[tejon] popiskuje

Pisz jeśli masz problem z zepsutym wykrywaczem, podejrzewasz że jest zepsuty, nie rozumiesz jego dziwnego zachowania itp.
ODPOWIEDZ
bastarhymes
Posty: 12
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 10:00 pm

[tejon] popiskuje

Post autor: bastarhymes »

Witam
Tejon zaczał dziwnie działać. Nagle zaczyna popiskiwać tak, jakby co 1/3 sekundy wykrywał czysty kolor i zaczyna się takie monotonne popiskiwanie pi pi pi pi pi pi. Kabel przy sondzie jest ok, ale kiedy ruszam wtykiem sondy, tym wchodzącym do elektroniki, to wykrywacz się wzbudza, wyraźnie coś mu tam przeszkadza.
Oglądałem wtyk i tak jakby te żeńskie blaszki są zbyt głęboko w gniazdach i być może po włożeniu wtyku bolce po prostu nie stykają?

pomaga zjechanie z czułością do 5,6, ale ja nie chcę chodzić na takiej czułości :))
A może to coś innego? Czy ktoś się już z czymś takim spotkał?
dzięki za info.
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: [tejon] popiskuje

Post autor: ProScan »

monotonne popiskiwanie pi pi pi pi pi pi.


A zasilanie na 100% dobre? Obstawiam, że to jest główny powód.

ale kiedy ruszam wtykiem sondy, tym wchodzącym do elektroniki, to wykrywacz się wzbudza, wyraźnie coś mu tam przeszkadza.


Ja bym tego jednak nie wiązał z zachowaniem jw.

Proszę jeszcze sprawdzić na innej sondzie.

:pa

proscan
bastarhymes
Posty: 12
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 10:00 pm

Re: [tejon] popiskuje

Post autor: bastarhymes »

jeśli chodzi o baterie, to testowałem na komplecie nowych akumulatorków i na komplecie ledwo co używanych zwykłych baterii i to samo. A jeśli chodzi o kabelki z puszki z bateriami - nie wiem. Podejrzewasz, że coś mogło się odlutować/ułamać?

A co to jest w takim razie z tym wtykiem? nawet gdy nie ruszam wtykiem, a tylko odkręcam nakrętkę dociskającą, to też wykrywacz się wzbudza. Czy to normalne zachowanie?

Niestety nie mam drugiej cewki ani nikogo w okolicy, kto mógłby użyczyć :/
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: [tejon] popiskuje

Post autor: ProScan »

Niekoniecznie odlutować - połączenia w koszyczkach są nitowane, a w tego typu połączeniach różne rzeczy mogą się dziać.

Ile jest sygnałów przy teście baterii?

Nie wiem jaka jest norma w Tejon, ale zwykle manipulowanie przy wtyczce powoduje różne efekty.

Jeśli nie zasilanie, to sonda. Inne rzeczy 15% prawdopodobieństwa.

:pa

proscan
bastarhymes
Posty: 12
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 10:00 pm

Re: [tejon] popiskuje

Post autor: bastarhymes »

5 sygnałów na zwykłych, 3 na accu :)
lechowiec
Posty: 278
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: [tejon] popiskuje

Post autor: lechowiec »

Norma w tejonie jest taka, że nawet jak wtyczka sprawna to poruszanie powoduje wzbudzanie detektora więc nie jest to podstawa do jakiejkolwiek diagnozy. Pomaga trochę konserwacja i czyszczenie styków w gnieździe i wtyczce, jednak nie przeszkadza to w poszukiwaniach. Tragedia jest jak reaguje na delikatny ruch kablem przy sondzie.

Miałem tejona rok i zauważyłem że był wrażliwy na wielkość napięcia zasilania, nie służyły mu akumulatory nimh i ciągle niskie napięcie. Parę razy zdarzyło mi się, że dostawał fluktuacji sygnału wiodącego w all metal, w trybie dyskryminacji jest wtedy dużo fałszywych sygnałów. Myślałem początkowo że to grunt, zakłucenia lub niska temperatura ale najprawdopodobniej to właśnie niskie napięcie. Pamiętam że aby wyprowadzić detektor z tej huśtawki wystarczyło szybko ruszyć pokretłem treshold na maxa i z powrotem. Coś tam jest z zasilaniem chyba nie do końca przemyślane, ale nie potwierdze tego żadnym błędem wynalezionym na schemacie. To tylko takie moje terenowe wątpliwości.
dreptakeustachy
Posty: 2
Rejestracja: czw lis 28, 2013 6:47 pm

Re: [tejon] popiskuje

Post autor: dreptakeustachy »

Mój tejon podobnie sie wzbudza ale bardziej na duzych cewkach detecha i widescan .czułosć max koło 8 bo zaczyna sie wzbudzac cwierkac na standardowej cewce jest ciut lepiej ... i jeszcze jedna rzecz ze łapie duzo fałszywych sygnałów a jezeli pokrętło balansu gruntu skrecimy max na + to fałszywe sygnały znikają . i Tu pytanie do Proscana "czy to norma ze kilkuletnie tesoro staje sie nie stabilne ?' bo miałem w reku 4 tejony w tym jeden roczny i róznice widac za kazdym razem testowalismy wszystkie kolejno na tej samej cewce i zawsze ten najmłodszy był najbardziej stabilny ...
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: [tejon] popiskuje

Post autor: ProScan »

Nie widzę powodu, dla którego starsze Tejony, a ściślej ich elektronika, miałby stawać się bardziej niestabilne.

:pa

proscan
dreptakeustachy
Posty: 2
Rejestracja: czw lis 28, 2013 6:47 pm

Re: [tejon] popiskuje

Post autor: dreptakeustachy »

Dziękuje za odpowiedź ,ale jaki moze byc powód takiego dziwnego zachowania sprzętu ? wina cewki ? czy to normalne ze na wiekszej cewce jest mniej stabliny ?
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: [tejon] popiskuje

Post autor: ProScan »

czy to normalne ze na wiekszej cewce jest mniej stabliny ?


To wynika z praw fizyki.

:pa

proscan
ODPOWIEDZ