Strona 1 z 1

Tesoro cibola-zmiana zasilania

: ndz maja 09, 2010 10:35 am
autor: CONRADO
Zastanawiam sie nad przerobieniem mojej ciboli na zasilanie bateriami AA i interesuje mnie jakie napiecie zasilajace powinna miec cibola-czy 8 akumulatorkow AA nie uszkodzi mi elektroniki?Podlaczylem eksperymentalnie taki pakiecik i wykrywacz dziala(napiecie jest troche wieksze niz na akku 9v i poprostu zastanawiam sie czy dlugotrwala praca na troche wyzszym napieciu nie spowoduje jakis uszkodzen?

Re: Tesoro cibola-zmiana zasilania

: ndz maja 09, 2010 11:09 am
autor: ProScan
Witam,

Nie znam szczegółów budowy Ciboli.

Zasilanie 8x1,5V=12V uważam za ryzykowne, natomiast 8x1,2V=9,6V za zupełnie bezpieczne.

:pa

proscan

Re: Tesoro cibola-zmiana zasilania

: ndz maja 09, 2010 11:55 am
autor: CONRADO
Mam wlozone aktualnie 8x1,2 V akku i razem daja 10,84 V i wykrywacz to trawi-Pytanie tylko czy jak sie nie zepsul po podlaczeniu takiego pradu to czy nie zepsuje sie np po kilkunastu godzinach w terenie?

Re: Tesoro cibola-zmiana zasilania

: ndz maja 09, 2010 12:38 pm
autor: ProScan
Takie napięcie może wykazać pomiar tuz po naładowaniu, bez obciążenia. W trakcie pracy napięcie spadnie i będzie utrzymywać się na poziomie 9,6V.

Tesoro Tejon także jest zasilany 8 x R6, co jeszcze bardzie uprawdopodabnia bezpieczeństwo takiej przeróbki.

Ale po raz kolejny podkreślam, że nie wiem jak w szczegółach jest zbudowana Cibola i tego typu przeróbki proszę robić na własne ryzyko. To że moim zdaniem nic się nie stanie, nie oznacza, że biorę jakąkolwiek odpowiedzialność za to się może wydarzyć.

:pa

proscan

Re: Tesoro cibola-zmiana zasilania

: ndz maja 09, 2010 1:03 pm
autor: CONRADO
Alez nikt nie bedzie obarczal Pana odpowiedzialnoscia-poprostu chcialem zapytac i posluchac roznych opini.Teraz musze pomyslec o jakims zasobniku na paluszki zeby to mialo rece i nogi.Jeszcze myslalem zbey zamontowac podlokietnik z tejona ale nie wiem jaka bedzie jego cena.

Re: Tesoro cibola-zmiana zasilania

: ndz maja 09, 2010 6:25 pm
autor: CONRADO
Wlasnie wrocilem z terenu i wrazenia jak najbardziej ok-sprzet smiga az milo a zuzycia pradu wogole nie znac.Ciekawe ile godzin wytrzyma na takim pakiecie.

Re: Tesoro cibola-zmiana zasilania

: wt maja 25, 2010 4:56 pm
autor: Artur_T_Saper
jak kolego statecznie rozwiązałeś sposób przymocowania tego zasobnika ??
właśnie kombinuję nad przejściem z 9Voltówki na pakiecik paluszków w mojej cebuli:)
pozdrawiam

Re: Tesoro cibola-zmiana zasilania

: śr cze 23, 2010 1:35 pm
autor: solidny113
Ja kiedys zrobilem sobie taki układ ktory nie schodził ponizej 8,4V poniewaz wiadomo jak w tesoro spada zasieg.
Uklad jest bardzo prosty i tani:
-L7810CV
Koszt cos kolo 7 pln + radiatorek+adapter 9V

Re: Tesoro cibola-zmiana zasilania

: czw cze 24, 2010 2:50 pm
autor: beaviso
Od kilku miesięcy użytkuję Vaquero i zdecydowanie nie zaobserwowałem w praktyce żadnych spadków zasięgu w funkcji wyczerpywania się baterii alkalicznej 9V.
Inną sprawą jest to, że bateria wymaga stosunkowo częstej wymiany (co ok. 10 godzin, praca na słuchawkach). Wykrywacz pracuje na "wysokich" nastawach - może to ma wpływ na konsumpcję baterii? Nie wiem.
Faktem jest, że bateria domaga się zmiany już przy stanie naładowania sygnalizowanym przez wykrywacz jednym niskim i trzema wysokimi tonami (po włączeniu). Objawy to nagłe pogorszenie się stabilności pracy i samoistne wzbudzanie. Zanim jednak taki stan nastąpi, wykrywacz ukazuje pełnię swoich osiągów niezmiennie od początku baterii do pierwszych, gwałtownych objawów jej niedostatecznego naładowania.

M.

Re: Tesoro cibola-zmiana zasilania

: pt cze 25, 2010 1:54 pm
autor: solidny113
Zobacz jak zachowuje sie przy 7,8V jai ma zasieg.

Re: Tesoro cibola-zmiana zasilania

: pn cze 28, 2010 2:05 pm
autor: beaviso
solidny113 pisze:Zobacz jak zachowuje sie przy 7,8V jai ma zasieg.

Niebawem to sprawdzę na bieżącej baterii. Wydaje mi się jednak, że nie ma takiej potrzeby, bowiem baterię wymieniam w momencie, gdy ta ma ok. 8.0V. Poniżej tej wartości wykrywacz staje się niestabilny. Moment ten jest jednoznaczny i wyraźny. Bateria poniżej 8.0V nie nadaje się do wykorzystywania.
Pomierzyłem napięcie na nowej baterii Energizer Industrial alkaline 6F22 - oferowała 9.4V. Stopniowo się zużywa, po wczorajszym wyjściu ma 8.2V, wykrywacz do końca działał stabilnie i oferował normalne osiągi. Czułość sprawdzam bardzo często - mam nawyk machnięcia co kilka minut łopatą nad sondą, aby upewnić się, że wykrywacz działa, a zasięg na łopatę jest zgodny z oczekiwaniami. Spadek z 9.4V do 8.2V odbył się bez zauważalnych strat dla efektywności wykrywacza. Przy 8.2V włączenie jest sygnalizowane jednym niskim i czterema wysokimi sygnałami. Znalazłem u siebie baterię, którą schowałem zamiast wyrzucić i ta pokazuje 8.0V. Dlatego tą wartość przyjmuję jako graniczną, przy której baterię należy wymienić i jest to natychmiast wyczuwalne. Napięcie 7.8V to wartość poniżej granicznej. Nie możemy więc mówić o parametrach wykrywacza dla tej wartości. Idąc tym tokiem, można by stwierdzić, że dla kompletnie rozładowanej baterii wykrywacz ma zasięg zerowy.

M.

Re: Tesoro cibola-zmiana zasilania

: pn cze 28, 2010 2:15 pm
autor: ProScan
W uzupełnieniu dodam, że pomiar napięcia baterii która nie jest obciążona jest bardzo mało wiarygodny.

Przykładowo bateria wyjęta z wykrywacza, która wykazuje 8V na woltomierzu, pod obciążeniem nawet kilkudziesięciu mA może mieć np. 7V, albo mniej.

:pa

proscan