usprawnienie: dyskryminacja Tesoro Tejon
usprawnienie: dyskryminacja Tesoro Tejon
Witaj Proscanie,
Wiosną poradziłeś mi kanarka 250, ale już z niego wyrosłem i pozbyłem się go. Prz tej okazji (kanarka posiadania a nie kanarka zbywania) stwierdziłem, że nie lubię guzikologii a jedynie pokrętła. Zamówiłem w jego miejsce Tejona. I w zwiążku z tym mam do Ciebie pytanie, które nie jest stricte związane z Tesoro, którego jak wiem nie serwisujesz, ale może (tak mi się wydaje) mieć to odniesienie również do innych marek gałkowych wykrywaczy. Nie jestem elektronikiem lecz botanikiem i liczę na Twoją fachowość w utwierdzeniu mnie w słuszności moich przypuszczeń albo w merytorycznym wybiciu mi tego z głowy.
Ale do rzeczy:
W Polsce w porównaniiu do USA potrzebny jest troche inny profil dyskryminacji metali - u nas występują np. brakteaty, które na skali pokrętła dyskryminacji są bardzo blisko innych "śmieci" Czy w związku z tym słuszne byłoby zwiększenie rozdzielczości dyskryminacji poprzez wymontowanie potencjometru dyskryminacji o jakiejś impedancji (nie wiem, jaka jest w Tejonie - ale powiedzmy 5-50kohm) i zastąpienie go współosiowym podwójnym potencjometrem, w którym cały zakres impedancji regulowany byłby krokowo z kliknięciem na zewnętrznym potencjometrze, a zakres pomiędzy dwoma sąsiadującymi kliknięciami byłby szczegółowo dostrajany wewnętrznym pot. W ten sposób z małego wycinka łuku pomiędzy 5 a 10 kohm zrobiłoby się coś około 270 stopni. Pozwoliłoby to na zwiększenie rozdzielczości. Czy istnieją wogóle takie potencjometry? I drugie pytanie: Czy jest wykonalne w rozsądnych granicach "dołożenie" wyświetlacza mini, który dwoma cyframi sygnalizowałby wartość nastawy w takim podwójnym potencjometrze? Chodzi o powtarzalność nastaw, a tak, mając podświetlany mikro wyświetlacz sygnalizujący 0-99 dyskryminację (wartość rezystancji?) można łatwiej kilka rzeczy dokonać.
Jeśli uznasz Proscanie, że ten post zaśmieca Ci forum, to wyrzuć go proszę, a odpowiedz mi na maila: mariusz@chrzaszcz.pl
Wiosną poradziłeś mi kanarka 250, ale już z niego wyrosłem i pozbyłem się go. Prz tej okazji (kanarka posiadania a nie kanarka zbywania) stwierdziłem, że nie lubię guzikologii a jedynie pokrętła. Zamówiłem w jego miejsce Tejona. I w zwiążku z tym mam do Ciebie pytanie, które nie jest stricte związane z Tesoro, którego jak wiem nie serwisujesz, ale może (tak mi się wydaje) mieć to odniesienie również do innych marek gałkowych wykrywaczy. Nie jestem elektronikiem lecz botanikiem i liczę na Twoją fachowość w utwierdzeniu mnie w słuszności moich przypuszczeń albo w merytorycznym wybiciu mi tego z głowy.
Ale do rzeczy:
W Polsce w porównaniiu do USA potrzebny jest troche inny profil dyskryminacji metali - u nas występują np. brakteaty, które na skali pokrętła dyskryminacji są bardzo blisko innych "śmieci" Czy w związku z tym słuszne byłoby zwiększenie rozdzielczości dyskryminacji poprzez wymontowanie potencjometru dyskryminacji o jakiejś impedancji (nie wiem, jaka jest w Tejonie - ale powiedzmy 5-50kohm) i zastąpienie go współosiowym podwójnym potencjometrem, w którym cały zakres impedancji regulowany byłby krokowo z kliknięciem na zewnętrznym potencjometrze, a zakres pomiędzy dwoma sąsiadującymi kliknięciami byłby szczegółowo dostrajany wewnętrznym pot. W ten sposób z małego wycinka łuku pomiędzy 5 a 10 kohm zrobiłoby się coś około 270 stopni. Pozwoliłoby to na zwiększenie rozdzielczości. Czy istnieją wogóle takie potencjometry? I drugie pytanie: Czy jest wykonalne w rozsądnych granicach "dołożenie" wyświetlacza mini, który dwoma cyframi sygnalizowałby wartość nastawy w takim podwójnym potencjometrze? Chodzi o powtarzalność nastaw, a tak, mając podświetlany mikro wyświetlacz sygnalizujący 0-99 dyskryminację (wartość rezystancji?) można łatwiej kilka rzeczy dokonać.
Jeśli uznasz Proscanie, że ten post zaśmieca Ci forum, to wyrzuć go proszę, a odpowiedz mi na maila: mariusz@chrzaszcz.pl
Re: usprawnienie: dyskryminacja Tesoro Tejon
Witam,
Ten post jak najbardziej pasuje do specyfiki tego działu.
Wartości rezystancji raczej nie będzie możliwości pokazać chyba, że zastosuje się potencjometr cyfrowy.
W niektórych wykrywaczach regulacja potencjometrem zmienia napięcie (np. w Whitesach MXT czy M6) i wówczas taka sygnalizację stosunkowa łatwo wykonać.
Nie wiem jak jest w Tejonie, ale sądzę że tam tak nie jest, chociaż jest to detektor pół-cyfrowy "tzn ma mikroprocesor").
Bardziej sensowne wydaje mi się założenie gałki ze skalą i blokadą.
Chyba nie ma takich potencjometrów (dwa niezależne i współosiowe). Są takie z dwoma gałkami, ale to jest jeden potencjometr z dwoma gałkami do regulacji zgrubnej i precyzyjnej. Takie strojenie (skokowe i zgrubne) stosunkowo łatwo wykonać, ale na dwóch pokrętłach.
I jeszcze kilka uwag ogólnych:
- nie wiem jak w Tejonie, ale może okazać się że zakres brakteatów i żelaza pokrywa się, wówczas na nic jakiekolwiek regulatory;
- ustalenie jakiegoś określonego punktu może nie być skuteczne po zmianie np. warunków glebowych albo przy zmianie parametrów układu (np. przy zmianie temperatury). Okaże się wówczas, że ustalony punkt na skali działa inaczej niż kiedyś.
- ja tego typu przeróbkami nie zajmuje się.
proscan
Jeśli uznasz Proscanie, że ten post zaśmieca Ci forum, to wyrzuć go proszę,
Ten post jak najbardziej pasuje do specyfiki tego działu.
Czy jest wykonalne w rozsądnych granicach "dołożenie" wyświetlacza mini, który dwoma cyframi sygnalizowałby wartość nastawy w takim podwójnym potencjometrze? Chodzi o powtarzalność nastaw, a tak, mając podświetlany mikro wyświetlacz sygnalizujący 0-99 dyskryminację (wartość rezystancji?) można łatwiej kilka rzeczy dokonać.
Wartości rezystancji raczej nie będzie możliwości pokazać chyba, że zastosuje się potencjometr cyfrowy.
W niektórych wykrywaczach regulacja potencjometrem zmienia napięcie (np. w Whitesach MXT czy M6) i wówczas taka sygnalizację stosunkowa łatwo wykonać.
Nie wiem jak jest w Tejonie, ale sądzę że tam tak nie jest, chociaż jest to detektor pół-cyfrowy "tzn ma mikroprocesor").
Bardziej sensowne wydaje mi się założenie gałki ze skalą i blokadą.
zwiększenie rozdzielczości dyskryminacji poprzez wymontowanie potencjometru dyskryminacji o jakiejś impedancji (nie wiem, jaka jest w Tejonie - ale powiedzmy 5-50kohm) i zastąpienie go współosiowym podwójnym potencjometrem, w którym cały zakres impedancji regulowany byłby krokowo z kliknięciem na zewnętrznym potencjometrze, a zakres pomiędzy dwoma sąsiadującymi kliknięciami byłby szczegółowo dostrajany wewnętrznym pot
Chyba nie ma takich potencjometrów (dwa niezależne i współosiowe). Są takie z dwoma gałkami, ale to jest jeden potencjometr z dwoma gałkami do regulacji zgrubnej i precyzyjnej. Takie strojenie (skokowe i zgrubne) stosunkowo łatwo wykonać, ale na dwóch pokrętłach.
I jeszcze kilka uwag ogólnych:
- nie wiem jak w Tejonie, ale może okazać się że zakres brakteatów i żelaza pokrywa się, wówczas na nic jakiekolwiek regulatory;
- ustalenie jakiegoś określonego punktu może nie być skuteczne po zmianie np. warunków glebowych albo przy zmianie parametrów układu (np. przy zmianie temperatury). Okaże się wówczas, że ustalony punkt na skali działa inaczej niż kiedyś.
- ja tego typu przeróbkami nie zajmuje się.
proscan
Re: usprawnienie: dyskryminacja Tesoro Tejon
Dzięki, jak zawsze można liczyć na Ciebie.
Że można to zrobić dwoma połączonymi szeregowo potencjometrami, to wiem jeszcze ze szkoły podstawowej, ale w Tejonie po prostu nie ma na nie miejsca - już i tak na frontowym panelu jest 6 gałek. Wspomniałeś, że są pot. z dwoma gałkami. Ta zew. była by odpowiednikiem tej zgrubnej a wewnętrzna precyzera. Może to o to mi chodzi? Czy mógłbyś zamieścić zdjęcie lub rysunek takiego cudeńka? Odnośnie pokrywania się zakresów dyskrym. to w GB modyfikują Tejony tak, aby "rozszerzyć" dyskrym. Nie wiem, na jakiej drodze to się odbywa, bo mi Angole nie odpisali (a nie zadawałem zbyt dociekliwych pytań), ale Tejon gwarancji nie traci a zmiany przeprowadzane sa wewnątrz "pudełka". Takie Tejony (PRO)można kupić we Francji, GB, Niemczech. Nie bój się, nie obarczę Cię taką ew. przeróbką - pracę z lutownicą mam opanowaną, a zlecenie komuś wykonania czegokolwiek, do czego sam mam potrzebne narzędzia uważałbym za dyshonor. Pozdrawiam. m.
Że można to zrobić dwoma połączonymi szeregowo potencjometrami, to wiem jeszcze ze szkoły podstawowej, ale w Tejonie po prostu nie ma na nie miejsca - już i tak na frontowym panelu jest 6 gałek. Wspomniałeś, że są pot. z dwoma gałkami. Ta zew. była by odpowiednikiem tej zgrubnej a wewnętrzna precyzera. Może to o to mi chodzi? Czy mógłbyś zamieścić zdjęcie lub rysunek takiego cudeńka? Odnośnie pokrywania się zakresów dyskrym. to w GB modyfikują Tejony tak, aby "rozszerzyć" dyskrym. Nie wiem, na jakiej drodze to się odbywa, bo mi Angole nie odpisali (a nie zadawałem zbyt dociekliwych pytań), ale Tejon gwarancji nie traci a zmiany przeprowadzane sa wewnątrz "pudełka". Takie Tejony (PRO)można kupić we Francji, GB, Niemczech. Nie bój się, nie obarczę Cię taką ew. przeróbką - pracę z lutownicą mam opanowaną, a zlecenie komuś wykonania czegokolwiek, do czego sam mam potrzebne narzędzia uważałbym za dyshonor. Pozdrawiam. m.
Re: usprawnienie: dyskryminacja Tesoro Tejon
To o czym mówię można zobaczyć np. tutaj:
SKALA
a tu :
potencjometr
Ale on jest dosyć duży i też może się nie zmieścić.
Taką zmianą, to może być chyba tylko założenie innej gałki. Ale o tym czy coś traci gwarancję czy nie, to decyduje w praktyce gwarant. Zwykle jest klauzulka, że wszelkie przeróbki są zabronione, więc radzę uważać.
proscan
SKALA
a tu :
potencjometr
Ale on jest dosyć duży i też może się nie zmieścić.
ale Tejon gwarancji nie traci a zmiany przeprowadzane sa wewnątrz "pudełka
Taką zmianą, to może być chyba tylko założenie innej gałki. Ale o tym czy coś traci gwarancję czy nie, to decyduje w praktyce gwarant. Zwykle jest klauzulka, że wszelkie przeróbki są zabronione, więc radzę uważać.
proscan
Re: usprawnienie: dyskryminacja Tesoro Tejon
Skala jest swietna, rozwiązywała by problem, tylko jest za duża. Może coś mniejszego znajdę?
Re: usprawnienie: dyskryminacja Tesoro Tejon
Może coś mniejszego znajdę?
Bardzo możliwe, ale to pytanie wykracza już poza tematykę tego działu.
proscan
Re: usprawnienie: dyskryminacja Tesoro Tejon
Na wstępie wykonaj nast. doświadczenie: weż kilka interesujących Cię monet z danego rodzaju lecz w różnych stanach. Spóbuj określić dla nich próg dyskryminacji, również przy różnym ułożeniu względem sondy . Z pewnością zauważysz, że występuje pewien rozrzut wartości. W terenie na ten rorzut nałoży się wpływ gruntu (wartość z góry nie znana i przy tym dosć mocno zmienna mimo możliwości neutralizacji). Dobrze byłoby abyś takie doświadczenie powtórzył z innymi typami detektorów z tymi wyświetlającymi wartość ID włącznie. Po przeanalizowaniu wyników doszedłbyś z pewnością do wniosku, że pomysł Twój choć teoretycznie słuszny w praktyce zupełnie nie zdałby egzaminu.
Modyfikacja o której mówisz polega na uzyskaniu nieliniowości dyskryminacji w jej dolnym zakresie. Niestety wymaga to ingerencji w układ elektroniczny detektora i tym samym utratę gwarancji. Po upływie tego okresu mogę Ci taką modyfikację wykonać czyli "zeuropeizować" detektor. Pozdrawiam
Mrand
Modyfikacja o której mówisz polega na uzyskaniu nieliniowości dyskryminacji w jej dolnym zakresie. Niestety wymaga to ingerencji w układ elektroniczny detektora i tym samym utratę gwarancji. Po upływie tego okresu mogę Ci taką modyfikację wykonać czyli "zeuropeizować" detektor. Pozdrawiam
Mrand
Re: usprawnienie: dyskryminacja Tesoro Tejon
Witam!
Mrand napisał:
Czy to oznacza że cała różnica (oczywiście oprócz koloru) miedzy tzw. czarną a szarą wersją Tejona polega na nieliniowości dyskryminacji w zakresie żelaza?
pozdrawiam
darek6
Mrand napisał:
taką modyfikację wykonać czyli "zeuropeizować" detektor
Czy to oznacza że cała różnica (oczywiście oprócz koloru) miedzy tzw. czarną a szarą wersją Tejona polega na nieliniowości dyskryminacji w zakresie żelaza?
pozdrawiam
darek6