Przerobka ACE na podwodny.

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów
saper
Posty: 35
Rejestracja: pt wrz 26, 2008 3:44 pm
Lokalizacja: WLKP

Przerobka ACE na podwodny.

Post autor: saper »

Witam,
Kiedys na tym forum pisalem o zamiarach zbudowania podwdonego PI. Swoja niewiedza troche sie zblaznilem, a wykrywacza i tak nie zbudowalem ;)
Ale wracajac do tematu, chcialbym przerobic mojego kanarka 150 na wersje podwodna. Nie ma to byc profesjonalny nurek, ma sluzyc do szukania na plazach. Jego wodoszczelnosc to gora 5m (tak na wszelki wypadek). Tak, wiem, moglbym sobie kupic AT pro, ale swoje kosztuja, a zbytnio mojej Ciboli nie chce sie pozbywac.
Mam jeszcze owego ACE.
Planowalem wyjac elektronike z obudowy i wlozyc do samodzielnie skonstruowanej szczelnej obudowy. Mialaby ona 2 przepusty, jeden na kabel od cewki, drugi na sluchawki podwodne (bede musial sie wykosztowac te 3 stowy, chyba ze jakis kolega z forum ma jakies na zbyciu).
Wykorzystalbym fakt ze wykrywacz posiada pamiec i w zasadzie standardowo obslugiwalbym go jednym przyciskiem (on/off). Ten przycisk musialby byc podwdony (planowalem uzycie np jakiegos z latarek nurkowych, tylko dostep do nich jest dosc trudny). Reszta ustawien to czulosc 4 na 4 kreski, oraz dyskryminacja tylko z wycieciem zelaza. Oczywiscie przyciski regulujace te ustawienia bylyby dostepne po otwarcu elektroniki (planowalem zamykac ja na np 4 sruby). Do tego z tylu znalazla by sie przykrecana i uszczelniana klapka do wymiany baterii.

I tu nasuwaja mi sie pytania:
-Czy przycisk on/off w ace to zwykly wlacznik chwilowy?
-Czy znacie moze jakis inny, latwiej dostepny w 100% hermetyczny wlacznik?
-Co ogolnie sadzicie o tym pomysle?

Pozdrawiam!
Gre-gre
Posty: 24
Rejestracja: pn sie 03, 2009 7:42 pm
Lokalizacja: BRZEźNICA BYCHAWSKA

Re: Przerobka ACE na podwodny.

Post autor: Gre-gre »

Dozbieraj złomu...
Sprzedaj kanara i kup AT PRO...

Pozdrawiam - Gre-gre.
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Przerobka ACE na podwodny.

Post autor: ProScan »

-Czy przycisk on/off w ace to zwykly wlacznik chwilowy?


To jest klawisz na klawiaturze membanowej (nakładanej bezpośrednio na płytce drukowanej).

-Czy znacie moze jakis inny, latwiej dostepny w 100% hermetyczny wlacznik?


Jak kolega wskaże jaki zna, to może inni wskażą "inny, łatwiej dostępny".

-Co ogolnie sadzicie o tym pomysle?


Pomysł jak pomysł. Można się zabawić, o ile znajdzie się wodoszczelne pudełko i dopracuje szczegóły.

:pa

proscan
saper
Posty: 35
Rejestracja: pt wrz 26, 2008 3:44 pm
Lokalizacja: WLKP

Re: Przerobka ACE na podwodny.

Post autor: saper »

Jak kolega wskaże jaki zna, to może inni wskażą "inny, łatwiej dostępny".


(planowalem uzycie np jakiegos z latarek nurkowych, tylko dostep do nich jest dosc trudny)

Pozdrawiam!
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Przerobka ACE na podwodny.

Post autor: ProScan »

Można próbować wybrać coś z tego: http://www.tme.eu/pl/katalog/?idp=1&sea ... age=1%2C20

:pa

proscan
KrisssK
Posty: 519
Rejestracja: czw sie 23, 2007 6:18 am

Re: Przerobka ACE na podwodny.

Post autor: KrisssK »

Czy na pewno jest potrzeba przekładać elektronikę do innej obudowy?

Ja używałem takiego kanarka w ten sposób że miałem przedłużony kabel od cewki natomiast elektronikę nosiłem na szyi (dość niewygodnie) a później przystosowałem taką sportową opaskę do telefonów komórkowych zapinaną rzepami na ramieniu (to już było całkiem wygodne).

Nigdy nic nie zamokło ani nie zostało zalane. Oczywiście wszystko to przy założeniu że wchodzimy do wody max. nieco powyżej bioder.

Można ewentualnie poszukać odpowiednio dużą obudowę wodoszczelną i wsadzić do niej elektronikę kanarka w całości. Zostaje tylko kwestia poszukania wodoszczelnych "popychaczy" do przycisków. Obudowę taką trzeba wtedy dla lepszego wyważenia zamocować na stelażu pod łokciem.
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Przerobka ACE na podwodny.

Post autor: ProScan »

A gdzie można kupić takie obudowy i popychacze?

To może być poważna bariera do pokonania przy realizacji tego projektu.

:pa

proscan
KrisssK
Posty: 519
Rejestracja: czw sie 23, 2007 6:18 am

Re: Przerobka ACE na podwodny.

Post autor: KrisssK »

To fakt, że kupno odpowiedniej obudowy wodoszczelnej jest pewną barierą ale do przejścia:

Ja w czasie gdy się tym interesowałem kombinowałem z takimi obudowami :

http://www.ebay.com/itm/OtterBox-Otter- ... 2ebf00883e

Obrazek

ewentualnie takie coś:
http://www.ebay.com/itm/Axial-Wraith-Wa ... 51a06c3cff

Co do popychacza np taki:
http://www.ebay.com/itm/2X-Water-Proof- ... 27c9154f2b

Obrazek

Ale projekt zarzuciłem i ostatecznie kanarek nie doczekał się żadnej obudowy.
Ostatnio zmieniony pt lip 27, 2012 9:36 am przez KrisssK, łącznie zmieniany 1 raz.
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Przerobka ACE na podwodny.

Post autor: ProScan »

Dzięki za linki.

Myślę że można jeszcze pokombinować z magnesem i kontaktronem, jako alternatywą dla wodoszczelnego przycisku czy popychaczy.

:pa

proscan
KrisssK
Posty: 519
Rejestracja: czw sie 23, 2007 6:18 am

Re: Przerobka ACE na podwodny.

Post autor: KrisssK »

Kontaktron to też dobry pomysł ale wtedy będzie konieczna ingerencja w płytkę PCB.
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Przerobka ACE na podwodny.

Post autor: ProScan »

Tak - oczywiście. Podobnie jak przy wykorzystaniu przełącznika.

Plus jest taki, że rozwiązanie jest tańsze i wykorzystaniem łatwo dostępnych elementów. Minus - trzeba mocno grzebać w elektronice.

Wyobrażam sobie, że jest panel z ponaklejanymi kontaktronami i opisami, a sterujemy kciukiem na którym mamy przymocowany mały magnesik :D

:pa

proscan
KrisssK
Posty: 519
Rejestracja: czw sie 23, 2007 6:18 am

Re: Przerobka ACE na podwodny.

Post autor: KrisssK »

W zasadzie w przypadku ACE 150 trudno mówić o jakimś sterowaniu.
Wystarczy raz ustawić czułość i dyskryminację, zamknąć w obudowę razem z bateriami i wyprowadzić na obudowę tylko przycisk ON/OFF.
Kanarek na szczęście po wyłączeniu zasilania (i chyba po wyjęciu baterii też) pamięta ostatnie ustawienia.

Ja nawet używałem kanarka 150-tkę z rozbitym LCD.
Wystarczyło zapamiętać jakie są nastawy po resecie do ustawień fabrycznych i nacisnąć:"
- 1raz przycisk czułości aby mieć ustawiony max
- 2 razy przycisk mode aby mieś ustawienie Jewelry
LCD nie był do niczego potrzebny.
saper
Posty: 35
Rejestracja: pt wrz 26, 2008 3:44 pm
Lokalizacja: WLKP

Re: Przerobka ACE na podwodny.

Post autor: saper »

Dzieki za zainteresowanie tematem,
Wracajac do projektu, wlasnie czegos takiego szukalem Proscanie, jestem tylko ciekawy jak z ta szczelnoscia (cisnienie panujace na tych 3-5metrach, tak na zapas).
Dokladnie Krisssk, z racji pamieci ustawien wystarczy mi tylko jeden przycisk.
Obudowa oraz przepusty to najmniejszy problem ;) Jest zywica, silikon oraz sporo wzorow uszczelek. Od biedy uzyje rur kanalizacyjnych i bedzie jak excalibur wygladal :D
saper
Posty: 35
Rejestracja: pt wrz 26, 2008 3:44 pm
Lokalizacja: WLKP

Re: Przerobka ACE na podwodny.

Post autor: saper »

Wszystkie przelaczniki ktore mi Proscanie wyslales sa klasy ip67 (wg tabel z internetu sa pyloszczelne i wodoszczelne w zanurzeniu na okreslony czas w okreslonych warunkach.
Szukajac na TME ip68 (wg tabel pyloszczelne i wodoszczelne w okreslonych warunkach, bez limitu czasu) znajdujemy pare takich przelacznikow, lecz podpisane sa one jako "wandaloodporne". Czy mam rozumiec ze beda tez wodooszczelne tak jak mowi mi to klasa ip68?
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Przerobka ACE na podwodny.

Post autor: ProScan »

Wandaloodporne - to określenie wytrzymałości mechanicznej, więc jeszcze lepiej.

W tej grupie interesująco wygląda ten: http://www.tme.eu/pl/details/mp0037/prz ... e/bulgin/#

:pa

proscan
ODPOWIEDZ