Whites 6000- tryb TR/DISC

Pisz jeśli masz kłopot w opanowaniu wykrywacza, nie rozumiesz jego zachowania, poszukujesz instrukcji obsługi
ODPOWIEDZ
siema
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 30, 2009 6:44 pm

Whites 6000- tryb TR/DISC

Post autor: siema »

Witam. Mam whitesa 6000 di pro sl z Multitone ID. Pola mi obrzydły i na zimę postanowiłem przenieśc się na laski, na militarkę. Dotychczas chodziłem na all metalu w lesie, multitone bardzo pomaga ale mam wrażenie, że omijam nieświadomie większe fanty (bagnety itp). Zakupiłem już instrukcję od Proscana, myślałem, że będą tam zawarte również jego rady, a jest to tylko tłumaczenie :oops: . I tu zwracam się z proźbą do użytkowników Whitesów i pana Proscana- jak tego TR/DISC używac? Ktoś mi mówił, że jest to taki "smętkowy" tryb. Zgadza się, tylko mam co do tego kilka pytań.

W instrukcji napisane jest, że aby TR/DISC używac, należy sondę podnoesc na 2,5cm, reset i jak najbliżej ziemi. tu moje pytanie- Czy dobrze jest gdy sygnał wiodący zanika? Czy np. gdy wchodzę do okopu bądź na malutką góreczkę mogę sondę podniesc do np. 5 cm i reset? Nie stracę zasięgu?

odpowiedzi szukałem w instrukcji HS3- oto fragment: Cytat:
Po ustawieniu tak jak poprzednio progu zadziałania alarmu opuszczamy sondę do ziemi na taką wysokość, na jakiej będziemy ją dalej prowadzić nad ziemią. Sygnał z głośnika ucichnie. Teraz należy przycisnąć na chwilę przycisk w rękojeści. Sygnał powinien pojawić się ponownie. Zwolnić przycisk w rękojeści. W ten sposób wykrywacz został dostrojony do wysokości nad ziemią. Każda zmiana tej wysokości będzie teraz powodowała zmianę sygnału, tzn. aparat będzie cichł przy opuszczaniu sondy, a dawał głośniejszy sygnał przy unoszeniu. Jest to spowodowane wpływem gruntu, który przy pracy w trybie DISC nie daje się wyeliminować, jednakże te zmiany sygnału są inne niż zmiany powodowane obecnością metalu i dają się łatwo odróżnić. Oczywiście wymaga to pewnej wprawy, jeżeli mamy wątpliwości, czy zmiana sygnału powstała od zbyt wysokiego uniesienia sondy, czy też pochodzi od jakiegoś przedmiotu metalowego, to opuszczamy sondę o 2-3 cm niżej i przesuwamy jeszcze raz nad tym samym miejscem. Jeżeli był tam jakiś przedmiot, to aparat zasygnalizuje jego obecność. Poszukiwanie w trybie pracy DISCRIMINATE wymaga dość częstego posługiwania się przyciskiem w rękojeści (wciśnięcie-zwolnienie), gdyż warunki terenowe nie pozwalają na prowadzenie sondy przez dłuższy czas na tej samej wysokości. Stąd konieczność częstego dostrajania do nowych warunków.



Wywnioskowałem z tego, że trzeba tą sondę trzymac ja jednej wysokości po zresetowaniu, ale czy możemy ustawiac ten poziom np. na 10cm i niesc sondę na 5cm? Proszę o pomoc, sezon juz się kończy a trzeba by jakiś bagnecik z tej naszej ziemi wyjąc. Pozdrawiam i proszę o pomoc!
siema
Posty: 3
Rejestracja: pn lis 30, 2009 6:44 pm

Re: Whites 6000- tryb TR/DISC

Post autor: siema »

Panowie pomocy!
ProScan
Właściciel
Posty: 8503
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Whites 6000- tryb TR/DISC

Post autor: ProScan »

W instrukcji napisane jest, że aby TR/DISC używac, należy sondę podnoesc na 2,5cm, reset i jak najbliżej ziemi. tu moje pytanie- Czy dobrze jest gdy sygnał wiodący zanika?


Czy kolega naprawdę kupił instrukcję ode mnie? Tam wyraźnie jest napisane, że "próg czułości może zaniknąć". "Czy dobrze" to już inna sprawa - tak po prostu jest.

W trybie TR DISC nie ma strojenia do gruntu, więc to normalne, że reaguje na grunt (cichnięciem). White's radzi by utrzymywać sondę przy ziemi w tym trybie i to możne być korzystne gdy szukamy drobiazgu w tym trybie, bo nie zmienia się wysokość sondy nad gruntem (wysokość = zero).

Ale szukając dużych rzeczy ja bym rekomendował uniesienie sondy na wysokość ok. 15 cm by zminimalizować wpływ gruntu i ograniczyć ilość sygnałów od drobiazgu przypowierzchniowego. I na tej wysokości resetować sygnał progowy, by był zawsze słyszalny.

Strata zasięgu wyniesie 15cm. Przy szukaniu monet to kaplica, a szukając hełmu na metrze różnica relatywnie niewielka (tym bardziej że siła sygnału nie zależy liniowo od uniesienia).

:pa

proscan

PS
Zarówno instrukcja do HS jak i 6000 podają poprawne sposoby pracy w trybie statycznym z dyskryminacją, co nie znaczy że optymalne w każdych warunkach.
Jagerek
Posty: 74
Rejestracja: ndz lut 22, 2009 5:19 pm

Re: Whites 6000- tryb TR/DISC

Post autor: Jagerek »

Witam ponownie. Otóż poczytałem trochę o obsłudze i użytkowaniu 5900 i 6000 i mam pytanie odnośnie pracy w TR/DISC. Z tego co zrozumiałem jest to identyczny tryb jak w HS 3 z dyskryminacją w pracy statycznej gdzie co jakiś czas nalezy resetować detektor? Tak? Wiele osób skarży się, że detektor w tym trybie samoistnie się wzbudza i nie można temu w ogóle zapobiec ? Jak to jest z tym trybem? Czy pracując na Tr/DISC wykrywacz stale będzie mi wył co uniemożliwi mi szukaniu głębiej zalegających przedmiotów? W HS 3 wystarczyło co pewien czas zresetować detektor i problem mijał. Czy tu też tak jest czy ten tryb działa na odrębnej zasadzie niż w HS 3?

Przeniesione

Pozdrawiam
ProScan
Właściciel
Posty: 8503
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Whites 6000- tryb TR/DISC

Post autor: ProScan »

co jakiś czas nalezy resetować detektor? Tak?


Tak.

Wiele osób skarży się, że detektor w tym trybie samoistnie się wzbudza i nie można temu w ogóle zapobiec ?


To zależy od:

    czułości
    umiejętności operatora
    pełnoprawności (lub nie) wykrywacza
    warunków zewnętrznych

Czy pracując na Tr/DISC wykrywacz stale będzie mi wył co uniemożliwi mi szukaniu głębiej zalegających przedmiotów?


Nie, nie będzie "stale wył".

W HS 3 wystarczyło co pewien czas zresetować detektor i problem mijał.


5900 i HS3 ma się tak samo jak Audi do Fiata.

Czy tu też tak jest czy ten tryb działa na odrębnej zasadzie niż w HS 3?


Zasada jest ta sama. Tak samo jak zasada działania Audi i Fiata.

:pa

proscan
Jagerek
Posty: 74
Rejestracja: ndz lut 22, 2009 5:19 pm

Re: Whites 6000- tryb TR/DISC

Post autor: Jagerek »

Dziękuje za odp.
Jagerek
Posty: 74
Rejestracja: ndz lut 22, 2009 5:19 pm

Re: Whites 6000- tryb TR/DISC

Post autor: Jagerek »

Witam ponownie. Mam jedno pytanko dotyczące w/w sprzętu. Czy to normalne, że po 8 h szukania na TR Disc baterie nadaja się juz tylko do wyrzucenia. Baterie firmowe Philipsa.
ProScan
Właściciel
Posty: 8503
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Whites 6000- tryb TR/DISC

Post autor: ProScan »

Na głośniku, czy słuchawkach?

Baterie alkaliczne czy zwykłe?

:pa

proscan
Jagerek
Posty: 74
Rejestracja: ndz lut 22, 2009 5:19 pm

Re: Whites 6000- tryb TR/DISC

Post autor: Jagerek »

Na głośniku. Baterie zwykłe.
ProScan
Właściciel
Posty: 8503
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Whites 6000- tryb TR/DISC

Post autor: ProScan »

Tak. To zupełnie normalne. Silne sygnały na głośniku potrafią zeżreć ponad 100mA, a chodząc na TR DISC bez słuchawek i ze słyszalnym Thresholdem pobór prądu na pewno jest spory. Przy obecnie panujących temperaturach pojemność baterii jest także - szacuję - o połowę mniejsza.

Rada: nie używać baterii tylko paluszki R6 i mieć zapas przy sobie. No i oczywiście słuchawki.

:pa

proscan
Jagerek
Posty: 74
Rejestracja: ndz lut 22, 2009 5:19 pm

Re: Whites 6000- tryb TR/DISC

Post autor: Jagerek »

A nie ma Pan może do sprzedania pakietów z akumulatorami i ładowarką do tego sprzętu?
ProScan
Właściciel
Posty: 8503
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Whites 6000- tryb TR/DISC

Post autor: ProScan »

Oryginalne pakiety chyba już nie są odstępne. Zresztą kupowanie ich to spora rozrzutność.

Najlepsze rozwiązanie to coś takiego:

http://www.proscan.gliwice.pl/forum/viewtopic.php?t=467
albo
http://www.proscan.gliwice.pl/forum/viewtopic.php?t=332

:pa

proscan
ODPOWIEDZ