cewka DD czy koncentryk

Informacje dla bardziej dociekliwych, ale bez przesady ...
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: ProScan »

Połączyłem tematy, bo pytanie nie dotyczy jedynie sond Teknetics.

O szybkości przemiatania nie decyduje konfiguracja sondy, ale rodzaj użytych filtrów w detektorze. Przy takich samych filtrach nie spodziewałbym się diametralnie różnych własności dynamicznych dla różnych sond o zbliżonych rozmiarach.

Na pewno sondy CC i DD mają różne rozkłady pola i można spodziewać się różnych reakcji zwłaszcza dla przedmiotów, które leżą blisko sondy (np. podwójny sygnał), ale nie jestem w stanie sformułować jakiejś ogólnej zależności.

Zmuszony zaryzykowałbym raczej twierdzenie, że sondy CC pozwalają na szybsze przemiatanie, gdyż ich odpowiedz jest bardziej jednoznaczna, co sprawi, ze filtry będą dawały także mniej skomplikowana odpowiedź - ale zastrzegam, że dotyczy to przedmiotów blisko sondy.

Per saldo i tak wyjdzie, że określony teren szybciej się sprawdzi sondą DD.

O ile pamiętam Kolega ma Fishera 12XX - w sondzie 10" jest taki odbiorczy owal, który dobrze łączy zalety koncentryka i szerokość przemiatania DD.

:pa

proscan
wiciu_r
Posty: 91
Rejestracja: ndz sty 08, 2006 3:37 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: wiciu_r »

OK, przeczytałem.
Eurotek Pro z 8 zakupiony, jak przyjdzie zrobię dokładne testy w glebie.
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: remi79 »

Panie Piotrze jeszcze jedno pytanko woli wyjaśnienia a raczej rozjaśnienia mej niewiedzy.

Czy sygnał elektryczny reakcji na metal w cewce odbiorczej sondy DD jest taki sam czy inny niz przy sondzie koncentrycznej?
Logicznie rzecz biorąc by detektor mógł pracować na sondzie DD oraz na koncentryku sygnały powinny byc równorzędne jak z jednej tak z drugiej.

Wiec rodzi się kolejne pytanie ale to może nieco później,
Pozdrawiam Remi
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: ProScan »

Nie rozumiem co to znaczy "taki sam".

Wykrywacze - choćby popularny ACE - przyjmą sondy DD czy CC bez mrugnięcia okiem, czy jakiegokolwiek przełączania. Więc w tym kontekście sygnał musi być "taki sam".

:pa

proscan
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: remi79 »

Witam
Pytanie do Pana Piotra.
Eksperymentuje z sondą DD i układem detektorów synchronicznych takich jak w Whitesie 6000 di pro sl
Otóż odpowiedz mojej sondy DD na metale jest zgoła inna niz przy sondzie BM950, mianowicie :żelazo w lewo, kolor w prawo względem TX. :smt017
BM950 żelazo w lewo , kolor- ledwo zauważalna zmiana fazy , amplituda rośnie.

Gdzie tkwi przyczyna innej odpowiedzi amplitudowo fazowej sondy?
-własności elektryczne wynikające z innej konstrukcji sondy - taka natura.
-uszkodzona sonda BM950 #-o
-nieumiejętność eksperymentatora w zestrojeniu sondy
-inne jakie

Proszę o odpowiedz, podpowiedz ,wskazówki , pouczenie itp.
Pozdrawiam Remik
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: ProScan »

Zamienić końcówki nadajnika lub odbiornika miejscami.

:pa

proscan
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: remi79 »

Dziękuje za odpowiedz.
Znalazłem miejsce gdzie odpowiedz sondy DD jest prawie identyczna jak BM950 ale to jeszcze nie koniec bo faza RX/TX zupełnie inna niz BM950.
Gdybym wiedział czego nie wiem ech.
ODPOWIEDZ