gerber pi - problemy z uruchomieniem
gerber pi - problemy z uruchomieniem
Witam
Mam nadzieje ze ktoś mi pomoże,
Własnie zaczalem robic ten wykrywacz
http://www.exploracja.cyberdusk.pl/pliki/gerberpi.pdf
zmontowany uklad stabilizatorow dziala poprawnie wiec wziolem sie za generator akustyczny-zmontowalem elementy tego generatora ale w sluchawkach zadnego dżwięku-nawet krecenie potencometrm p3 i 100k ohm nic nie daje
Przy wyzerowaniu rezystancji potencjometrow(0 Ohm) najwieksze napiecie na sluchawkach wynosi 0.2v
SŁUCHAWKI SĄ SPRAWNE I NA 99% UKŁAD TEŻ
co jest nie tak?czy o czymś zapomniałem?
Bardzo prosze o pomoc
Mam nadzieje ze ktoś mi pomoże,
Własnie zaczalem robic ten wykrywacz
http://www.exploracja.cyberdusk.pl/pliki/gerberpi.pdf
zmontowany uklad stabilizatorow dziala poprawnie wiec wziolem sie za generator akustyczny-zmontowalem elementy tego generatora ale w sluchawkach zadnego dżwięku-nawet krecenie potencometrm p3 i 100k ohm nic nie daje
Przy wyzerowaniu rezystancji potencjometrow(0 Ohm) najwieksze napiecie na sluchawkach wynosi 0.2v
SŁUCHAWKI SĄ SPRAWNE I NA 99% UKŁAD TEŻ
co jest nie tak?czy o czymś zapomniałem?
Bardzo prosze o pomoc
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Generator jest sterowany poprzez tranzystor T10.
By się upewnić, że sam generator jest sprawny należy wylutować T10 i w jego miejsce wstawić jakiś potencjometr (myślę że jakieś 470k pomiędzy końcówkami 7-8 NE555) i wówczas zobaczyć, czy zacznie coś generować przy kręceniu tym potencjometrem.
Dobrze posłużyć się przy tym oscyloskopem.
proscan
PS
Jeśli "arturek21" to Pan, to proszę dać znać.
Musiałbym się specjalnie logować (odzyskiwać hasło) na forum z którego dostałem PW.
By się upewnić, że sam generator jest sprawny należy wylutować T10 i w jego miejsce wstawić jakiś potencjometr (myślę że jakieś 470k pomiędzy końcówkami 7-8 NE555) i wówczas zobaczyć, czy zacznie coś generować przy kręceniu tym potencjometrem.
Dobrze posłużyć się przy tym oscyloskopem.
proscan
PS
Jeśli "arturek21" to Pan, to proszę dać znać.
Musiałbym się specjalnie logować (odzyskiwać hasło) na forum z którego dostałem PW.
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Z forum exploracja.pl-to ja
Tranzystora T 10 nie mam wlutowanego
Pomiędzy zródło a dren tego tranzystora podłączyłem potencjometr 100k i żadnego efektu nie ma
Tranzystora T 10 nie mam wlutowanego
Pomiędzy zródło a dren tego tranzystora podłączyłem potencjometr 100k i żadnego efektu nie ma
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
A jakie napięcie pomiędzy końcówkami 1-8?
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
pomiędzy końcówkami 1-8 jest napięcie:
głupio to trochę zabrzmi ale nie wiem: ustawiłem pokrętło multimetra na zakres (DC) na 200m i wskazało 05.0
Czyli ile to jest?
głupio to trochę zabrzmi ale nie wiem: ustawiłem pokrętło multimetra na zakres (DC) na 200m i wskazało 05.0
Czyli ile to jest?
Ostatnio zmieniony pt lut 24, 2012 12:31 pm przez ARTUR623, łącznie zmieniany 1 raz.
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
zdjęcia:
http://tinypic.com/r/beug5g/5
http://tinypic.com/r/nqpdme/5
http://tinypic.com/r/11lpov5/5
http://tinypic.com/r/mr71ww/5
http://tinypic.com/r/11kctnc/5
(ścieżki nigdzie się nie stykają i wszystkie przewodzą-sprawdzałem)

http://tinypic.com/r/beug5g/5
http://tinypic.com/r/nqpdme/5
http://tinypic.com/r/11lpov5/5
http://tinypic.com/r/mr71ww/5
http://tinypic.com/r/11kctnc/5
(ścieżki nigdzie się nie stykają i wszystkie przewodzą-sprawdzałem)
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
200m i wskazało 05.0
Czyli ile to jest?
to jest 5mV. Czyli NIC.
Kolego - nie masz zasilania na scalaku.
proscan
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Czyli co zmienić i jak
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Podłączyć zasilanie.
Nie wiem jak mam to wyjaśnić.
Bez zasilania układy scalone nie za bardzo chcą działać.
proscan
Nie wiem jak mam to wyjaśnić.
Bez zasilania układy scalone nie za bardzo chcą działać.
proscan
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Nic nie rozumiem a właściwie nie wiem jak to zrobić
Czy chodzi poprostu o włączenie tego głównego zasilania (15-18v) czy dodatkowego?
jeśli chodzi o dodatkowe to mógłbym prosić jakiś schemat i wskazówki jak go wykonać i dołączyć do mojego układu?
Czy chodzi poprostu o włączenie tego głównego zasilania (15-18v) czy dodatkowego?
jeśli chodzi o dodatkowe to mógłbym prosić jakiś schemat i wskazówki jak go wykonać i dołączyć do mojego układu?
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Schemat przecież jest. Napięcie z baterii podane na stabilizator, a za stabilizatorem powinno być 5V.
proscan
proscan
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Napięcia na wyjściach stablizatorów są u mnie poprawne
o jakim Pan mówi stabilizatorze?
http://tinypic.com/r/xbbtc0/5

o jakim Pan mówi stabilizatorze?
http://tinypic.com/r/xbbtc0/5

Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Oj tutaj chyba potrzebny wykład i zrozumienie podstaw elektroniki... a dopiero potem można wymagać czegoś więcej.
Oglądając zdjęcia płytki i sposobu montażu elementów mam duże wątpliwości czy to kiedykolwiek zacznie w jakikolwiek sposób działać.
Kolega przed chwilą miał kłopot z odczytaniem napięcie 5mV na multimetrze - nie możemy więc mieć pewności że dobrze mierzy napięcia za stabilizatorami.
Kol. Arturze masz na schemacie 3 stabilizatory napięcia +12V, -12V i -5V. Zmierz czy tyle masz na wyjściach tych stablizatorów (czarny przewód multimetru na masę a czerwonym na wyjścia ze stabilizatorów). Potem posprawdzaj na odpowiednich nóżkach scalaków czy też jest napięcie (opisy nóżek podane na schemacie).
Oglądając zdjęcia płytki i sposobu montażu elementów mam duże wątpliwości czy to kiedykolwiek zacznie w jakikolwiek sposób działać.
Kolega przed chwilą miał kłopot z odczytaniem napięcie 5mV na multimetrze - nie możemy więc mieć pewności że dobrze mierzy napięcia za stabilizatorami.
Kol. Arturze masz na schemacie 3 stabilizatory napięcia +12V, -12V i -5V. Zmierz czy tyle masz na wyjściach tych stablizatorów (czarny przewód multimetru na masę a czerwonym na wyjścia ze stabilizatorów). Potem posprawdzaj na odpowiednich nóżkach scalaków czy też jest napięcie (opisy nóżek podane na schemacie).
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Na wyjściu 78l12 mam +11.78 V
79l12 mam -11,80V
79l05 mam -4,9V
Na NE555 (na tym obok rezystorów 3k3 i 18 k ohm) napięcie mdz nogą 1-8 jest 16,5V
Natomiast na tym ne 555 od generatora akustycznego nie ma wogóle napięcia zasilania-podejrzewałem że go spaliłem ale wymiana go nic nie dała
**************************************************************
a dałoby się jakoś zasilić układ gen.akustycznego żeby sprawdzić czy reagowałby na potencjometry? Tak by było dobrze?
http://tinypic.com/r/34dn2h1/5
79l12 mam -11,80V
79l05 mam -4,9V
Na NE555 (na tym obok rezystorów 3k3 i 18 k ohm) napięcie mdz nogą 1-8 jest 16,5V
Natomiast na tym ne 555 od generatora akustycznego nie ma wogóle napięcia zasilania-podejrzewałem że go spaliłem ale wymiana go nic nie dała
**************************************************************
a dałoby się jakoś zasilić układ gen.akustycznego żeby sprawdzić czy reagowałby na potencjometry? Tak by było dobrze?
http://tinypic.com/r/34dn2h1/5
-
Tomasz Gumny
- Posty: 49
- Rejestracja: wt kwie 28, 2009 3:52 pm
- Lokalizacja: Trzcianka/Poznań
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Jakim cudem masz poprawne napięcie ujemne przy masie podłączonej do środkowej nóżki stabilizatora 7912/79L12? Na zdjęciu nie widać, żeby nóżki GROUND i INPUT były przeplecione...