Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów
saper
Posty: 35
Rejestracja: pt wrz 26, 2008 3:44 pm
Lokalizacja: WLKP

Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.

Post autor: saper »

Witam. Macie moze jakieś schematy (płytek i elemetów oraz opisu budowy cewki od jakiegoś taniego pi? Chce zrobić podwodna wykrywke. Zasiegi moga byc słabe bo i tak nie bede kopał głebokich dziur we wodzie :lol: Druga sprawa to potencjometry. Czy sa jakieś podwodne potencjometry i gdzie je kupić. Widziałem takie np w minelabie excaliburze.

Pozdrawiam!
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.

Post autor: ProScan »

W tym dziale jest link do dobrego PI.

Potencjometry w Excaliburze nie są wodoodporne. Są zwykłe. Wodoodporne sa pokrętła. Nie widziałem w handlu, ale pewnie są. Inni producenci stosują specjalne nakrętki uszczelniające.

Jakby co, to mam słuchawki podwodne do zhandlownia.

:pa

proscan
saper
Posty: 35
Rejestracja: pt wrz 26, 2008 3:44 pm
Lokalizacja: WLKP

Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.

Post autor: saper »

Pokrętła czyli same te plastikowe gałki?Jakie nakretki uszczelniajace? Chodzi ze te klasyczne nakretki do mocowania potenjometru na panelu, sa jakieś inne? Dzieki, z tego so wiem na te słsuchawki misi byc jakies specjalne gnizdo i pewnie wszystko jest drogie. Sygnalizacja bedzie lampka.

Pozdrawiam!
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.

Post autor: ProScan »

Gałki nigdy nie zapewniają szcelności. Chodzi o specjalne ośki z uszczelneiniami. Natomiast w inncyh detektorach są śruby modujące z uszczelkami, wciskane na ośki zwykłych potencjometrów.

Słuchawki sprzedam za 100zł. Gniazdo nie jest konieczne. W większości przypadków w wykrywaczach kabel wchodzi bezpośrednio do puszki, bez możliwości odczepienia słuchawek.

:pa

proscan
saper
Posty: 35
Rejestracja: pt wrz 26, 2008 3:44 pm
Lokalizacja: WLKP

Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.

Post autor: saper »

Czyli jeśli podłozyłbym pod nakrętki jakies uczszelki i dodatkowo uszczelniłbym to silikonem to uzyskałbym podobne wyniki? Dodam ze mi wystarczy wodoszczelność do max 5m.

Pozdrawiam!
saper
Posty: 35
Rejestracja: pt wrz 26, 2008 3:44 pm
Lokalizacja: WLKP

Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.

Post autor: saper »

Halo, zyjecie?

Pozdrawiam!
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.

Post autor: ProScan »

Ja żyję, chociaż pytania były dobijające :D

No bo jak powiem: tak podłóż sobie uszczelkę, to co zrobisz? Jaką uszczelkę ? Z czego? W jakim kształcie?

Zalać silikonem? Na amen? Potencjometr zalany silikonem ma się dać regulować? #-o

Więcej zdrowego rozsądku, więcej eksperymentów, mniej pytań, a może przeżyjemy.

:pa

proscan
saper
Posty: 35
Rejestracja: pt wrz 26, 2008 3:44 pm
Lokalizacja: WLKP

Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.

Post autor: saper »

Uszczelke zrobie z np dętki rowerowej. Zalać chce tylko okolice gwintu. Z moich doświadczen wynika ze jak mamy ten sworzeń to on jest ciasno wcisniety tak ze nie przepuszcza powietrza pod wiekszym cisnieniem. Postaram sie jeszcze miedzy niego a tulejke dać na chama smaru. I jesczez raz przypominam ze wystarczy mi wodoszczelnośc do max 5m!

POzdrawiam!
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.

Post autor: ProScan »

Naprawdę nie wiem, czy to zadziała. Bardzo wątpię.

:pa

proscan
ATT
Posty: 15
Rejestracja: czw lis 13, 2008 8:57 pm

Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.

Post autor: ATT »

Witam
Nie ma różnicy ciśnień nie ma problemu.
Proponuję uszczelnić obudowę a wnętrze zalać olejem.
Takie rozwiazanie widzialem gdzieś w konstrukcji jednego z ROV.
Naturalnie jest problem z ekologią ale nie potrafię określić
parametrów izolacyjnych dla zwykłego oleju jadalnego.
Trochę nieortodoksyjne ale powinno działać.:)
ATT
Posty: 15
Rejestracja: czw lis 13, 2008 8:57 pm

Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.

Post autor: ATT »

jeszcze taka drobnostka sprzęg magnetyczny
2 lub 4 neodymki wklejone do osi potencjometru oraz osi pokrętła
100% szczelności
i to by było na tyle:)
saper
Posty: 35
Rejestracja: pt wrz 26, 2008 3:44 pm
Lokalizacja: WLKP

Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.

Post autor: saper »

Widze że ktos poza proscanem zainteresował sie tym tematem. Hehehe, dobre z tym olejem. Choć wydaje mi sie że nie ma sensu sie bawic. Mysle ze cisnienie na tych 3 metrach nie jest takie wielkie. Pisałem przedtem ze chodzi mi o te 5 ale to ew w skrajnych przypadkach, w koncu ciezko by było szukać na takiej głebokości na bezdechu. Mi chodzi o takie nurkowanie ABC (fajka, maska, płetwy). Mysle ze tu zwykłe potencjometry (uszczelnione w sposob ktory przedstawiłem pare postow wczesniej) obudowa z rury pcv i bedzie cacy. A propos słuchawek, dostałem od kolegi takie niedouszne i własnie je modyfikuje by mogły pracowac pod wodą, co o tym mysliscie? Te magnesy to super pomysł tylko gdzie ja dostane takie magnesy? 10razy wiecej zapłce za przesyłke i pytanie czy to skleić, i czy beda pasować?

Pozdrawiam!

P.S. Co to ROV?
ATT
Posty: 15
Rejestracja: czw lis 13, 2008 8:57 pm

Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.

Post autor: ATT »

Myślę że lepiej poszukać znaczenia ROV na Google
co do słuchawek pod wodą nie chcę mieć nic dookoła szyi :)
woda dobrze przenosi niskie częstotliwości
więc lepiej przymocować głośnik wewnątrz do obudowy.
saper
Posty: 35
Rejestracja: pt wrz 26, 2008 3:44 pm
Lokalizacja: WLKP

Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.

Post autor: saper »

A bede słyszał dźwiek jesli elektronika bedzie pod woda, a moja głowa nad woda?

Pozdrawiam!
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.

Post autor: ProScan »

Witam,

W razie potrzeby mam słuchawki podwodne Whitesa - z demontażu za 50zł - bez pianek (chyba że jeszcze znajdę).

:pa

proscan


P.S.
ZNALAZŁEM :)
ODPOWIEDZ