Rdza jako kolor

Informacje dla bardziej dociekliwych, ale bez przesady ...
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Rdza jako kolor

Post autor: ProScan »

PS. Czy można jakoś ładować obrazki na tutejszy serwer?


Nie.

:pa

proscan
Tomasz Gumny
Posty: 49
Rejestracja: wt kwie 28, 2009 3:52 pm
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Rdza jako kolor

Post autor: Tomasz Gumny »

Zatem "eliminacja wpływu gruntu" zapewne polega na zablokowaniu sygnalizowania obecności sygnału przesuniętego o fazę odczytaną w czasie "pompowania" nad gruntem?
Chyba lepszym rozwiązaniem byłoby odejmowanie od sygnału wejściowego, wszystkiego co ma fazę gruntu?
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Rdza jako kolor

Post autor: ProScan »

Obie metody są słuszne i stosowane.

:pa

proscan
Tomasz Gumny
Posty: 49
Rejestracja: wt kwie 28, 2009 3:52 pm
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Rdza jako kolor

Post autor: Tomasz Gumny »

Dobrze wiedzieć, że zaczynam coś rozumieć :D ...i kolejny raz odkrywam przysłowiowe koło.

Dodane:
Przyjmując zakres przesunięcia od -90° do +90°, gdzie mniej więcej znajdą się różne "grunty"?
Tomasz Gumny
Posty: 49
Rejestracja: wt kwie 28, 2009 3:52 pm
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Rdza jako kolor

Post autor: Tomasz Gumny »

Nauki dzień drugi. :D
Przeczytałem testy ACE150/250 w Odkrywcy.
Miałem też okazję pobawić się kilka godzin Rutusem Proximą a nawet - chociaż sobie obiecałem, że tego nie zrobię - zajrzeć do środka. :D
Już widzę, że nie obędzie się bez poletka testowego. W jaki sposób można sobie urządzić coś takiego w kanciapie? Pierwsze co mi przychodzi na myśl, to duże wiadro z tworzywa wypełnione, no właśnie czym: piaskiem?, ziemią?
Jak wprowadzać przedmioty testowe na różną głębokość najlepiej zmienianą płynnie?
Jak "zrobić" grunt silnie zmineralizowany?
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Rdza jako kolor

Post autor: ProScan »

Grunt magnetyczny można symulować cegłą, sproszkowanym ferrytem etc.

Do eksperymentów nie budował bym pola testowego na tym etapie.

:pa

proscan
pepe
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Rdza jako kolor

Post autor: pepe »

Grunt zmineralizowany dobrze udaje ferryt.
Piasek jest "słabo zmineralizowany"
Tomasz Gumny
Posty: 49
Rejestracja: wt kwie 28, 2009 3:52 pm
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Rdza jako kolor

Post autor: Tomasz Gumny »

ProScan pisze:Do eksperymentów nie budował bym pola testowego na tym etapie.
Kiedy właśnie na wstępnym etapie sprzęt będzie "immobile". Jakieś rdzenie ferrytowe się znajdą, więc samą odpowiedź gruntu będę mógł zasymulować. Tylko jak ocenić czy czułość toru odbiorczego jest wystarczająca bez sprawdzenia odpowiedzi na standardowy przedmiot "zakopany" na różnych głębokościach w gruncie?
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Rdza jako kolor

Post autor: ProScan »

Wysiąść wiaderko z symulowanym gruntem i sobie do wiaderka różne rzeczy wkładać.

Na Pana miejscu zacząłbym jednak od powietrza osobno i gruntu osobno. Dobry zasięg w powietrzu i brak rekcji na cegłę, to połowa sukcesu.

:pa

proscan
Tomasz Gumny
Posty: 49
Rejestracja: wt kwie 28, 2009 3:52 pm
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Rdza jako kolor

Post autor: Tomasz Gumny »

Tylko nie "Pan"! :? W jakimś opracowaniu przeczytałem, że tłumienie fali elektromagnetycznej w ziemi rośnie wykładniczo z częstotliwością. Z tego co widzę w wykrywaczach stosuje się od ok. 2kHz do ok. 16kHz a więc dość szeroki zakres. Jaki jest praktyczny wpływ częstotliwości na własności wykrywacza? Co daje stosowanie układu weloczęstotliwościowego? Wiem - nie ten etap, ale nie chciałbym sobie zamykać drogi stosując np. stały filtr zamiast przestrajanego.
pepe
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Rdza jako kolor

Post autor: pepe »

Zastosowanie kilku częstotliwości umożliwia lepsze rozpoznanie obiektu.
Sporo informacji w patentach http://www.geotech1.com/cgi-bin/pages/common/index.pl?page=metdet&file=patents.dat
Z moich doświadczeń: zbudujesz super wykrywacz pracujący na jednej częstotliwości.
Tomasz Gumny
Posty: 49
Rejestracja: wt kwie 28, 2009 3:52 pm
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Rdza jako kolor

Post autor: Tomasz Gumny »

:D Tylko jaką częstotliwość wybrać?
pepe
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Rdza jako kolor

Post autor: pepe »

Słyszałem opinie, że wykrywacze pracujące na niskich częstotliwościach lepiej wykrywają większe obiekty np.militaria. Do monet lepsze są częstotliwości wyższe.
Ja wybrałem 9.6 KHz nastawiając się na monety.
Nie znalazłem teorii,(poza pyskówkami na forach) która wyjaśnia dobór częstotliwości.
ODPOWIEDZ