xterra 70 strojenie do gruntu

Pisz jeśli masz kłopot w opanowaniu wykrywacza, nie rozumiesz jego zachowania, poszukujesz instrukcji obsługi
ODPOWIEDZ
jancio
Posty: 7
Rejestracja: pt lis 23, 2007 7:23 pm

xterra 70 strojenie do gruntu

Post autor: jancio »

Witam. Stałem się posiadaczem tego wykrywacza i po pierwszym teście w terenie mam wątpliwości na temat strojenia do gruntu, oczywiście wszystko jest opisane w instrukcji obsługi, ja mam natomiast, może banalne pytanie, czy strojenie do gruntu, wybrałem automatyczne, jest jedno dla wszystkich trybów pracy? Chodzi mi głownie o tryb prospecting gdzie wykrywacz trochę jakby wariuje. Czułość zostawiłem fabryczną 22.
Pozdrawiam
jancio
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: xterra 70 strojenie do gruntu

Post autor: ProScan »

Witam,

czy strojenie do gruntu, wybrałem automatyczne,


Co to znaczy ? Automatyczne strojenie służy do automatycznego właśnie dostrojenia do gruntu. Wystarczy tylko pompować sondą. To działa zarówno w trybie Coin jak i Prospecting.

A może chodzi o autotracking, czyli śledzenie przez wykrywacz zmian gruntu i samoczynne dostrajanie się na bieżąco ? O ile wiem, także działa w obu trybach.

:?:

proscan

PS

tryb prospecting gdzie wykrywacz trochę jakby wariuje


Prospectingu nie polecam początkującemu. Wymaga doświadczenia w prowadzenia sondy i rozumienia zmian sygnałów (czy sygnał od małego przedmiotu, czy dużego, czy od gruntu itd). Tryb jest wściekle czuły, daje dużo sygnałów; za kawałkiem gwoździa można się zakopać na śmierć, bo Iron Mask nie działa na pełnej głębokości. Tryb doskonały na głębokie zakopy. Oczywiście wymaga starannego dostrojenia do gruntu.
Ostatnio zmieniony pt lis 23, 2007 10:47 pm przez ProScan, łącznie zmieniany 1 raz.
SiD
Posty: 255
Rejestracja: pt mar 24, 2006 11:39 am

Re: xterra 70 strojenie do gruntu

Post autor: SiD »

Przede wszystkim trzeba rozróżnić automatyczne strojenie od śledzenia gruntu.

Aktualne dostrojenie do gruntu obowiązuje we wszystkich trybach pracy wykrywacza. Oznacza to, że jeżeli znalazłeś fragment ziemi gdzie nie ma żadnych sygnałów w trybie all-metal, wcisnąłeś guzik dostrojenia do gruntu, wcisnąłeś auto, następnie pompowałeś cewką prostopadle do ziemi aż wykrywacz zakończył procedurę potwierdzając ją dźwiękiem to wykrywacz jest poprawnie dostrojony do gruntu bez względu na tryb pracy.

Inaczej ma się sprawa z śledzeniem gruntu. Funkcja ta jest osobno aktywowana dla trybu prospecting (domyślnie, w ustawieniach dla tego trybu jest włączona) i osobno dla standardowych poszukiwań (domyślnie wyłączona, ale możliwa do włączenia). Śledzenie jest również blokowane przy włączonym pin-poincie i wznawiane po powróceniu do normalnych poszukiwań. Przy włączeniu śledzenia gruntu znajdowanie czystego miejsca i pompowanie cewką nie jest potrzebne. Wykrywacz dostosowuje się do gleby w trakcie poszukiwań w sposób ciągły.

W razie wątpliwości co jak działa proponuję ponownie przeczytać instrukcję.

W razie wątpliwości kiedy co i jak stosować i co daje najlepsze efekty proponuję przeszukać forum pod hasłem "strojenie do gruntu"

Pozdrawiam
jancio
Posty: 7
Rejestracja: pt lis 23, 2007 7:23 pm

Re: xterra 70 strojenie do gruntu

Post autor: jancio »

Dzięki za odpowiedź. Tzn. że wszystko jest w porządku jesli tak się zachowuje. ;) Chodziłem 4 lata z rutusem first plus i po prostu teraz chcę przejść te same miejsca z xterra. Już dzisiaj zauważyłem, że w trybie coin nic więcej nie wyciągnę jedynie w trybie prospecting. No cóż będę musiał jakoś sobie z tym poradzić :lol:
Pozdrawiam
jancio
SiD
Posty: 255
Rejestracja: pt mar 24, 2006 11:39 am

Re: xterra 70 strojenie do gruntu

Post autor: SiD »

Nie daj się zwieść pozorom. Xterra wydaje się tak prostym sprzętem (głównie za sprawą intuicyjnej obsługi), że wydaje się, że nie ma co tutaj poznawać, że niczym Cię nie zaskoczy. Wystarczy włączyć i szukać i jeśli miało się doświadczenie z innym sprzętem to już nie ma się czego w Xterce uczyć.

Nic bardziej błędnego. Wiem to po sobie. Miałem kilka sprzętów, również i z wyższej półki, myślałem, że nie ma z czym się oswajać. Przekonałem się, że po roku użytkowania w krótszym czasie miałem diametralnie inne (lepsze) efekty niż w pierwszych miesiącach. Kluczem jest dostrojenie do gruntu (staranne, najlepiej ręczne) oraz ustawienie czułości tuż przed niestabilną pracą (zazwyczaj około 25 - 27) i stosowanie "noise cancel". Nie bez znaczenia jest również niestosowanie nadmiernej identyfikacji tonalnej (tu mniejszy wpływ, ale 99 tonów odradzam). Zapewniam Cię, że w zwykłym trybie dynamicznym nie jedno wyciągniesz i to wcale nie z małej głębokości. Po Twoich pytaniach wnioskuję, że jeszcze sporo czasu na zapoznanie się ze sprzętem potrzebujesz i skakanie od razu na głęboką wodę może przynieść odwrotne do zamierzonych efektów. Ja rzadko tryb prospecting stosuję, prawdę mówiąc na standardowym polu przy poszukiwaniu zwykłych monet to prawie, że wcale, a nie narzekam na głębokość sprzętu.
jancio
Posty: 7
Rejestracja: pt lis 23, 2007 7:23 pm

Re: xterra 70 strojenie do gruntu

Post autor: jancio »

SiD pisze: Kluczem jest dostrojenie do gruntu (staranne, najlepiej ręczne) oraz ustawienie czułości tuż przed niestabilną pracą (zazwyczaj około 25 - 27) i stosowanie "noise cancel". .

Ja wiem, że czeka mnie wiele pracy zanim opanuję ten sprzęt. Dlatego też pytam o strojenie do gruntu, którego w poprzednim wykrywaczu nie było. Mam jeszcze pytanie o odczytywanie wartości dostrojenia do gruntu, w terenie, w którym byłem pokazała się wartość 69. Jak to czytać, jaki to grunt, i jaki grunt jest przy innych wartościach. No i dlaczego ręczne strojenie jest lepsze, przy założeniu że zrobię to lepiej niż automat.
Pozdrawiam
jancio
SiD
Posty: 255
Rejestracja: pt mar 24, 2006 11:39 am

Re: xterra 70 strojenie do gruntu

Post autor: SiD »

O ile się nie mylę to wartości bliskie zeru, mniejsze niż 10 to można spotkać na plaży, standardowo najczęściej jest 20-parę do 30 kilku. Wysokie liczby spotykałem na torfowiskach. Jest grunt generalnie trudny dla wykrywacza, nie pozwalający na zbyt wysoką czułość. Neutralne są te numery po środku skali.

Co do ręcznego strojenia - wiadomo, że człowiek jest lepszy do komputera pod wieloma względami a już zwłaszcza od prostego automatu. Potrafi rozróżnić sytuacje które nie powinny mieć miejsca. Ma doświadczenie i zdrowy rozsądek. Potrafi uwzględnić czynniki dodatkowe. Automat jest dla leniwych lub potrzebujących prostej obsługi. Sprawdza się w większości przypadków, ale właśnie w większości a nie we wszystkich i sprawdza się a nie działa perfekcyjnie. Dobrze jest zaczynać od automatu i po jakimś czasie kontrolować ustawienia automatu manualnie, w sposób opisany w instrukcji.
jancio
Posty: 7
Rejestracja: pt lis 23, 2007 7:23 pm

Re: xterra 70 strojenie do gruntu

Post autor: jancio »

Witam. Ja znowu w sprawie strojenia do gruntu. Na początku mojej przygody z tym sprzętem, jak już pisałem strojenie zatrzymywało się na wartości 69, bez względu na teren w jakim szukałem. Po pewnym czasie wartości te się zmieniły i w tych samych miejscach pokazuje 32-34. Czyli wartości jakie podał SiD jako normalne. Czy coś się stało z wykrywaczem, czy po prostu "się ułożył".
I jeszcze jedno pytanie o tryb prospecting. Używam go rzadko, jako że nie bardzo wiem jak odczytywać sygnały. Oczywiście pomijając ten charakterystyczny gwizd kiedy wiadomo, że coś jest już blisko. Jak odróżnić sygnały od gruntu od małych przedmiotów no i kiedy wiadomo, że pod cewką jest głęboko coś dużego.
Pozdrawiam
jancio
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: xterra 70 strojenie do gruntu

Post autor: ProScan »

Witam,

A jaki to problem sprawdzić sobie na kilku obiektach?

Najleposza rada - kopać przez 2-3 godziny wszystko jak leci. Taka nauka zostanie do końca życia.

Co do ułożenia, to dasz głowę że gleba ma identyczne własności co przedtem? Np. wilgotność. A temperatura?

Jeśli dajesz głowę, to możemy się zastanawiać.

:pa

proscan
jancio
Posty: 7
Rejestracja: pt lis 23, 2007 7:23 pm

Re: xterra 70 strojenie do gruntu

Post autor: jancio »

ProScan pisze:
Co do ułożenia, to dasz głowę że gleba ma identyczne własności co przedtem? Np. wilgotność. A temperatura?

Witam. Głowy nie dam ale warunki były zbliżone :D . Duza wilgotność, temp. 0-7 stopni. Zrozumiałbym gdyby różnice były niewielkie, tak jak teraz 2-3 punkty ale nie 35-37. Przez cały grudzień i trochę listopada wskazania 69 a od stycznia 32-34.
Co do drugiej sprawy, ja wiem, że wszystko można a wręcz trzeba samemu wybadać, ale pytanie było do użytkowników tego sprzętu o ewentualne spostrzeżenia lub wskazówki ;)
Pozdrawiam
jancio
bogdans
Posty: 16
Rejestracja: pt mar 10, 2006 2:43 am

Re: xterra 70 strojenie do gruntu

Post autor: bogdans »

witam!

Biegam z xterką lekko ponad rok, ale przy strojeniu do gruntu nigdy jeszcze nie miałem wartości tak wysokiej <69>. Przeważnie oscyluje to w okolicach 20-40.

pozdrawiam
bogdans
mark
Posty: 17
Rejestracja: czw gru 06, 2007 6:28 pm

Re: xterra 70 strojenie do gruntu

Post autor: mark »

bogdans pisze:witam!

Biegam z xterką lekko ponad rok, ale przy strojeniu do gruntu nigdy jeszcze nie miałem wartości tak wysokiej <69>. Przeważnie oscyluje to w okolicach 20-40.

pozdrawiam
bogdans
Dzisiej mialem dwa razy tak wysokie wartosci,pierwsze miejsce to dno wysychajacego bajorka-ponad 70,drugie brzeg rowu na polu,pewnie warstwa ziemi po poglebieniu tego rowu -67.Chodze ostatnio po takim terenie ze rodzaj gleby zmieni sie co kilkanascie metrow.Na razie nie zdecydowalem sie na automatyczne sledzenie,co jakis czas dostrajam wykrywacz recznie a wartosci pokazywane przez sprzet potrafia sie bardzo roznic.Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ