Xterra 50

Pisz jeśli masz kłopot w opanowaniu wykrywacza, nie rozumiesz jego zachowania, poszukujesz instrukcji obsługi
ODPOWIEDZ
Stirlitz
Posty: 12
Rejestracja: pn lut 27, 2006 9:23 pm
Lokalizacja: Front Wschodni

Xterra 50

Post autor: Stirlitz »

jak ustawić x terrę na monety?

czy monet szukać na funkcji all metal czy raczej z dyskryminacją?
jak się ma ustawienie czułości wykrywacza w lesie oraz na plaży (jakie ustawienia bedą optymalne dla tych dwóch terenów) ? :-s

zamotałem trochę....

pozdrawiam
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Xterra 50

Post autor: ProScan »

Witam,

Monet to oczywiście z dyskryminacją, ale wyciąć tylko zakres dla żelaza.

Co do czułości, to zasada jest taka: ustawić największą jak się tylko da, ale by wykrywacz był stabilny.

Na suchej śródlądowej plaży wykrywacz zapewne pozwoli na większy poziom czułości niż gdzieś w lesie, gdzie ziemia jest niejednorodna i pełno krzaczorów.

No i nie zapomnij o dostrajaniu do gruntu.

:pa

proscan
Stirlitz
Posty: 12
Rejestracja: pn lut 27, 2006 9:23 pm
Lokalizacja: Front Wschodni

wiele pytań

Post autor: Stirlitz »

stabilny?
jak objawia sie niestabilność?
czasami np wskazania wynoszą 45 (czyli max), a po odkopaniu okazuje się, że to był kawałek strasznie zardzewaiałego żelaza, po wydobyciu tego "skarbu na powierzchnię" wykrywacz wskazuje -3 lub -6. To jest niestabilność?



dostrajanie do gruntu, co ono da w lesie? myślałem, że stosuje sie je na gruncie mocno zanieczyszczonym np opiłkami.

pozdrawiam
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Xterra 50

Post autor: ProScan »

Nie, niestabilność objawia się sygnałami przypadkowymi, nie spowodowanymi jakimkolwiek metalem. Sygnały te powodowane są przez zewnętrzne zakłócenia (np. od linii energetycznych, nadajników radiowych itp.)

To co Cię spotkało, to błędne zadziałanie układu identyfikacji. To się zdarza, ale w tym miejscu nie chcę się rozwodzić na ten temat. Pewnie gdybyś miał więcej doświadczenia, zignorowałbyś taki sygnał.

Dostrajanie do gruntu jest wymagane zawsze, chociaż sa sytuacje, gdy jest mniej potrzebne (np. na suchym piasku).

W lesie ściółka ma przeróżne własności elektryczne i magnetyczne, więc należy detektor dostroić do tego rodzaju gleby, by nie wpływała na jego pracę (co może powodować niestabilności właśnie i spadek zasięgu).

:pa

proscan
Stirlitz
Posty: 12
Rejestracja: pn lut 27, 2006 9:23 pm
Lokalizacja: Front Wschodni

dziekuję

Post autor: Stirlitz »

super
dzisiaj idę sprawdzać wszystko w praktyce :P

bardzo dziekuje za odpowiedź
Stirlitz
Posty: 12
Rejestracja: pn lut 27, 2006 9:23 pm
Lokalizacja: Front Wschodni

jest COś...nie, to zardzewiały gwoździk...

Post autor: Stirlitz »

Mój wykrywacz podaje sygnał o wartości maksymalnej (45), po czym po dokopaniu się do przedmiotu okazuje się, że jest to zwykły żelaźniak (-6).
Teraz jak coś znajdę i mam wyższe wskazania przełączam sie na tryb all metal, jeżeli się okazuje, że to żelaźniak to odpuszczam kopanie.

Coś mam źle ustawione, czy tak po prostu jest?
deicide
Posty: 9
Rejestracja: ndz lut 05, 2006 9:31 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Xterra 50

Post autor: deicide »

Podstawą jest oczywiście odpowiednie dostrojenie wykrywacza do aktualnych warunków glebowych. Przy silnie zmineralizowanym gruncie i/lub innego rodzaju czynnikach destabilizujących pracę wykrywacza (tj. linie wysokiego napięcia, inny wykrywacz pracujący w pobliżu, etc.) niezbędną może okazać się redukcja czułosci sprzętu. Pamiętaj, że żaden system identyfikacji celu nie jest w 100% niezawodny. Xterra nie jest tu wyjątkiem. Niezwykle ważne jest "nauczenie się wykrywacza", zrozumienie ogromu informacji których Ci dostarcza. Nie oczekuj, że uda Ci się uniknąć wykopywania "śmieci", wykrywacz idealny jeszcze nie powstał, natomiast w rękach doświadczonego poszukiwacza (po kilkuset godzinach pracy na danym sprzęcie), nawet wykrywacz gorszej klasy może przynieść imponujące znaleziska.

Pozdrawiam,
J.R.
Isajev
Posty: 1
Rejestracja: czw cze 05, 2008 3:52 pm

Re: Xterra 50

Post autor: Isajev »

mam kłopot z dostarajaniem do gruntu, nie bardzo rozumiem jak to ma wyglądać...
- czy jak szukam kolorów mogę dostroić na gruncie zaśmieconym żelaźniakami czy muszę szukać czystego miejsca?
- jaką czułość ustawić przy dostrajaniu?
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Xterra 50

Post autor: ProScan »

- czy jak szukam kolorów mogę dostroić na gruncie zaśmieconym żelaźniakami czy muszę szukać czystego miejsca?


Nie wolno dostrajać do metalu - należy dostrajać do "czystego" miejsca.

- jaką czułość ustawić przy dostrajaniu?


Nie rozumiem. Nie ustala sie specjalnej czułości na dostrajanie.

:?:

proscan
ODPOWIEDZ