Projekt prostego wykrywacza od podstaw

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów

Projekt i wykonanie wykrywacza metalu od podstaw dla amatora ?

Wykrywacz PI
14
34%
Wykrywacz VLF
20
49%
Jakikolwiek wykrywacz
1
2%
Nie jestem zainteresowany (powód dowolny)
4
10%
Mam inny pomysł (opisałem poniżej)
2
5%
 
Liczba głosów: 41

ATT
Posty: 15
Rejestracja: czw lis 13, 2008 8:57 pm

Re: Projekt prostego wykrywacza od podstaw

Post autor: ATT »

Witam
Jeśli projekt ruszy? ł?
mogę zrobić oprogramowanie jakieś procki itp.
Na teraz widzę b.wolny start :)))
może to cisza przed burzą :)
Pozdrowienia
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Projekt prostego wykrywacza od podstaw

Post autor: ProScan »

Prosze mi uwierzyć - mam co robić, tak więc na super tempo nie ma co liczyć.

Wykrywacz nie będzie miał procesora - chodzi o to, by każdy mógł go zbudować, na podstawie schematu.

Wykrywacze procesorowe kiepsko nadają się na projekt dytaktyczny.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Projekt prostego wykrywacza od podstaw

Post autor: ProScan »

Czy ktoś wie co się obecnie dzieje z KiCadem?

:pa

proscan
Bynak

Re: Projekt prostego wykrywacza od podstaw

Post autor: Bynak »

Osobiście polecam ExpressPCB ale pewnie nie spełnia wielu oczekiwań bo jest że tak powiem "analogowy" w szerokim tego słowa znaczeniu. Nie mniej jednak prostszego w obsłudze i dopasowaniu do własnych potrzeb programu do tworzenia PCB nie znam. To tylko tak na marginesie. Ale dla początkujących do których Panie Piotrze Pana nie zaliczam nie wyobrażam sobie nic prostszego. I tu właśnie pojawia się konkluzja że skoro w/w rzecz ma być czytelna/zrozumiała i łatwa w budowie powinno się ja tworzyć w jak najprostszym oprogramowaniu aby każdy bez problemu mógł sobie to zmodyfikować. Nie śmiem negować Pańskich przyzwyczajeń ale sugeruję iż taki projekt jeśli kiedykolwiek pojawi się w świetle dziennym powinien mieć formę najprostszą i przyswajalną dla "wszystkich" domorosłych elektroników.

Pozdrawiam !
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Projekt prostego wykrywacza od podstaw

Post autor: ProScan »

Ja nie mam żadnych przyzwyczajeń, bo programy PCB na których pracowałem już dawno przestały istnieć.

Co do "analogowości" to nie widzę problemu, bo procesorów nie przewiduję. Natomiast jakieś układy cyfrowe i owszem...

:pa

proscan
Unipuls
Posty: 37
Rejestracja: wt cze 16, 2015 12:15 pm

Re: Projekt prostego wykrywacza od podstaw

Post autor: Unipuls »

ProScan pisze:Bardzo proste elektronicznie; nawet z jabla mogę zrobić two box PI :)

Trudniej zapewnić mechaniczną stabilność.

:pa

proscan
Ponieważ padły powyższe słowa, pozwolę podpiąć się pod temat.

Interesuje mnie wykrywacz Fau Pulse.
Zapewne szef tego forum wie na jakiej zasadzie połączone są tam cewki.
Jeżeli można, to chciałbym się czegoś dowiedzieć o zasadzie pracy takiego two-boxa.
Szczególnie:
- Jak podlączone i zasilane są cewki w takich wypadkach ?
- Czy konstrukcja nośna jest rdzeniem ?
- Czy odległość pomiędzy cewkami jest krytyczna ?
Wszelkie info na ten temat mile widziane. :D
Nie pogardzę również linkami do teorii, które rozjaśnią mi ten temat.
Unipuls
Posty: 37
Rejestracja: wt cze 16, 2015 12:15 pm

Re: Projekt prostego wykrywacza od podstaw

Post autor: Unipuls »

Pozwole sobie ponowic pytania. :)
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Projekt prostego wykrywacza od podstaw

Post autor: ProScan »

Nie wiem co to są wykrywacze Fau Pulse i nie wiem czego dotyczą te pytania.

Na pewno nie mają wiele wspólnego z tytułem wątku.

:pa

proscan
Unipuls
Posty: 37
Rejestracja: wt cze 16, 2015 12:15 pm

Re: Projekt prostego wykrywacza od podstaw

Post autor: Unipuls »

Buduje pikacza wlasnego pomyslu i zastanawialem sie tylko, czy nie rozbudowac go troche, dorzucajac druga cewke... na zasadzie two boxa. Nie wiem jednak od czego zaczac eksperymenty z dwiema sondami.
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Projekt prostego wykrywacza od podstaw

Post autor: ProScan »

Mozna zacząć od tego co inni zrobili. W piśmie Wireless World zdaje się, że niejaki Cobryn opisywał taką konstrukcję - szczegóły w dziale LITERATURA.

Wiele wykrywaczy geofizycznych działa na tej zasadzie.

W tym dziale nie ma dyskusji o teorii.

:pa

proscan
Unipuls
Posty: 37
Rejestracja: wt cze 16, 2015 12:15 pm

Re: Projekt prostego wykrywacza od podstaw

Post autor: Unipuls »

Dziekuje. Zapoznam sie.
ODPOWIEDZ