W 6000 di pro sl - jaki tryb będzie odpowiedni?

Pisz jeśli masz kłopot w opanowaniu wykrywacza, nie rozumiesz jego zachowania, poszukujesz instrukcji obsługi
ODPOWIEDZ
Duch
Posty: 15
Rejestracja: pn lis 02, 2009 10:06 pm
Lokalizacja: płn lubelszczyzna

W 6000 di pro sl - jaki tryb będzie odpowiedni?

Post autor: Duch »

Witam,
Mam od niedawna W 6000 i mam problem z odpowiednim doborem trybu pracy w jednym konkretnym przypadku.
Chodzę po pewnym polu/nieużytku na którym jest ogromna ilość małych i średnich stalowych sygnałów, trochę żużlu (dającego sygnały!) i sporo śmieci kolorowych (wskazywanych w wiekszości na granicy FOIL/nikiel).
Na tymże samym polu wyszło już wiele ciekawych, drobnych przedmiotów po polskim wojsku typu: połamane orzełki, spora ilość guzików, kawałki korpusówek, monety itp.
Próbowałem na trybie GEB DISC. - wybierałem te pewniejsze sygnały. Wszystko niby ok, ale wszystkie były z małych głegokości.
Zacząłem chodzić na GEB NORM, ale sygnały są co kilkanaście - kilkadziesiąt centymetrów i non stop trzeba obserwować wskaznik. W tym wypadku gruntowne sprawdzenie kilkunastu metrów kwadratowych pola zajelo mi mnostwo czasu!

Trybu TR DISC. nie za bardzo mogłem użyć ze względu na bardzo nierówne ukształtowanie tego nieuzytku i kępy grubych wyschniętych łodyg różnego zielska, co uniemożliwialo równe i niskie prowadzenie cewki.

Gwozdziem do trumny bylo sprawdzenie tego samego niewielkiego kawałka poletka drugim wykrywaczem (jak mi sie zdawało niższej klasy) w trybie Dynamicznym z niewielką dyskryminacją i jak sie okazało było tam jeszcze sporo ładnych sygnałów (ciekawych rzeczy!) głównie kolorowej drobnicy.

Powiedzcie Koledzy jak poradzić sobie z takim miejscem?
Na jakim trybie skutecznie powyjmować kolorowy, ciekawy drobiazg?

Moje orzełki są nadal niekompletne - skrzydełka ciągle tam gdzieś leżą i inne rzeczy pewnie również.
Kopanie kazdego sygnału poza stalowymi? - to mi zajmie chyba z pol sezonu :?
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: W 6000 di pro sl - jaki tryb będzie odpowiedni?

Post autor: ProScan »

Próbowałem na trybie GEB DISC. - wybierałem te pewniejsze sygnały. Wszystko niby ok, ale wszystkie były z małych głegokości.


1. Nie należy wybierać "tylko pewnych sygnałów" w takich miejscach i przy tego typu rzeczach (odłamane skrzydełka).

2. Głębokość w tym trybie zależy od wielu rzeczy. Zwiększyć Sig Bal i zmniejszyć dyskryminację. Uwaga na automatyczne dostrojenie.

Zacząłem chodzić na GEB NORM, ale sygnały są co kilkanaście - kilkadziesiąt centymetrów i non stop trzeba obserwować wskaznik.


To trochę bez sensu, gdyż wskaźnik jest znacznie mniej czuły niż sygnał audio. Te najciekawsze rzeczy na tym polu, leżące głębiej nie spowodują ruchu wskaźnika.

sprawdzenie tego samego niewielkiego kawałka poletka drugim wykrywaczem (jak mi sie zdawało niższej klasy) w trybie Dynamicznym z niewielką dyskryminacją


Pewnie wykrywacz miał większą częstotliwość, a dyskryminacja była ustawiona niżej niż w 6000.

Proponuję pozostać przy GEB DISC. LOCK, HR Reject, dyskryminacja poniżej P (ustalić ile), Sig Bal ile się da. Nie machać szeroko.

Kopanie kazdego sygnału poza stalowymi?


A jak inaczej?

W ciekawym miejscu kopać wszystko do czego ma się wątpliwości.

:pa

proscan
Duch
Posty: 15
Rejestracja: pn lis 02, 2009 10:06 pm
Lokalizacja: płn lubelszczyzna

Re: W 6000 di pro sl - jaki tryb będzie odpowiedni?

Post autor: Duch »

To trochę bez sensu, gdyż wskaźnik jest znacznie mniej czuły niż sygnał audio. Te najciekawsze rzeczy na tym polu, leżące głębiej nie spowodują ruchu wskaźnika.


No właśnie, a jak odróżnić głebszy maly kolor syganlizowany tylko torem akustycznym (bez wskazania miernika)
od stali która też da sygnał ale prawie niezauważalnie wychyla wskanik?
Wyciąć dyskryminacją malytką stal i kopać wszystko inne - dobrze zrozumialem?
Duch
Posty: 15
Rejestracja: pn lis 02, 2009 10:06 pm
Lokalizacja: płn lubelszczyzna

Re: W 6000 di pro sl - jaki tryb będzie odpowiedni?

Post autor: Duch »

sprawdzenie tego samego niewielkiego kawałka poletka drugim wykrywaczem (jak mi sie zdawało niższej klasy) w trybie Dynamicznym z niewielką dyskryminacją


Pewnie wykrywacz miał większą częstotliwość, a dyskryminacja była ustawiona niżej niż w 6000.

Nie wiem na jakiej czestotliwości pracuje W 6000 z cewka BM950 ale moj drugi sprzęt ma 7,8kHz.
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: W 6000 di pro sl - jaki tryb będzie odpowiedni?

Post autor: ProScan »

No właśnie, a jak odróżnić głebszy maly kolor syganlizowany tylko torem akustycznym


To zależy od trybu pracy i prędkości poruszania sondą (wskaźnik jest "ruchowy"). No i od doświadczenia. Najlepiej samemu zrobić kilka prób.

Wyciąć dyskryminacją malytką stal i kopać wszystko inne - dobrze zrozumialem?


Z grubsza tak.

6000 pracuje na częstotliwości 6,5kHz.

:pa

proscan
Duch
Posty: 15
Rejestracja: pn lis 02, 2009 10:06 pm
Lokalizacja: płn lubelszczyzna

Re: W 6000 di pro sl - jaki tryb będzie odpowiedni?

Post autor: Duch »

Dziekuję za cenne rady Panie Piotrze.
W weekend sprawdzę je w praktyce.
Zapewne jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie zanim dobrze wyczuję ten sprzęt :)
Zapytanie_email
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm

Re: W 6000 di pro sl - jaki tryb będzie odpowiedni?

Post autor: Zapytanie_email »

Witam.Dziękuje za przesyłkę. Instrukcje przeczytałem i już zaczyna mi coś wychodzić.Mam pytanie jeszcze co do trybów pracy:
-GEB/NORM-statyczny,bez dyskryminacji. GEB-zablokowane
-GEB/SAT-dynamiczny,bez dyskryminacji do trudnego gruntu,do gleb o zmiennej mineralizacji,utrzymuje stały poziom czułości. GEB-zablokowane
-GEB/DISC-dynamiczny z dyskryminacją,pinpoint, GEB-śledzenie zmian gruntu lub zablokowane
-TR/DISC-statyczny z dyskryminacją, do głębiej zakopanych przedmiotów w dobrej glebie, GEB-zablokowane lub ręczne dostrojenie TUNE.
Dobrze zrozumiałem i sobie to rozpisałem? czy pinpoint działa we wszystkich trybach czy tylko w tych które wymieniłem? i ostatnie pytanie jaką średnice ma gruby kabel od cewki. Dziękuje bardzo za odpowiedź i pozdrawiam.
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: W 6000 di pro sl - jaki tryb będzie odpowiedni?

Post autor: ProScan »

Co to znaczy "zablokowane"? Przełącznik GEB zawsze działa. Śledzenie działa tylko w GEB DISC.

Pinpoint działa zawsze po naciśnięciu (wskaźnik pokazuje siłę sygnału/głębokość). Ponieważ przełącza także tryb pracy, to np. wchodzenie z trybu GEB NORM do pinpontu nie zawsze jest praktyczne bo włącza się GEB DISC w którym sygnał nie jest ciągły.

Średnica "grubego" kabla ma 6mm (chudy ma 4mm).

:pa

proscan
kempa
Posty: 22
Rejestracja: pt cze 03, 2011 2:27 pm
Lokalizacja: mazowieckie

Re: W 6000 di pro sl - jaki tryb będzie odpowiedni?

Post autor: kempa »

GEB-zablokowany -chodziło mi o tryb dostrojenia w danym miejscu i zblokowanie tego ustawienia.czyli przełącznik GEB na środku.
kempa
Posty: 22
Rejestracja: pt cze 03, 2011 2:27 pm
Lokalizacja: mazowieckie

Re: W 6000 di pro sl - jaki tryb będzie odpowiedni?

Post autor: kempa »

wszystko jasne.dziękuje za pomoc.pozdrawiam
kempa
Posty: 22
Rejestracja: pt cze 03, 2011 2:27 pm
Lokalizacja: mazowieckie

Re: W 6000 di pro sl - jaki tryb będzie odpowiedni?

Post autor: kempa »

Witam. Kolejne moje pytanie. Jak prawidłowo ustawić tryb Tr\Disc? Czy trzeba włączać ten tryb po dostrojeniu w Geb/Norm czy można go włączyć bezpośrednio? Z tego co wyczytałem na różnych forach jest to tryb z dyskryminacją wielkościową. Ustawiłem ten tryb i na nim bezpośrednio włączyłem wykrywacz. I nie wiem czy to normalne(np. przez zły grunt) ale sygnał mi się po wykryciu metalu "zawieszał" tzn. po przesunięciu cewki znad metalu nadal miałem sygnał jak by pod cewką był metal. Prosze o rade w prostych żołnierskich słowach:) chodzi mi o takie ustawienie wykrywacza rzeby nie kopać małych żelaznych odłamków a kopać większe żelazo(np.bagnet) i kolorki. Pozdrawiam
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: W 6000 di pro sl - jaki tryb będzie odpowiedni?

Post autor: ProScan »

Czy trzeba włączać ten tryb po dostrojeniu w Geb/Norm czy można go włączyć bezpośrednio?


W TR DISC nie działa strojenie do gruntu.

ale sygnał mi się po wykryciu metalu "zawieszał" tzn. po przesunięciu cewki znad metalu nadal miałem sygnał jak by pod cewką był metal.


Czy tak się dzieje nawet jeśli zrobimy taki eksperyment w powietrzu? Jeśli tak - to zapewne jest to wina słabych baterii (przy pracy na głośniku).

:pa

proscan
kempa
Posty: 22
Rejestracja: pt cze 03, 2011 2:27 pm
Lokalizacja: mazowieckie

Re: W 6000 di pro sl - jaki tryb będzie odpowiedni?

Post autor: kempa »

a jak ustawić dyskryminacje wielkościową?pozdrawiam
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: W 6000 di pro sl - jaki tryb będzie odpowiedni?

Post autor: ProScan »

Przez dyskryminację "wielkościową" wiele osób rozumie dyskryminację w trybie statycznym.

Ustawia się ją kręcąc pokrętłem DISC w trybie TR DISC.

W czym problem?

:pa

proscan
kempa
Posty: 22
Rejestracja: pt cze 03, 2011 2:27 pm
Lokalizacja: mazowieckie

Re: W 6000 di pro sl - jaki tryb będzie odpowiedni?

Post autor: kempa »

Dziękuje za odpowiedz.chciałem się upewnić bo na odkrywcy niektórzy spece teorie z sufitu biorą i nijak ma się to do rzeczywistości. Zawsze lepiej pytać kogoś kto zna dobrze temat.pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ