Strojenie cewki / cewek

Informacje dla bardziej dociekliwych, ale bez przesady ...
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Strojenie cewki / cewek

Post autor: ProScan »

Na niższą, to prawda. Utrzymanie rezonansu po stronie odbiorczej wiązałoby sie z cała masą problemów natury stabilnościowej, relacji fazowych itp.

A tak ograniczają się do filtru,którym pozbywają się niechcianych sygnałów.

:pa

proscan
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Strojenie cewki / cewek

Post autor: remi79 »

Witam
W sondzie BM950 obwód TX jest zestrojony na 6,595kHz, natomiast obwód RX ( filtr wejsciowy) jest zestrojony na 4,6kHz - to wiadomo, natomiast dreczy mnie ciekawośc jak to jest dobrane- policzone ze akurat 4,6kHz?
Gdyby chciec zbudowac sonde analogiczną do BM950 ale z TX dajmy na to 5 lub 3kHz to jak dobrać policzyć obwód RX?????


Chyba znów zapadam na chorobe "WYKRYWACZOWĄ" o ile jest cos takiego?- może stworzyc taki watek.
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Strojenie cewki / cewek

Post autor: ProScan »

Tak komuś wyszło jak zmierzył rezonans tego co jest po stronie odbiorczej - a jest tam układ RLC. Faktycznym filtrem jest RC.

:pa

proscan
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Strojenie cewki / cewek

Post autor: remi79 »

Odpowiedz jest ale nie bardzo rozumiem. Czyli ten rezonas po stronie Rx nie ma wiekszego znaczenia zamiast 4,6 mogło by byc 4,3kHz?
A dla TX 5kHz RX moze byc np.3,6KHz? czy moze raczej obserwowac jakies inne parametry ( przesuniecie fazowe?)?
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Strojenie cewki / cewek

Post autor: remi79 »

Acha , czyli cewka w RX robi w za "antene" a za nią jest filtr RC.
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Strojenie cewki / cewek

Post autor: remi79 »

Ponawiam.
Odpowiedz jest ale nie bardzo rozumiem. Czyli ten rezonas po stronie Rx nie ma wiekszego znaczenia zamiast 4,6 mogło by byc 4,3kHz?
A dla TX 5kHz RX moze byc np.3,6KHz? czy moze raczej obserwowac jakies inne parametry ( przesuniecie fazowe?)?
remi79

Posty: 47
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Strojenie cewki / cewek

Post autor: ProScan »

Odpowiadam cytatem:
Post autor: remi79 » 08 mar 2016 10:23 pm
Acha , czyli cewka w RX robi w za "antene" a za nią jest filtr RC.
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Strojenie cewki / cewek

Post autor: remi79 »

ok . To wtakim razie jak dobrać ilosc zwoi cewki RX? od czego ilosc ta zależy?
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Strojenie cewki / cewek

Post autor: ProScan »

Z punktu widzenia strojenia sondy, rezonansów własnych, najlepiej gdyby miała jeden zwój.

Ale to będzie skutkowało też małym sygnałem wyjściowym.

Więc nawijamy więcej. Jak nawiniemy za dużo, to pojawią się nowe problemy - z ciężarem włącznie.

Firmy doszły do optymalnych wartości zapewne na drodze wieloletnich doświadczeń. Oczywiście te firmy które projektują sondy - bo te wschodnie kopiują zachodnie powiększając średnicę i dowijają więcej zwojów w części odbiorczej.

Kolega deklaruje że chce sobie coś skonstruować - więc proszę zacząć od dobrej sondy. Poświecić setki godzin i masę pieniędzy na prototypy, a potem tutaj swoje doświadczenia opisać, żeby zaspokoić ciekawość czytających. Tylko ze szczegółami, żeby czytający nie czuli się zawiedzeni i ignorowani.

:pa

proscan
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Strojenie cewki / cewek

Post autor: remi79 »

Dziękuje stokrotnie.

Wiem ze nie wszystko sie da policzyc i do niektórych spraw dochodzi sie experymetalnie- wiec taka odpowiedz mnie zadawala.
Ale pytalem by nie odkrywac koła poraz enty.

oj. przekonałem sie ze trzeba poswiecic sporo czasu i pieniedzy by do czegos dojsc na walsna rekę- chociazby budujac swój pierwszy detektor (wg własnego pomysłu od A do prawie Z.

dziekuje.
Pozdrawiam
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Strojenie cewki / cewek

Post autor: remi79 »

Witam ponownie myslałem że juz nie będe męczyć no ale cóż.

Jakie własnosci by miała sonda koncentryczna z cewką odbiorczą o tej samej srednicy ( no ciut mniejsza by sie zmiesciła w jednej płaszczyznie) co cewka nadawcza?
Prawdopodobnie nalezało by zachowac optymalna ilosc zwoi a nie wartosc indukcyjnosci.?

Czy taka sonda była by mniej wrazliwa na drobnice? Wieksza cewka odbiorcza to wolniej zmienny sygnał od drobnicy.?
A jakie plusy tego roziazania?

Moje rozważania w domysle tyczą się detektora statycznego bo ku takiej opcji mam inklinacje.
Pozdrawiam
pepe
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Strojenie cewki / cewek

Post autor: pepe »

Tylko ja byś zrównoważył taką cewkę. Pole EM od cewki równoważącej zniosły by znacznie pole EM od nadawczej.
Można użyć dwu cewek o tych samych średnicach ale w innym układzie geometrycznym - "two box" lub "OO".
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Strojenie cewki / cewek

Post autor: remi79 »

No tak wypadkowa by była prawie zero bo cewka równowazaca by była prawie taka sama jak nadawcza.
Ale ja to widze jako dwie cewki nadawcze w przeciwfazie.
pepe
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Strojenie cewki / cewek

Post autor: pepe »

remi79 pisze:(...)ja to widze jako dwie cewki nadawcze w przeciwfazie.
A jak ułożone względem siebie?
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Strojenie cewki / cewek

Post autor: remi79 »

Jedna w drugiej czyli w jednej płaszczyznie. ale faktycznie to moze nie grac . co innego gdyby byłyobok siebie typu ósemka.
ODPOWIEDZ