podwodna ramówka

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów
ODPOWIEDZ
wiciu_r
Posty: 91
Rejestracja: ndz sty 08, 2006 3:37 pm
Lokalizacja: Poznań

podwodna ramówka

Post autor: wiciu_r »

Cześć!
Projektuję właśnie możliwie prosty sprzęt do "oczyszczania dna akwenów" np. z zerwanych blach wędkarskich itp... :-)
Założenia są takie, że za łodzią bardzo wolno (20-30cm/s) holuję ZESTAW.

ZESTAW jest holowany poprzez elastyczny hol, który w znacznym stopniu likwiduje szarpnięcia łodzi na fali.

ZESTAW wygląda jak na rysunku.
Całość jest wyłącznie tworzywowa więc bez wpływu na listwę detektora POZA
kamerą. Listwa detektora miałaby przemieszczać się nad dnem na 10cm bo zakładam, że
cienkie, tworzywowe koła (fi40cm) do tych 5cm w dno się zagłębią na max.
Kamera ma być oddalona od listwy detektora na około 110-120cm, ale wiele metalu w niej nie ma.

Tu pytanie bo krezusem nie jestem czy taki układ jabla:
https://www.jabel.com.pl/product/j-297- ... i-baterii/

da się ogarnąć rozciągając układ cewki na 2m szerokości i pomieścić skutecznie w cienkiej kiblowej rurce pvc.

Jeszcze by było fajnie, jakby sygnał wykrycia czegoś mógł uruchomić elektromagnesik uwalniający buteleczkę po Danone
z której odwija się lineczka z ołowianym ciężarkiem.

Praktykuję to teraz obserwując dno na 3-4m, ale mało które jezioro jest tak czyste.
Załączniki
zestaw.JPG
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: podwodna ramówka

Post autor: ProScan »

Jabel nadaje się do zrobienia ramy. Sam nie próbowałem (aczkolwiek mógłbym spróbować bo mam cewkę ramową), ale wiem, że były osoby, które z sukcesem to zrobiły. Na pewno Mrand to robił. Gdzieś na PS jest wątek.

Pomysł z buteleczką wydaje mi się dziwny i nieoczywisty do realizacji, bo jabel generuje sygnał ciągły.

:pa

proscan
wiciu_r
Posty: 91
Rejestracja: ndz sty 08, 2006 3:37 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: podwodna ramówka

Post autor: wiciu_r »

Jabel nadaje się do zrobienia ramy.
Super, czyli zabawię się z tematem. Z ramą Mranda chodziłem 15 lat temu :-)
Antonior
Posty: 4
Rejestracja: pn lip 18, 2016 11:30 am

Re: podwodna ramówka

Post autor: Antonior »

Ilość śmieci na dnie wymusi zastosowanie kontrnera tych buteleczek.
Na normalnym stanowisku gdzie rozkłada się wędkarz raz w tygodniu masz zerwane ileś ołowi,kilka koszyków i kilka metod.
Do tego puszki po kukurydzy i baterie z latarek.
Wędkarze to syfiarze.
Zamiast jakiejś buteleczki lepsze są bojki w kształcie H, gdzie na środku masz nawiniętą linkę.
Ciężarek odwija sobie tyle ile musi a reszta unosi się na powierzchni.
wiciu_r
Posty: 91
Rejestracja: ndz sty 08, 2006 3:37 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: podwodna ramówka

Post autor: wiciu_r »

Poza stanowiskami wędkarskimi zdarza się szczególnie blisko brzegów ciekawy śmieć,
który mógłby zranić nogę plażowicza, dlatego należy go usunąć i zutylizować....
Ta dziura to ciekawy temat matematyczny bo ma 97-12mm...
Załączniki
dziura.jpg
nożyk.jpg
ODPOWIEDZ