Dyskryminacja w PI

Informacje dla bardziej dociekliwych, ale bez przesady ...
ODPOWIEDZ
pepe
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Dyskryminacja w PI

Post autor: pepe »

Witam

Zainteresowałem się ostatnio, na razie teoretycznie wykrywaczami PI.
Układy typu mono coil bardzo ułatwia budowę sondy :). Interesuje mnie szczególnie możliwość rozróżniania metali. Z tego co doczytałem, aby móc zbudować wykrywacz z dyskryminacją należy analizować sygnał bardzo krótko po wyłączeniu impulsu nadawczego. Potrzebujemy do tego celu sondy o małej pojemności własnej - niezły artykuł na ten temat:
http://www.geotech1.com/cgi-bin/pages/common/index.pl?page=metdet&file=/projects/fastcoils/index.dat
Na marginesie ciekawe czy autor artykułu to potomek Waltera Rogowski znanego ze swojej cewki pomiarowej.
Jakiś czas temu Rutus napisał na jednym z forów:
OŚWIADCZENIE : stawiam skrzynkę dowolnej wódki osobie która przedstawi rzetelne podstawy teoretyczne identyfikacji żelaza w systemie PI. Tylko żeby nie był to bełkot pseudonaukowy , i żeby było to "czyste" PI .

Zastanawia mnie czy zakład jest aktualny czy też jest może znana metoda rozróżnia w wykrywaczach PI ?

Pozdrawiam
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Dyskryminacja w PI

Post autor: ProScan »

Wykrywacze serii SD/GPX są impulsowe i mają dyskryminację (czy identyfikację) żelaza.

Takowa jest także w Lorenz X3/X5/X6.

:pa

proscan
pepe
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Dyskryminacja w PI

Post autor: pepe »

A czy wiadomo jak realizowaną, czy to know how producentów ?
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Dyskryminacja w PI

Post autor: ProScan »

Minelab ma kilka patentów na temat MPI (obejmujących także dyskryminację żelaza).

Lorenz - nie wiem.

U Lorenza działa to tylko na sondach typu DD. W Minelabie chyba też, ale głowy nie dam. W tych najstarszych SD na 95% tak. jak jest w GPX nie wiem.

Zatem nie mam pewności czy istnieją PI z cewką mono, które mają sensowną dyskryminację żelaza.

:pa

proscan
pepe
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Dyskryminacja w PI

Post autor: pepe »

W cewce DD to mogę sobie wyobrazić jak zrobić identyfikację. Jeden pomiar w momencie maksymalnego prądu, drugi w momencie maksymalnego dI/dt i mamy składową magnetyczną i elektryczną.
Oczywiście rzeczywistość nie jest taka prosta a psują ją głównie pojemności uzwojeń.


Pozdrawiam
rutus
Producent
Posty: 68
Rejestracja: wt sty 23, 2007 10:07 pm
Kontakt:

Re: Dyskryminacja w PI

Post autor: rutus »

Witam !

Oczywiście rzeczywistość nie jest taka prosta a psują ją głównie pojemności uzwojeń.
- oraz grunt :smt017

pozdrawiam .
pepe
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Dyskryminacja w PI

Post autor: pepe »

Problemu gruntu chyba nie da się pozbyć gdy pragniemy mieć identyfikację a nie tylko 'all metal'
Tak czy inaczej dla własnej rozrywki poeksperymentuję.
Plan mam taki:
- wykonanie cewki o małej pojemności własnej (przewód w grubej izolacji)
- zaprojektowanie toru zasilającego/wejściowego o jak najmniejszej pojemności aby zapewnić możliwość pracy z którymi czasami opóźnienia
- pomiar przynajmniej w dwu punktach na krzywej rozładowania: jednym jak najszybciej się da, a drugi punkt znacznie później
- mam nadzieję że zależność sygnału 'szybkiego' do 'wolnego' będzie zawierała informację dotyczącą cech wykrytego metalu.

Moje największe obawy są takie, że skoro znani producenci wykrywaczy nie mają w ofercie wykrywacza PI z pojedynczą cewką zapewniającego identyfikacje to pewnie nie jest to zbieg okoliczności.

Pozdrawiam


Pozdrawiam
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Dyskryminacja w PI

Post autor: ProScan »

Gdy chcieć zrobić identyfikację w wykrywaczu VLF (a ściślej z przetwarzaniem w dziedzinie częstotliwości), który miałby mieć tylko jedną cewkę, to także pojawią się dosyć poważne trudności. Jak się to już uda (np. BFO potrafi do pewnego stopnia rozróżnić ferromagnetyk od koloru), to pojawi się problem wspomnianego gruntu.

Problemem jest zatem wydobycie z odpowiedzi impulsowej tych wszystkich danych, które w nim siedzą (bo CW jak i PI, to w końcu zmienne pole magnetyczne i te same efekty opisywane tymi samymi prawami fizyki). Próbkowanie w dwóch punktach można zatem robić, ale z góry mogę założyć, że to za mało.

:pa

proscan
rutus
Producent
Posty: 68
Rejestracja: wt sty 23, 2007 10:07 pm
Kontakt:

Re: Dyskryminacja w PI

Post autor: rutus »

Witam !

Kiedyś w ramach pracy domowej ( długą zimową nocą ) spróbkowałem sygnał PI szybkim przetwornikiem i procesor liczył jeden prążek DFT takiego ciągu próbek. Nie pamiętam konkretów ( czyli ilości próbek i tego który to był prążek DFT ) ,ale dawało to wyraźną możliwość identyfikacji metali kolorowych. Folia , cynkowe śmieci , monety , duże kawały aluminium - to było wyraźnie rozpoznawalne. W sumie bardzo logiczne. Niestety nie zauważyłem możliwości identyfikacji żelaza. W sumie w tej chwili są łatwo dostępne szybsze procesory i przetworniki więc może warto się pokusić o większą ilość próbek i liczenie pełnej FFT - być może informacji będzie więcej.

pozdrawiam .
pepe
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Dyskryminacja w PI

Post autor: pepe »

Witam

Poeksperymentuję z widmem. Na razie strzelam ale może informacja zawarta będzie nie tylko w amplitudzie prążka ale i w jego fazie :roll:

Pozdrawiam
rutus
Producent
Posty: 68
Rejestracja: wt sty 23, 2007 10:07 pm
Kontakt:

Re: Dyskryminacja w PI

Post autor: rutus »

ale i w jego fazie


Właśnie tutaj.

pozdrawiam .
ODPOWIEDZ