontowany na nim transformator, który prawdopodobnie odpowiada za podniesienie impedancji.
Moje pytanie jest takie : czy jak pominę w podłączeniu transformator i słuchawki będą 8 ohmowe to nie zrobi to krzywdy wykrywaczowi ?
Z góry dziękuję za informację i pozdrawiam
Re: Słuchawki
Witam,
Czyli mamy ofiarę histerii pod tytułem "oporność słuchawek".
Chciałoby się powtórzyć: a nie mówiłem, że nie samą opornością mierzy się jakość słuchawek!!
Oczywiście można podłączyć te badziewne słuchawki z głośnikami 8 omowymi do wykrywacza i nic się nie stanie, tyle tylko że sygnał może być bardzo slaby.
proscan
Czyli mamy ofiarę histerii pod tytułem "oporność słuchawek".
Chciałoby się powtórzyć: a nie mówiłem, że nie samą opornością mierzy się jakość słuchawek!!
Oczywiście można podłączyć te badziewne słuchawki z głośnikami 8 omowymi do wykrywacza i nic się nie stanie, tyle tylko że sygnał może być bardzo slaby.
proscan