Cewki sie stroi?

Informacje dla bardziej dociekliwych, ale bez przesady ...
ODPOWIEDZ
azazar
Posty: 21
Rejestracja: sob gru 05, 2009 3:13 pm

Re: Cewki sie stroi?

Post autor: azazar »

ProScan pisze:Pamiętać też należy, że czasami dwie identyczne sondy mogą się inaczej zachowywać, bo mogą mieć różne parametry (są strojone ręcznie, więc już opuszczając fabrykę mogą się różnić).

:pa

proscan



To cewki się stroi ? :-k Myślałem, że nawija się coś w srodku cewki i po wszystkim. Muszę sie troche więcej doczytać :study

Może Bułgarzy lepiej cewki stroją? Na temat ich cewek czytałem dużo pozytywnych komentarzy.
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cewki sie stroi?

Post autor: ProScan »

Rozumiem, że nie są to pytania, tylko rozważania :P

:pa

proscan
azazar
Posty: 21
Rejestracja: sob gru 05, 2009 3:13 pm

Re: Cewki sie stroi?

Post autor: azazar »

Jeśli nie kłopot to prosiłbym o słów kilka odnośnie tego strojenia cewek :)
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cewki sie stroi?

Post autor: ProScan »

"Cewka" to popularne określenie sondy składającej się z wielu cewek. Ich wzajemne ułożenie musi być takie, by sygnał z części nadawczej nie powodował powstawania sygnału w części odbiorczej.

Zwykle ułożenie cewek realizuje się "z grubsza", a potem na etapie końcowym sondę się precyzyjnie zeruje za pomocą dodatkowej cewki kompensacyjnej lub specjalnego układu elektronicznego. Jakość sondy zależy min. od staranności tego zerowania.

:pa

proscan

PS

Więcej o sondach np. tutaj: http://www.proscan.gliwice.pl/sondy.htm
pepe
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Cewki sie stroi?

Post autor: pepe »

Witam

Dostępne opisy strojenia (zerowania) sondy zalecają przeprowadzanie tego procesu "w powietrzu". Czy nie zwiększyła by się czułość wykrywacza gdyby wyzerować sondę nad gruntem. Oczywiście mineralizacja gruntu jest zróżnicowana ale można spróbować użyć "średniego gruntu".
Czy praktykuje się takie strojenie?

Pozdrawiam
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cewki sie stroi?

Post autor: ProScan »

Chyba tylko wykrywacze XLT/DFX mają opcję "strojenia w powietrzu". Mają też osobne strojenie do gruntu - więc nie da się tego zastąpić.

:pa

proscan
pepe
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Cewki sie stroi?

Post autor: pepe »

Nie wyraziłem się jasno.
Cewkę stroi/zeruje się w taki sposób aby między cewką nadawczą a cewką odbiorczą sprzężenie było jak najmniejsze (tak mi się wydaje).
Pytanie brzmi czy nie lepiej tak zbudować/zerować sondę by minimalne sprzężenie między cewką nadawczą a odbiorczą uzyskać gdy cewki znajdują się nad "gruntem odniesienia" ?
Nie chodzi mi o dostosowanie się do gruntu dla gotowej sondy.
Pozdrawiam
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cewki sie stroi?

Post autor: ProScan »

A jakie własności ma "grunt odniesienia". Co to takiego?

Sam odpowiem - coś takiego nie istnieje.

Poza tym, każda sonda ma strojenie niezbyt idealne (a nawet jeśli jest nastrojona bardzo dobrze, to jej parametry się zmieniają w trakcie życia i zależnie od temperatury).

Detektor zatem musi sobie radzić z tymi nieidealnościami nałożonymi na rozstrojenia powodowane przez grunt.

Większość detektorów wrzuca to do wspólnego koszyka (sygnał niezrównoważenia+sygnał od gruntu). W takim np. XLT jest to traktowane osobno, co uważam jest najlepsze z punktu widzenia pomiarowego.

:pa

proscan
ODPOWIEDZ