Strona 1 z 2
przeróbka na kamienie magnetyczne
: pn wrz 06, 2010 8:58 am
autor: tomasir
Witajcie
chodzi o taką przeróbkę -
http://www.youtube.com/watch?v=YVo2z1p2bxI
Mam whitesa 5900 z modułem mranda więc teoretycznie próbować mogę.
Tu najważniejsze pytanie do Proscana - gdzie umieszczać owe żelastwo by zakłócić wykrywkę i poprawić wykrywanie kamoli magnetycznych.
Masz jakiś pomysł?
ps. Nawet nie chodzi mi o sam zasięg, tylko o to bym mógł łatwo po głosie odróżnić żelastwo od metków kamiennych. Teraz bowiem na meteoryty kamienne z dużą zawartością żelaza (chondryt H) - sygnał jest praktycznie identyczny jak na żelazo (jedynie minimalnie słabszy) - tak jak na początku filmiku
pozdrawiam
tomasir
Re: przeróbka na kamienie magnetyczne
: pn wrz 06, 2010 10:21 am
autor: ProScan
WItam,
Mam whitesa 5900 z modułem mranda więc teoretycznie próbować mogę.
A co ma z tym wspólnego przystawka Mranda?
Drugie pytanie - co ma wspólnego Explorer, na którym robiony jest test, z 5900?
Na tym filmiku gość używa kawałka żelaza, do rozstrojenia cewki, by przedmiot magnetyczny był sygnalizowany jako kolor.
Nie wiem czy taka szuka się uda z 5900 (może tak, ale nie próbowałem - proszę samemu pokombinować). Jeśli się uda, to efekt będzie taki, ze przedmiot magnetyczny będzie wskazywany na końcu skali. Obawiam się, że wyjście w teren skończy się tym, że wykrywacz będzie głupiał przy każdej anomalii.
proscan
Re: przeróbka na kamienie magnetyczne
: pn wrz 06, 2010 11:03 am
autor: tomasir
przeróbka mranda ma to do rzeczy, że normalny 5900 tonowo nic nie rozróżnia
Chodzi o fakt, że to nie dość, że hot rocki sygnalizował mu jak monety to jeszcze dodatkowo zasięg się nieznacznie poprawił - a to też wydaje się ciekawe.
ps. myślisz, że by rozstroić cewkę próbować należy również w okolicach środka cewki czy też inne miejsce może być bardziej odpowiednie - używam 15" cewki magnum Jimmy'ego Sierry.
Nie bardzo bowiem wiem jak się za to zabrać

Zakładam oczywiście początek na trybie dynamicznym
Re: przeróbka na kamienie magnetyczne
: pn wrz 06, 2010 11:17 am
autor: ProScan
Przystawka Mranda sygnalizuje dokładnie to samo, co pokazuje strzałka. Jeśli uda się tak rozstroić detektor, że interesujące rzeczy będą wskazywane pełnym wychyleniem strzałki, to wystarczy odpowiednio ustawić dyskryminację by nie słyszeć niczego innego.
Dla mnie ten pomysł z testowaniem na meteoryty na taborecie jest cokolwiek śmieszny. W terenie te wszystkie taboretowe ustalenia będzie można będzie o kant d... roztrzaskać. Z tego powodu dywagowanie gdzie wstawić kawałek żelastwa wydaje mi się stratą czasu dla mnie - ale jeśli Pan chce się pobawić, to nie mogę tego zabronić

Trzeba mieć tylko próbkę tego czego się chce szukać.
proscan
Re: przeróbka na kamienie magnetyczne
: pn wrz 13, 2010 8:07 am
autor: tomasir
No i nie zdołałem pomimo 2h prób na dwóch różnych cewkach (oryginalnej 9,5" oraz magnum 15") rozstroić cewkę.
Niemniej wymyśliłem znacznie prostszy sposób. Po prostu właściwym ustawieniu dyskryminacji (koło 2) piszczą kawałki "solidnego" żelaza, a meteoryty kamienne wycina. Więc jak dźwięk cichnie - to będę kopać.
Zadziwia mnie jednak - że zarówno na chondryty typu H (25-30%), jak i typu L (20-25% żelaza) - nie są wycinane przy funkcji hot rocks reject.
A tak na koniec - dobrze rozumuję, że jeśli teren nie jest mocno zmineralizowany lepiej wybrać TR-disc? Bo to jest - jak dobrze zrozumiałem z ang instrukcji - tryb statyczny z dyskryminacją - zgadza się?
Re: przeróbka na kamienie magnetyczne
: wt wrz 14, 2010 7:39 pm
autor: ProScan
Tryb GEB/DISC (bo na tym rozumiem robione były próby?) służy normalnie do szukania drobiazgu metalowego.
TR DISC można stosować do różnych celów, ale nie spotkałem się z poradą, zęby stosować go do terenów silnie zmineralizowanych. Tak - to statyk z dyskryminacją.
Zresztą nawet gdyby, to nie można dywagować w oderwaniu od przedmiotów, które się szuka - więc jeśli ktoś radzi używać tego czy owego, to należy zadać pytanie czego zamierza się szukać.
Czy ta porada dotyczyła szukania meteorytów w silnie zmineralizowanym gruncie w TR/DISC?!?
proscan
Re: przeróbka na kamienie magnetyczne
: wt wrz 14, 2010 8:58 pm
autor: tomasir
No, że dotyczyło szukania meteorytów kamiennych - czyli kamieni magnetycznych - to wydawało mi się oczywiste.
A z racji tego, że nie wiem jaki grunt zastanę - chciałem zapytać po prostu, który tryb z dyskryminacją byś po prostu polecał do takiego szukania.
No i czy może jesteś też w stanie powiedzieć czemu hot rock reject nie działa jak należy
dzięki z góry
Re: przeróbka na kamienie magnetyczne
: wt wrz 14, 2010 10:24 pm
autor: ProScan
Ktoś polecał tryb TR do szukania meteorytów w gruncie silnie zmineralizowanym? Nie muszę chyba każdego idiotyzmu tutaj komentować.
Szukanie w trybie TR wymaga by utrzymywać sondę na stałym poziomie nad ziemią, bo będzie reagował na każdą zmianę wysokości nad gruntem. Może szukanie meteorytów w piasku by się udało - w każdym innym terenie nie.
Wątek o meteorytach już gdzieś tutaj był - tutaj proszę tego nie ciągnąć - chodziło o przeróbkę, by meteoryty był sygnalizowany jak moneta, a nie który tryb lepszy na meteoryty.
No i czy może jesteś też w stanie powiedzieć czemu hot rock reject nie działa jak należy
A jak powinien działać?
proscan
Re: przeróbka na kamienie magnetyczne
: śr wrz 15, 2010 6:38 am
autor: tomasir
A jak powinien działać?
No zakładałem, żę przy hot rock reject wykrywacz nie będzie piszczał na kamienie magnetyczne (oczywiście w którymś trybie z dyskryminacją) - niemniej on piszczał całkowicie normalnie
Założyłem osobny wątek o tym TR tak by już tu nie zaśmiecać
http://www.proscan.gliwice.pl/forum/vie ... 3323#13323
Re: przeróbka na kamienie magnetyczne
: śr wrz 15, 2010 8:22 am
autor: ProScan
w którymś trybie z dyskryminacją
W TR nie działa.
niemniej on piszczał całkowicie normalnie
Przy jakiej nastawie dyskryminacji? Przy jakim strojeniu do gruntu? Jakie było wskazanie na mierniku?
Bo najpierw czytam, że cichnie na meteorycie, a w następnym że piszczy.
Za mało danych, za dużo muszę się domyślać (mój główny domysł taki, że wykrywacz nie jest wystarczająco dobrze poznany w podstawowym zakresie).
proscan
Re: przeróbka na kamienie magnetyczne
: śr wrz 15, 2010 9:33 am
autor: tomasir
Sprawdzę zatem jeszcze raz wszystko na spokojnie i wtedy wrócimy do tematu, bo zapewne jest tak, że sam coś namieszałem.
Zapytam zatem tylko podstawową rzecz - bo jakoś w instrukcji nie znalazłem. Rozumiem, że HOT Rocks accept/reject działa tylko w trybie dynamicznym, tj. GEB/ DISC no i pewnie też GEB SAT - zgadza się?
No i czym różni się zatem niewskazywanie kamieni magnetycznych tą funkcją, a poprzez dyskryminację?
ps. Dzięki za cierpliwość

Re: przeróbka na kamienie magnetyczne
: śr wrz 15, 2010 9:41 am
autor: ProScan
HOT ROCK REJECT wprowadzono po to by pozbyć się efektu wariowania sygnału (i wskazówki która leciała od ściany do ściany) w trybie GEB/DISC przy napotkaniu czegoś co ma inne własności magnetyczne niż otaczający grunt.
GEB SAT nie jest trybem dynamicznym - to tryb statyczny z autozerowaniem.
HRR może (nie mam pewności w tej chwili) mieć wpływ jedynie na wskazania wskazówki w tym trybie, a nie na sygnał dźwiękowy.
proscan
Re: przeróbka na kamienie magnetyczne
: śr sty 09, 2013 10:27 am
autor: kir
Witajcie, chciałbym odświeżyć ten temat
czy może ktoś mi opisać co dokładnie było na tym filmie.
jakie żelastwo i gdzie przykładać aby mieć najlepszy zasięg na kamienie magnetyczne i meteoryty kamienne
chcę połazić z moją wykrywką (explorer se pro) na meteoryt pułtuski ale niestety wykrywacz dyskryminuje go totalnie
aby rozstroić wykrywacz robiłem testy ze zwykłą śrubą położoną na cewce
wykrywacz rzeczywiście został rozstrojony, kamienie magnetyczne stają się widzialne ale rozstrojenie jest zbyt duże
mam jeszcze jedną teorię,
znalazłem na YT inny ciekawy film:
http://www.youtube.com/watch?v=CqQB_ZqQWB8
tutaj widać że minelab Explorer bardzo mocno reaguje na kamień magnetyczny bez żadnych kombinacji z żelastwem!
myślę że przy zastosowaniu innej nie standardowej cewki kamienie staną się widoczne,
moja cewka to standardowa 11' nowego typu, na filmie gość ma założoną Coiltek chyba 12 x 8" DD i wyje jak trzeba.
pozdrawiam
Karol
Re: przeróbka na kamienie magnetyczne
: śr sty 09, 2013 4:41 pm
autor: ProScan
Ten kierunek jest generalnie słuszny - rozstroić detektor, żeby był zepsuty, to wówczas reaguje na kamienienie magnetyczne. Jak to z robić, to nie wiem, bo mnie to za bardzo nie interesowało, ale kilak razy zdarzyło się, że detektor się źle zainicjował i wył na ferromagnetyczny metal, jak na arkusz aluminiowej blachy.
Tak więc zapraszam do eksperymentów i dzieleniem się ich wynikami.
proscan
Re: przeróbka na kamienie magnetyczne
: śr sty 09, 2013 5:02 pm
autor: tomasir
kierunek jest bardzo słuszny - w końcu jest większa szansa, na zwiększenie Twojego ruchu w interesie (o ile jeszcze możesz więcej naprawiać)
