Cewki do x-terra 70

Pisz jeśli masz na oku jakiś wykrywacz (np. na allegro - podaj link) lub nie wiesz na co się zdecydować. Im precyzyjniej sformułowane pytanie, tym precyzyjniejsza odpowiedź. Przed zadaniem pytania należy samemu odrobić zadanie domowe (zapoznać się z ofertami dealerów, skorzystać z wyszukiwarki, przeglądnąć inne fora itd).
ODPOWIEDZ
trochillus
Posty: 8
Rejestracja: sob lut 25, 2006 10:02 pm
Kontakt:

Cewki do x-terra 70

Post autor: trochillus »

Jestem bliski zakupu wykrywacza x-t 70 w sklepie Viking. Po obeznaniu z ofertą dostępnych cewek mam jednak wątpliwość co do ich wyboru. Wykrywacz chcę wykorzystywać głównie do sprawdzania regionów starych domostw, w związku z tym jestem pewny wyboru cewki niskoczęstotliwościowej.
Drugie moje zamierzenie to poszukiwanie monet kalibru od 5-ciu polskich groszy w zwyż. Nie jestem pewien czy cewka o częstotliwości 7,5 kHz będzie bardziej opowiednia do tego celu niż jej siostra o parametrach 18,75 kHz.

Proszę o osobiste uwagi związane z częstotliwościami tych cewek.

Drugie moje pytanie dotyczy wodoodporności cewek koncentrycznych i cewek DD w x-t. Czy obydwa typy tych cewek są równie szczelne? Jeżeli tak to czy istnieje możliwość zanużenia wykrywacza x-t do połowy jego wysokości?

Dziękuje i pozdrawiam.
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cewki do x-terra 70

Post autor: ProScan »

Proszę o osobiste uwagi związane z częstotliwościami tych cewek.


Osobistych uwag brak.

Drugie moje pytanie dotyczy wodoodporności cewek koncentrycznych i cewek DD w x-t. Czy obydwa typy tych cewek są równie szczelne?


Czy "równie" to nie wiem, ale szczelne na pewno tak. Sonda koncentryczna jest zalewana żywicą, więc można zaryzykować twierdzenie, ze jej "szczelnośc" jest teoretycznie większa.

Jeżeli tak to czy istnieje możliwość zanużenia wykrywacza x-t do połowy jego wysokości?


Tak - byle tylko nie zamoczyć elektroniki.

:pa

proscan
trochillus
Posty: 8
Rejestracja: sob lut 25, 2006 10:02 pm
Kontakt:

Re: Cewki do x-terra 70

Post autor: trochillus »

Dziękuje za odpowiedź na temat wodoszczelności cewek do x-t. Powtórze jednak moje pierwsze pytanie:
"moje zamierzenie to poszukiwanie monet kalibru od 5-ciu polskich groszy w zwyż. (...) czy cewka o częstotliwości 7,5 kHz będzie bardziej opowiednia do tego celu niż jej siostra o parametrach 18,75 kHz ? "

Pozdrawiam,
Kuba
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cewki do x-terra 70

Post autor: ProScan »

Mogę odpowiedzieć jak wyżej - brak osobistych uwag. Nie miałem okazji tego sprawdzić.

Poproszę Vikinga by mi udostępnili X70 ze wszystkimi sondami do zrobienia testów, to wtedy będę mógł napisać coś, co nie będzie powtarzaniem zasłyszanych (tudzież przeczytanych) opinii.

:pa

proscan
Van Worden

Re: Cewki do x-terra 70

Post autor: Van Worden »

Witam!

Pozwolę sobie dodać od siebie, że jeśli w grę wchodzi jedna sonda to na monetki brałbym 18.75, ale ponieważ piszesz, że będziesz kupował w Vikingu to z tego co się orientuję, oferuje on komplet dwóch cewek w promocji.. Teoretycznie powina więc istnieć mozliwość dogadania się z nimi by były to cewki 18.75 i 7.5 zamiast 3kHz..

Pozdrawiam

VW
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cewki do x-terra 70

Post autor: ProScan »

Tak, w Vikingu można sobie teraz wybrać dwie dowolne sondy.

Mam obiecane, że dostanę wszystkie cztery sondy do sprawdzenia.

:pa

proscan
trochillus
Posty: 8
Rejestracja: sob lut 25, 2006 10:02 pm
Kontakt:

Re: Cewki do x-terra 70

Post autor: trochillus »

Po rozmowie z P. Vikingiem wiem już że cewki można dobrać dowolnie. Proszę upewnić mnie w kwestii wyboru.

Jak przeczytałem w artykule P. VW (Okrywca nr 6) cewka o częstotl. 18,75kHz dostępna jest w dwóch wersjach: koncentryczna i DD(eliptyczna). Zastanawiam się która z nich lepiej poradzi sobie z okolicami mocno "zaśmieconych" fundamentów. Czy zasięg obydwu jest zbliżony? Ciekawi mnie też czy w takim terenie
różnica w kształcie cewki bedzie miała większe znaczenie?

Z drugą dostępną w Vikingu cewką zamierzam szukać większych przedmiotów- głównie wyposażenia domostw i gospodarstw :) Zastanawiam się czy duża cewka 7,5kHz DD o sr. 10,5" nie sprawdzi się tu lepiej niż koncentryczna 3kHz o śr. 9" (mam na myśli szerokość przeczesywania cewki i zasięgi tych obydwu cewek).


Pozdrawiam,
Kuba
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cewki do x-terra 70

Post autor: ProScan »

18,75kHz dostępna jest w dwóch wersjach: koncentryczna i DD(eliptyczna).


Nic mi nie wiadomo o sondzie DD w wersji 18kHz. Ja takiej sondy nie miałem w rękach. O wirtualnych możliwościach sondy, której nie znam nie chcę się wypowiadać.

Zastanawiam się czy duża cewka 7,5kHz DD o sr. 10,5" nie sprawdzi się tu lepiej niż koncentryczna 3kHz o śr. 9" (mam na myśli szerokość przeczesywania cewki i zasięgi tych obydwu cewek).


Zasięgów nie znam - tak jak pisałem, gdy będę miał, to sprawdzę.

:pa

proscan
Van Worden

Re: Cewki do x-terra 70

Post autor: Van Worden »

Witam!

Wczoraj byłem właśnie w takim "śmieciowo-gruzowym" terenie i używałem cewki DD 18.75. Wydaje mi się, że właśnie ze względu na swój kształt nieźle nadaje się do takich sytuacji, pozwalając na penetrację miejsc trudno dostępnych i takie ułożenie cewki by uniknąć maskowania sygnału.. Większość poszukiwaczy specjalizujących się w tego typu poszukiwaniach i tak z utęsknieniem czeka na małą cewkę, więc ta jest dobrą alternatywą w "między czasie" 8)
Również w drugim przypadku mając do wyboru cewki dużą DD 7.5 kHz i koncentryka 3kHz, wziąłbym raczej tę pierwszą, która już cieszy się bardzo dobra opinią na zachodzie.

Pozdrawiam

VW
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cewki do x-terra 70

Post autor: ProScan »

Witam,

O ile wiem, to ta cewka eliptyczna nie jeste objęta promocją w Vikingu.

:pa

proscan
ODPOWIEDZ