gerber pi - problemy z uruchomieniem
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Proszę uwierzyć ale są odwrócone i napięcia na wyjściach są dobre
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Natomiast na tym ne 555 od generatora akustycznego nie ma wogóle napięcia zasilania-podejrzewałem że go spaliłem ale wymiana go nic nie dała
Skoro nie ma, to znaczy że nie dochodzi.
Jakie są napięcia na (względem masy) na obu końcówkach rezystora R30?
a dałoby się jakoś zasilić układ gen.akustycznego żeby sprawdzić czy reagowałby na potencjometry? Tak by było dobrze?
http://tinypic.com/r/34dn2h1/5
Jak sprawdzić, to napisałem w pierwszej odpowiedzi. Żadnych mostków proszę nie robić, bo Kolega ma trochę za mało wyczucia i narobi dodatkowych kłopotów.
proscan
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Witam
I am the champion
Siadłem dzisiaj nad tą płytką i doszedłem do wniosku że nie dochodzi mi napięcie -5 V do generatora akustycznego
(Doszedłem do tego po sprawdzeniu schematu ideowego-nie po przeczytaniu Pana poStu powyzej
Wmontowałem ten rezystor i jest dźwięk
narazie nie mialemczasu na przetestoiwanie wpływu potencjometrów
Wielkie dzięki za pomoc
BARDZO szkoda że w tym linku nie pisze nic o r30 -żeby go też wmontować ....hihihii
P.S.
moze jednak aż nie jestm tak tępy
)))
http://www.exploracja.cyberdusk.pl/pliki/gerberpi.pdf
Jeśli w dalszej mojej pracy pojawią sie jakies wątpliwosci to mam nadzieje ze bede mógł dalej na pana liczyć
DZIĘKI
I am the champion
Siadłem dzisiaj nad tą płytką i doszedłem do wniosku że nie dochodzi mi napięcie -5 V do generatora akustycznego
(Doszedłem do tego po sprawdzeniu schematu ideowego-nie po przeczytaniu Pana poStu powyzej
Wmontowałem ten rezystor i jest dźwięk
narazie nie mialemczasu na przetestoiwanie wpływu potencjometrów
Wielkie dzięki za pomoc
BARDZO szkoda że w tym linku nie pisze nic o r30 -żeby go też wmontować ....hihihii
P.S.
moze jednak aż nie jestm tak tępy
)))
http://www.exploracja.cyberdusk.pl/pliki/gerberpi.pdf
Jeśli w dalszej mojej pracy pojawią sie jakies wątpliwosci to mam nadzieje ze bede mógł dalej na pana liczyć
DZIĘKI
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
I am the champion
Ja bym rzekł - debeściak
Doszedłem do tego po sprawdzeniu schematu ideowego-nie po przeczytaniu Pana poStu powyzej
Oczywiście. Z tym R30 tylko mi się wypsnęło. Przepraszam
moze jednak aż nie jestm tak tępy
Też mi się tak wydaje.
to mam nadzieje ze bede mógł dalej na pana liczyć
Oczywiście - debeściaki zawsze mogą liczyć na pomoc na tym forum.
proscan
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
To co?
Pan wiedział że nie mam wlutowanego r 30?
Pan wiedział że nie mam wlutowanego r 30?
-
Bynak
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Sorry za "nowoczesność".. WTF ?? To do tej pory kolega nie zaglądał wogóle do schematu tylko na zajoba elementy lutował i miał nadzieję że to cudo zadział i od razu garniec złota wydobędzie... Paranoja... Przepraszam Piotrze ale albo czegoś nie zrozumiałem albo mamy coraz bardziej "zorientowanych" użytkowników forum...
Pozdrawiam !
Pozdrawiam !
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Bynak - nie potrafisz docenić geniuszu naszego konstruktora. On te pytania tylko na podpuchę zadawał, żeby nas sprawdzić.
proscan
proscan
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Witam i przepraszam-myślałem ze inny problem w innym wątku-jak to jest na innych forach
Właściwie udało mi sie juz ustawić napięcie na US 5 ale na US4skończył mi sie zakres potencjometru na 5.1V gdzie moge dołożyć i jaki rezystor?
nadal nie mam żadnego dżwięku -jest to wina źle dobranego R 28 , brak podłaczonej cewki czy moze jeszcze coś innego?
Właściwie udało mi sie juz ustawić napięcie na US 5 ale na US4skończył mi sie zakres potencjometru na 5.1V gdzie moge dołożyć i jaki rezystor?
nadal nie mam żadnego dżwięku -jest to wina źle dobranego R 28 , brak podłaczonej cewki czy moze jeszcze coś innego?
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
gdyby każdy problem z Pana konstrukcją maiłby być w osobnym wątku, to musiałbym nowych dział chyba utworzyć.
Czy kolega dysponuje oscyloskopem?
proscan
Czy kolega dysponuje oscyloskopem?
proscan
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Niestety nie
Jak jak zwiększam rezystancje rezystora 220k (ten co jest zaznaczony na niebiesko) to napięcie na US4 (na 6 nodze ) napięcie mi wzrasta(a ma maleć
to moze jakbym zmniejszył rezystor 220K na jakiś mniejszy to by moze się udało?-nie spale w ten sposób jakiegos elementu?
Jak jak zwiększam rezystancje rezystora 220k (ten co jest zaznaczony na niebiesko) to napięcie na US4 (na 6 nodze ) napięcie mi wzrasta(a ma maleć
to moze jakbym zmniejszył rezystor 220K na jakiś mniejszy to by moze się udało?-nie spale w ten sposób jakiegos elementu?
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Niestety nie
To ja niestety nie pomogę.
Może jakiś użytkownik tego czy innego uruchamiał Gerbera i sobie wymienicie informacje.
proscan
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Mam jeszcze jedno pytanie w sprawie :
Co to znaczy?
"rezystorem R 28 dobierając jego wartosć w granicach 8k2- 12k ustawić POCZĄTEK GENERACJI us 6"
Co to znaczy?
"rezystorem R 28 dobierając jego wartosć w granicach 8k2- 12k ustawić POCZĄTEK GENERACJI us 6"
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Nie chce mi się zastanawiać co autor ma na myśli.
Jeśli jednak kolega potrafi czytać, to w jednym z pierwszych zdań w dokumentacji, przed opisem całej procedury opisującej uruchomienie, jest napisane:
Jeśli sonda jest nie podłączona, to nie spodziewałbym się takich zachowań jakie są opisane w podanej procedurze.
Czy to jest logiczne?
proscan
Jeśli jednak kolega potrafi czytać, to w jednym z pierwszych zdań w dokumentacji, przed opisem całej procedury opisującej uruchomienie, jest napisane:
Dołączamy poprzez odpowiednie gniazdo sondę
Jeśli sonda jest nie podłączona, to nie spodziewałbym się takich zachowań jakie są opisane w podanej procedurze.
Czy to jest logiczne?
proscan
Re: gerber pi - problemy z uruchomieniem
Witam
podłączyłem sondę ale w dalszym ciągu nie mogę się uporac z tymi napięciami na US 4 i 5
Napiecia na tych nogach mi skaczą w przedziale 0,5 V w góre i w dół
Te wahania mogą być spowodowane złym dobraniem kondensatora?
Dałem 1nf
A może wadą potencjometrów ?słyszałem że ich rezystancja nie jest stała ale się trochę zmienia?
Ze dwa razy udało mi sie ustawić napięcia i cewka reagowała na metal w pobliżu ale po wyłączeniu muszę ustawiać wszystko od nowa
podłączyłem sondę ale w dalszym ciągu nie mogę się uporac z tymi napięciami na US 4 i 5
Napiecia na tych nogach mi skaczą w przedziale 0,5 V w góre i w dół
Te wahania mogą być spowodowane złym dobraniem kondensatora?
Dałem 1nf
A może wadą potencjometrów ?słyszałem że ich rezystancja nie jest stała ale się trochę zmienia?
Ze dwa razy udało mi sie ustawić napięcia i cewka reagowała na metal w pobliżu ale po wyłączeniu muszę ustawiać wszystko od nowa