Zasilanie F2, F4
-
krzycho1708
- Posty: 3
- Rejestracja: sob lut 07, 2009 5:16 pm
Zasilanie F2, F4
Witam
Jak wiadomo fisher f2 nie działa na zwykłych bateriach 9V(dlaczego?) więc konieczne jest stosowanie baterii alkalicznych, i właśnie nie na wszystkich działa.Co jest powodem tego że ten wykrywacz na jednych bateriach działa a na innych nie?
Czy z akumulatorkami 8,4V jest tak samo?
I czy stosując akumulatorki nie stracimy na czułości i zasięgu wykrywacza?
Pozdrawiam
Jak wiadomo fisher f2 nie działa na zwykłych bateriach 9V(dlaczego?) więc konieczne jest stosowanie baterii alkalicznych, i właśnie nie na wszystkich działa.Co jest powodem tego że ten wykrywacz na jednych bateriach działa a na innych nie?
Czy z akumulatorkami 8,4V jest tak samo?
I czy stosując akumulatorki nie stracimy na czułości i zasięgu wykrywacza?
Pozdrawiam
Re: Zasilanie F2, F4
Witam,
Producent zaleca stosowanie baterii alkalicznych i pewnie ma powody. Głównie chodzi o rezystancję wewnetrzą tych baterii. Zwykłe mają zbyt wielką, co może powodować spadki napięć np. w momencie wydawania sygnału akustycznego, co z kolei może powodowac wyłązzanie się urządzenia.
Pewnie na tych made in china.
Nie - powinno być OK.
proscan
Producent zaleca stosowanie baterii alkalicznych i pewnie ma powody. Głównie chodzi o rezystancję wewnetrzą tych baterii. Zwykłe mają zbyt wielką, co może powodować spadki napięć np. w momencie wydawania sygnału akustycznego, co z kolei może powodowac wyłązzanie się urządzenia.
i właśnie nie na wszystkich działa
Pewnie na tych made in china.
I czy stosując akumulatorki nie stracimy na czułości i zasięgu wykrywacza?
Nie - powinno być OK.
proscan
Re: Zasilanie F2, F4
co prawda mam f4,ale jest tak jak piszesz-na zwykłych,nowiutenkich bateriach niealkalicznych sprzet sygnalizował metal po czym sie wyłaczał.na starych ale alkalicznych nawet na 1 kresce zywota baterii sprzet działał dobrze.teraz uzywam akumulatorków duracell i jest o.k.a jak akumulatorki padały to sprzet troche głupiał,po czym cichutki dzwiek w głosniczku stopniowo wygasał,az sprzet sie sam wyłaczył.jednak na akumulatorkach działa pare godzin bez problemu.
-
Zapytanie_email
- Posty: 482
- Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm
Re: Zasilanie F2, F4
Dziś po raz kolejny miałem problem z zakupem baterii alkalicznych, zwiedziłem pół miasta i ostatecznie musiałem kupić jakieś markowe cynkowe na których wykrywacz na szczęście działa, ale jest to dość spory wydatek.
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem kupna akumulatorków. Na standardowych, dobrych NiMH działa zarówno mój F2 jak i znajomego F4, ale jest problem - jak wiadomo akumulatorki mają niższe napięcie co skutkuje wskazaniem 1, max 2 kresek na mierniku baterii świeżo po naładowaniu i co gorsza czas pracy na akumulatorkach jest słaby.
Natomiast tutaj http://www.batimex.pl/towar.php?idtowar ... sowania=98 dostępne są baterie z dodatkowym ogniwem, przez co startowe napięcie jest nieco wyzsze. I tu właściwe pytanie: czy stosował ktoś te akumulatorki ? Czy wykrywacz nie będzie stwarzał problemów ze względu na nadmiarowe 0,6V ? W sumie nie powinien, bo niektóre nowe baterie też mają ciut ponad 9.
Co z rezystancją wewnętrzną akumulatorka ? Wykrywacz zadziała, czy będzie tańcował jak na byle jakich cynkowych ?
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem kupna akumulatorków. Na standardowych, dobrych NiMH działa zarówno mój F2 jak i znajomego F4, ale jest problem - jak wiadomo akumulatorki mają niższe napięcie co skutkuje wskazaniem 1, max 2 kresek na mierniku baterii świeżo po naładowaniu i co gorsza czas pracy na akumulatorkach jest słaby.
Natomiast tutaj http://www.batimex.pl/towar.php?idtowar ... sowania=98 dostępne są baterie z dodatkowym ogniwem, przez co startowe napięcie jest nieco wyzsze. I tu właściwe pytanie: czy stosował ktoś te akumulatorki ? Czy wykrywacz nie będzie stwarzał problemów ze względu na nadmiarowe 0,6V ? W sumie nie powinien, bo niektóre nowe baterie też mają ciut ponad 9.
Co z rezystancją wewnętrzną akumulatorka ? Wykrywacz zadziała, czy będzie tańcował jak na byle jakich cynkowych ?
Re: Zasilanie F2, F4
Moim zdaniem powinno być dobrze.
By jednak ocenić i porównać długość pracy, należy kierować się raczej wydatkiem mocy (U*I) a nie sama pojemnością.
Przykładowo: 8,4*300mA= 2,52. (dla aku http://www.batimex.pl/towar.php?idtowaru=2083)
Natomiast aku z linka 9,6V są o pojemności 200mA daje współczynnik tylko 1,92.
proscan
By jednak ocenić i porównać długość pracy, należy kierować się raczej wydatkiem mocy (U*I) a nie sama pojemnością.
Przykładowo: 8,4*300mA= 2,52. (dla aku http://www.batimex.pl/towar.php?idtowaru=2083)
Natomiast aku z linka 9,6V są o pojemności 200mA daje współczynnik tylko 1,92.
proscan
Re: Zasilanie F2, F4
Niemniej posiadam akumulatorki z serii takich zwykłych, działają dobrze ale nie za długo.
Akumulatorek ładuję do napięcia mniej więcej 9,4V (wynika to w przybliżeniu z 7 ogniw po 1,34V max), po włożeniu świeżo naładowanego do wykrywacza pokazuje oczywiście pełną baterię, ale zaledwie po kilkunastu minutach spada to do 1-2 pasków i tak się trzyma. Wynika to zapewne z nominalnego napięcia pracy 1,2V na ogniwo i podejrzewam że wykrywacz nie wykorzystuje w pełni pojemności akumulatorka 8,4V, zaczyna zachowywać się dziwnie (fałszywe sygnały i dziwne zachowanie po zasygnalizowaniu czegoś) zanim akumulatorek rozładuje się do końca.
Sądzę że dodatkowe ogniwo pozwoliłoby lepiej wykorzystać pojemność, ponieważ dolna granica rozładowania jest niżej (gdzieś z 8,8V). Nie wiem natomiast czy wyższe napięcie świeżo naładowanego akumulatorka (10,8V) nie zaszkodzi i czy przypadkiem mniejsze ogniwa + jedno więcej nie będą miały zbyt dużej rezystancji wewnętrznej.
Akumulatorek ładuję do napięcia mniej więcej 9,4V (wynika to w przybliżeniu z 7 ogniw po 1,34V max), po włożeniu świeżo naładowanego do wykrywacza pokazuje oczywiście pełną baterię, ale zaledwie po kilkunastu minutach spada to do 1-2 pasków i tak się trzyma. Wynika to zapewne z nominalnego napięcia pracy 1,2V na ogniwo i podejrzewam że wykrywacz nie wykorzystuje w pełni pojemności akumulatorka 8,4V, zaczyna zachowywać się dziwnie (fałszywe sygnały i dziwne zachowanie po zasygnalizowaniu czegoś) zanim akumulatorek rozładuje się do końca.
Sądzę że dodatkowe ogniwo pozwoliłoby lepiej wykorzystać pojemność, ponieważ dolna granica rozładowania jest niżej (gdzieś z 8,8V). Nie wiem natomiast czy wyższe napięcie świeżo naładowanego akumulatorka (10,8V) nie zaszkodzi i czy przypadkiem mniejsze ogniwa + jedno więcej nie będą miały zbyt dużej rezystancji wewnętrznej.
Re: Zasilanie F2, F4
Może ktoś się znajdzie, kto ma te doświadczenie za sobą. W moim odczuciu wiele się nie ugra.
Uwagi ogólne:
1. Napięcie 10,8 nie powinno zrobić krzywdy wykrywaczowi.
2. Baterie nie rozładowują się równomiernie - jedna z nich zasila tor audio - ta pada szybciej.
3. Należy używać słuchawek, by wyeliminować 2 i zredukować wspomniane problemy z "dziwnym zachowaniem po zasygnalizowaniu czegoś".
proscan
Uwagi ogólne:
1. Napięcie 10,8 nie powinno zrobić krzywdy wykrywaczowi.
2. Baterie nie rozładowują się równomiernie - jedna z nich zasila tor audio - ta pada szybciej.
3. Należy używać słuchawek, by wyeliminować 2 i zredukować wspomniane problemy z "dziwnym zachowaniem po zasygnalizowaniu czegoś".
proscan
Re: Zasilanie F2, F4
Tu są dostępne jakieś 9,6V o pojemności 490mAh ale ile w tym prawdy to czort wie...
http://allegro.pl/najmocniejszy-akumula ... 07018.html
http://allegro.pl/najmocniejszy-akumula ... 07018.html
Re: Zasilanie F2, F4
Pewnie ta pojemność jest tylko na naklejce, niezbyt chce mi się w to wierzyć.
Używam oczywiście słuchawek i to na dodatek dość czułych, a przez to na minimalnej głośności i baterie schodzą mi raczej równomiernie.
Jako że starych baterii nie wyrzucam od razu, tylko zbieram i co jakiś czas wywożę do punktu gdzie je przyjmują do recyklingu, odnalazłem poprzednie już wyczerpane i przeprowadziłem test.
Baterie wyczerpane - pod niewielkim obciążeniem (miernik z opcją testu baterii) ok. 7,3V - wykrywacz pokazuje ostatnią kreskę i po chwili się wyłącza.
Baterie jeszcze w stanie do użytku (2 kreski ale nie wiadomo jak długo podziałają) - 7,7V.
Bateria lekko używana, ale wykrywacz pokazuje jeszcze full - 9,0V
Nowa bateria alkaliczna - 9,6V.
Z tego wniosek taki, że akumulatorek z tych zwyklejszych 8,4V powinien działać długo, wynika to między innymi z charakterystyki ogniw NiMH, w końcu prawie całą pojemność oddają w okolicy 1,2V. Widocznie moje stare akumulatorki już są zużyte, zresztą nie były najwyższych lotów.
Nadal jednak nie mogę się zdecydować co wybrać. Nie wiem jak jest rozwiązane zasilanie w F2 i co za tym idzie, czy niższe napięcie nie spowoduje niewielkiego spadku zasięgów.
Z kolei gdybym kupił akumulatorki 9,6V trzeba będzie ich pilnować na czuja, ponieważ wykrywacz przypuszczalnie będzie w stanie rozładować je poniżej dolnej granicy. Ładowaniem się nie przejmuję, zrobiłem kiedyś sprytną ładowarkę z regulowanym prądem i ustawianym napięciem docelowym.
Jeśli natomiast chodzi o zasilanie toru audio przez jedną z baterii, to jest to chyba bateria lewa (patrząc od strony pokrywy) i ta bateria raczej musi być lepsza, co nie oznacza że prawa może być byle jaka. W każdym razie zdarzyło mi się raz chodzić w terenie z lewą baterią alkaliczną, prawą cynkową (Philips) i wykrywacz zachowywał się ok. Po odwrotnym włożeniu były cyrki.
Używam oczywiście słuchawek i to na dodatek dość czułych, a przez to na minimalnej głośności i baterie schodzą mi raczej równomiernie.
Jako że starych baterii nie wyrzucam od razu, tylko zbieram i co jakiś czas wywożę do punktu gdzie je przyjmują do recyklingu, odnalazłem poprzednie już wyczerpane i przeprowadziłem test.
Baterie wyczerpane - pod niewielkim obciążeniem (miernik z opcją testu baterii) ok. 7,3V - wykrywacz pokazuje ostatnią kreskę i po chwili się wyłącza.
Baterie jeszcze w stanie do użytku (2 kreski ale nie wiadomo jak długo podziałają) - 7,7V.
Bateria lekko używana, ale wykrywacz pokazuje jeszcze full - 9,0V
Nowa bateria alkaliczna - 9,6V.
Z tego wniosek taki, że akumulatorek z tych zwyklejszych 8,4V powinien działać długo, wynika to między innymi z charakterystyki ogniw NiMH, w końcu prawie całą pojemność oddają w okolicy 1,2V. Widocznie moje stare akumulatorki już są zużyte, zresztą nie były najwyższych lotów.
Nadal jednak nie mogę się zdecydować co wybrać. Nie wiem jak jest rozwiązane zasilanie w F2 i co za tym idzie, czy niższe napięcie nie spowoduje niewielkiego spadku zasięgów.
Z kolei gdybym kupił akumulatorki 9,6V trzeba będzie ich pilnować na czuja, ponieważ wykrywacz przypuszczalnie będzie w stanie rozładować je poniżej dolnej granicy. Ładowaniem się nie przejmuję, zrobiłem kiedyś sprytną ładowarkę z regulowanym prądem i ustawianym napięciem docelowym.
Jeśli natomiast chodzi o zasilanie toru audio przez jedną z baterii, to jest to chyba bateria lewa (patrząc od strony pokrywy) i ta bateria raczej musi być lepsza, co nie oznacza że prawa może być byle jaka. W każdym razie zdarzyło mi się raz chodzić w terenie z lewą baterią alkaliczną, prawą cynkową (Philips) i wykrywacz zachowywał się ok. Po odwrotnym włożeniu były cyrki.
-
Tomasz Gumny
- Posty: 49
- Rejestracja: wt kwie 28, 2009 3:52 pm
- Lokalizacja: Trzcianka/Poznań
Re: Zasilanie F2, F4
Chyba korzystniej byłoby zamieniać baterie miejscami co jakiś czas.Rybak pisze:[...]Jeśli natomiast chodzi o zasilanie toru audio przez jedną z baterii, [...] i ta bateria raczej musi być lepsza
Swoją drogą dość oryginalny pomysł, żeby zasilać przyrząd z dwóch baterii i pobierać z nich różne prądy...
Re: Zasilanie F2, F4
to jest to chyba bateria lewa (patrząc od strony pokrywy)
Wg moich informacji jest to ta bateria leżąca bliżej gniazda słuchawkowego (czyli prawa, wg powyższych kryteriów).
proscan
Re: Zasilanie F2, F4
To ciekawe, bo mój wykrywacz na pewno zachowuje się gorzej, jeśli właśnie lewa (od tyłu) bateria jest cynkowa (zakładając, że jest to jedna z tych nielicznych cynkowych które w ogóle działają).
Zapewne tak, ale w moim przypadku to nic nie daje (sprawdzałem), po prostu prąd "wychodzi" mniej więcej po równo.
Dodatkowo takie żonglowanie bateriami mogłoby się skończyć szybszym zużyciem docisków, niektóre baterie wchodzą naprawdę topornie
To jeszcze nie tak źle, mój starszy White's miał dwa batpacki 8 i 6 baterii AA. Upierdliwe w ładowaniu, a najgorsze było okresowe sprawdzanie wszystkich akumulatorków czy przypadkiem któryś nie zaczyna zdychać, bo wtedy cała bateria szybko siadała.
Tomasz Gumny pisze:Chyba korzystniej byłoby zamieniać baterie miejscami co jakiś czas.
Zapewne tak, ale w moim przypadku to nic nie daje (sprawdzałem), po prostu prąd "wychodzi" mniej więcej po równo.
Dodatkowo takie żonglowanie bateriami mogłoby się skończyć szybszym zużyciem docisków, niektóre baterie wchodzą naprawdę topornie
Tomasz Gumny pisze:Swoją drogą dość oryginalny pomysł, żeby zasilać przyrząd z dwóch baterii i pobierać z nich różne prądy...
To jeszcze nie tak źle, mój starszy White's miał dwa batpacki 8 i 6 baterii AA. Upierdliwe w ładowaniu, a najgorsze było okresowe sprawdzanie wszystkich akumulatorków czy przypadkiem któryś nie zaczyna zdychać, bo wtedy cała bateria szybko siadała.
Re: Zasilanie F2, F4
po prostu prąd "wychodzi" mniej więcej po równo.
To prawda, jeśli używa się słuchawek. Przy głośniku prąd na baterii "prawej" skacze nawet do 100mA. Normalny prąd to ok. 18mA i jest niemal identyczny dla obu baterii.
W starszych detektorach (np. Garrett ADS) były nawet osobne baterie do zasilania głośnika (i niczego więcej). W F2/F4, które są kontynuacją Bounty Huntera pozostały echa tych przedpotopowych rozwiązań. W nowszych produktach jest tylko jedna bateryjka.
proscan
Re: Zasilanie F2, F4
Już zaczynałem marzyć o protezie z litowych paluszków z dwoma stabilizatorami LDO, ale jednak baterie w F2 połączone są w szereg.
Kupuję jednak zwykłe, dobre akumulatory - wezmę te 300mAh z Batimexu. Firma jest dla mnie sprawdzonym źródłem, kupowałem tam wielokrotnie różne akumulatorki i mimo że to chińszczyzna, to jednak jakość wykonania jest dobra a gwarancja nie jest fikcją.
Ostatecznie skłonił mnie do tej decyzji wykonany przed chwilą test - sprawdziłem zasięgi na nowych i prawie zużytych bateriach - różnica na poziomie błędu pomiaru.
Kupuję jednak zwykłe, dobre akumulatory - wezmę te 300mAh z Batimexu. Firma jest dla mnie sprawdzonym źródłem, kupowałem tam wielokrotnie różne akumulatorki i mimo że to chińszczyzna, to jednak jakość wykonania jest dobra a gwarancja nie jest fikcją.
Ostatecznie skłonił mnie do tej decyzji wykonany przed chwilą test - sprawdziłem zasięgi na nowych i prawie zużytych bateriach - różnica na poziomie błędu pomiaru.
Re: Zasilanie F2, F4
Mam za sobą 3 wypady na tych akumulatorkach.
Po ok. 8 godzinach w terenie wykrywacz wciąż pokazuje pełną baterię.
Rezystancja wewnętrzna jest bardzo niska, przy przypadkowym dotknięciu odwrotnie do gniazda ładowarki upaliło mi w środku bezpiecznik 4A i uszkodziło diodę zabezpieczającą (włączona antyrównolegle).
Jedyna wada jaką widzę to czas ładowania - etykieta podaje 16h@30mA. Moja ładowarka ładuje ustawionym prądem do osiągnięcia ustawionego napięcia -0.3V, następnie prąd liniowo spada, na dobicie do 9,6V muszę czekać blisko 24h. Dlatego łączę baterie w szereg i ładuję obie na raz.
Po ok. 8 godzinach w terenie wykrywacz wciąż pokazuje pełną baterię.
Rezystancja wewnętrzna jest bardzo niska, przy przypadkowym dotknięciu odwrotnie do gniazda ładowarki upaliło mi w środku bezpiecznik 4A i uszkodziło diodę zabezpieczającą (włączona antyrównolegle).
Jedyna wada jaką widzę to czas ładowania - etykieta podaje 16h@30mA. Moja ładowarka ładuje ustawionym prądem do osiągnięcia ustawionego napięcia -0.3V, następnie prąd liniowo spada, na dobicie do 9,6V muszę czekać blisko 24h. Dlatego łączę baterie w szereg i ładuję obie na raz.