X-Terra 70 / 705 / z cewką 3 kHz

Tutaj można zadać pytania o możliwości czy cechy konkretnego sprzętu, ewentualnie podawać uzyskiwane zasięgi. Można także rozważać jakiego rodzaju sprzęt będzie najwłaściwszy do danego celu.
ODPOWIEDZ
Gopherus
Posty: 86
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 1:02 pm

X-Terra 70 / 705 / z cewką 3 kHz

Post autor: Gopherus »

Witam,

zastanawiam się nad kupnem koncentrycznej cewki 9" , 3 kHz do X-T 705 i chciałbym prosić osoby , mające doswiadczenia w zastosowaniu tej sondy , o odpowiedż na pytanie :
- czy w znaczący sposób poprawia ona zasięgi wykrywacza ( jeżeli poprawia :) ) , w szukaniu więkdzych i głebiej zalegających przedmiotów , w dtosunku do zasięgu koncentrycznej cewki 9" cali o częstotliwosci 7,5 kHz ? Inaczej mówiąc - czy warto w nią inwestować :?:

Pozdrawiam

Gopherus
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: X-Terra 70 / 705 / z cewką 3 kHz

Post autor: ProScan »

http://www.proscan.gliwice.pl/forum/vie ... php?t=1055

Dodam, że 3kHz są generalnie bardziej podatne na zewnętrzne zakłócenia.

Czy warto? Do indywidualnej decyzji, ale często odnoszę wrażenie, że dodatkowe sondy są kupowane pochopnie, bez pełnej znajomości tego co się aktualnie ma.

:pa

proscan
Gopherus
Posty: 86
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 1:02 pm

Re: X-Terra 70 / 705 / z cewką 3 kHz

Post autor: Gopherus »

Dzięki Panie Piotrze za odpowiedż .
Kiedyś już widziałem te testy i w zasadzie to co dotyczy bagnetu , w jakims stopniu odnosi się do moejego pytania . Biorąc pod uwagę niewielką zasięgową różnicę w tym przypadku , moędzy cewkami " L" i " M" , raczej , nie warto :) . Ponieważ , jednak , test był wykonywany w pomieszczeniu i w powietrzu , chętnie poznałbym relacje z terenu , chociaż , oczywiście i ten test ma znaczenie empiryczne .
:) faktycznie , conajmniej 2 razy , pochopnie kupiłem cewki , ale jak mówi znane przysłowie " Jak sie nie przewrócisz , to sie nie nauczysz "
Teraz , dzięku tym nietrafdionym zakupom wiem , n.p. ze nie dla mnie cewki DD . Są , z pewnością , ich zwolennicy i mają zastowanie , ale ja ich nie lubię . 8)
Bardzo możliwe , ze nie znam , w pełni , możliwości cewki 7,5 kHz .
Ale uważam , że skoro Minelab dał takie możliwosci zastosowania sond o różnej częstotliwości , to można , chocby teoretycznie , rozważyć wariant ich zakupu :) W każdym razie wezmę pod uwagę Pana sugestie .

Gopherus
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: X-Terra 70 / 705 / z cewką 3 kHz

Post autor: ProScan »

że skoro Minelab dał takie możliwosci zastosowania sond o różnej częstotliwości , to można , chocby teoretycznie , rozważyć wariant ich zakupu


Rozważyć oczywiście można. W sumie nie zawadzi mieć na wyposażeniu każdą, tylko to się może okazać całkowicie nieekonomiczne. Jak podsumujemy koszt wykrywacza + cewki, to wyjdzie jakiś kosmos.

Gdy Xterra wchodziła na rynek, to wykrywaczy o 3 częstotliwościach nie było na rynku - wówczas to był przełom. Konkurenci jednak zrobili krok do przodu i obecnie wymiana cewek by zmienić częstotliwość wydaje się być czymś anachronicznym i ślepą uliczką.

Minelab jeśli by się postarał to zrobiłby sondę 3 częstotliwościową, ale założenie marketingowe było inne (zarabiać na akcesoriach, a nie iść za bardzo na rękę poszukiwaczom).

:pa

proscan
Gopherus
Posty: 86
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 1:02 pm

Re: X-Terra 70 / 705 / z cewką 3 kHz

Post autor: Gopherus »

Opty,alnym , zatem , wariantem, jeśli się już ją ma , jest X-T z cewką 7,5 kHz , czyli przysłowiowy " Złoty środek " :1 Jeden z użytkowników tego forum , na bazie swych doswiadczeń i potwierdzających je osiagnięć , poleca mi koncentryczną cewkę 9 " 18,75 kHz i chyba to lepsza opcja inwestycyjna , w ramach " rozszerzenia częstotliwościowego " niż zejscie do 3 kHz , biorąc pod uwagę fakt , że detektor ten jest , jak to się obecnie " ładnie " :roll: mówi " dedykowany " kolorowej drobnicy .

Gopherus
PartyzantPL
Posty: 33
Rejestracja: śr lip 01, 2009 9:47 am

Re: X-Terra 70 / 705 / z cewką 3 kHz

Post autor: PartyzantPL »

Optymalna cewka dla xterry to cewka 7,5 kHz, a nie 18,75 czy 3 kHz. Ja miałem obie terrki (30 i 705 ) z cewkami 7,5 koncentryk jak i 10.5 DD i sprawdzała się doskonale tak więc nie trzeba kombinować i do większości zastosowań cewki "M" będą najlepsze. Pozdrawiam.
Michal S.
Posty: 60
Rejestracja: czw mar 08, 2007 4:09 pm
Lokalizacja: Swietokrzyskie

Re: X-Terra 70 / 705 / z cewką 3 kHz

Post autor: Michal S. »

Dokłanie partyzant.Też szukam na 7,5kHz sondach(przy okazji powtórny ukłon dla Proscana za naprawe tych sond).Moim zdaniem to częstotliwość optymalna i najlepsza.Łapie kazdy kolorek,militarką nie wzgardzi i o to chodzi.Miałem niedawno elipse 18,75kHz i mimo wszystko pewniej się czuje na 7,5.
Gopherus
Posty: 86
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 1:02 pm

Re: X-Terra 70 / 705 / z cewką 3 kHz

Post autor: Gopherus »

W zasadzie , ideałem byłaby , jak sugerował Proscan , cewka wieloczęstotliwościowa .Ja pisząc , że optymalnym wariantem jest częstotliwość 7,5 kHz , myślałem o możliwościach wyboru , jakie w tym przypadku daje producent . Moi dwaj znajomi używaja Fisherów 1266 - jeden z nich i 1270 - drugi . W szukaniu kolorowej drobnicy , lepsze psiagnięcia ma ten , który używa 1270 , majacego , prawie dwukrotnie wyższą częstotliwość .Zdarsza się bowiem , ze to co " widzi " 1270 , jest "niewidoczne " dla 1266 .Tak więc w pewnych sytuacjach , " peryferyjne " cewki mogłyby mieć lepsze wyniki niż " złotośreodkowa "
7,5 kHz . No i ja zdecydowanie przdkładam koncentryki nad DD .

Gopherus
ODPOWIEDZ