Ekranowanie Sondy

Informacje dla bardziej dociekliwych, ale bez przesady ...
ODPOWIEDZ
waclawm
Posty: 79
Rejestracja: śr sty 20, 2010 2:43 pm

Ekranowanie Sondy

Post autor: waclawm »

Czy jest potrzeba ekranowania cewki TX?
Czy do ekranownia cewki RX mozna zastosowac stara tasme z kasety lub szpuli magnetofonowej?
Co jest bardziej skuteczne - ekranowanie cewki czy ekranowanie calej sondy?
Czy odsuniecie ekranu od zwojow cewki polepsza sonde czy nie ma to praktycznego znaczenia?
Czy material do ekranowania musi byc z wysoko omowa przewodnoscia?
Tomasz Gumny
Posty: 49
Rejestracja: wt kwie 28, 2009 3:52 pm
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Ekranowanie Sondy

Post autor: Tomasz Gumny »

http://forum.ep.com.pl/viewtopic.php?f= ... &start=226
Ja natomiast zastanawiam się jakie skutki przyniosłoby naniesienie grafitu bezpośrednio na maskę sondy pcb (oczywiście poza odmaskowanymi padami)?
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Ekranowanie Sondy

Post autor: ProScan »

1. Tak
2. Nie
3. Nie rozumiem do końca. Ekranuje się uzwojenia.
4. Jeśli ekran jest źle wykonany, to lepiej go odsunąć. Ale dobry ekran nie robi tego typu problemów. A odsuwanie spowoduje pogrubienie sondy - a co za tym idzie oddalenie uzwojeń od potencjalnych znalezisk - co jest bez sensu.
5. Nie rozumiem. Materiał może dobrze przewodzić (np. grafit przewodzi nieźle) - ważna jest przewodność powłoki. Inaczej mówiąc - dobry przewodnik, to cienki ekran. Ważne jest by ekran nie powodował problemów detekcyjnych. bardzo dobre ekrany są z folii aluminiowej - ale trzeba umieć je nałożyć (nawija się bezpośrednio na uzwojenia).

Ekran grafitowy można nałożyć na solder maskę - nie widzę przeciwwskazań

:pa

proscan
Tomasz Gumny
Posty: 49
Rejestracja: wt kwie 28, 2009 3:52 pm
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Ekranowanie Sondy

Post autor: Tomasz Gumny »

ProScan pisze:Ekran grafitowy można nałożyć na solder maskę - nie widzę przeciwwskazań
Czy spotkałeś tak ekranowane sondy? Trochę obawiam się, że przy tak małej odległości między uzwojeniami i ekranem znacznie wzrośnie pojemność między nimi i zmieni się w jakiś sposób zrównoważenie sondy. Z drugiej strony mogę przecież równoważyć już po nałożeniu ekranu.
Muszę sprawdzić czy w razie czego da się taki natryśnięty grafit zmyć z soldermaski... :D
waclawm
Posty: 79
Rejestracja: śr sty 20, 2010 2:43 pm

Re: Ekranowanie Sondy

Post autor: waclawm »

ProScan pisze:3. Nie rozumiem do końca. Ekranuje się uzwojenia.

Wydaje mi sie ze ekranowanie uzwojen tasma jest bardziej kosztowne wiec producenci ekranuja grafitem cale pudelko sondy (bo taniej).
Nie jestem pewien czy sa jakies inne zalety/wady tych rozwiazan.
Rozumiem ze ekranowanie ma na celu tlumienie EM zaklucen zewnetrznych (glownie sieci elektrycznych i radia) ale pojawiaja sie opinie o jakims tlumieniu statycznych ladunkow albo o unikaniu pradow wirowych w ekranie.
Czy te teorie sa uzasadnione?
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Ekranowanie Sondy

Post autor: ProScan »

ze ekranowanie ma na celu tlumienie EM zaklucen zewnetrznych (glownie sieci elektrycznych i radia)


Nie. Ma na celu uniknięcie sprzężeń pojemnościowych w układzie: uzwojenia sondy-grunt-elektronika. Jest to dosyć dobrze wyjaśnione w linku powyżej (pisałem także o tym w cyklu dla Odkrywcy pt. "Wykrywacze bez tajemnic".

Nie pamiętam jak ekranowana jest sonda PCB w Tesoro (czy grafit jest nałożony na PCB czy na pudelku).

Na PCB ekran najlepiej jest zrobić z pasków miedzianych - ale to wymaga laminatu wielowarstwowego. Polecam odszukanie patentu firmy Foerster Institute dotyczącego ich wykrywacza min (a ściślej sondy do niego).

:pa

proscan
Tomasz Gumny
Posty: 49
Rejestracja: wt kwie 28, 2009 3:52 pm
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Ekranowanie Sondy

Post autor: Tomasz Gumny »

Przypuszczam, że chodzi o to? Obrazki wyglądają obiecująco... :D
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Ekranowanie Sondy

Post autor: ProScan »

Tak, to miałem na myśli.

:pa

proscan
ODPOWIEDZ