usprawnienie: dyskryminacja Tesoro Tejon
: ndz gru 03, 2006 9:54 am
Witaj Proscanie,
Wiosną poradziłeś mi kanarka 250, ale już z niego wyrosłem i pozbyłem się go. Prz tej okazji (kanarka posiadania a nie kanarka zbywania) stwierdziłem, że nie lubię guzikologii a jedynie pokrętła. Zamówiłem w jego miejsce Tejona. I w zwiążku z tym mam do Ciebie pytanie, które nie jest stricte związane z Tesoro, którego jak wiem nie serwisujesz, ale może (tak mi się wydaje) mieć to odniesienie również do innych marek gałkowych wykrywaczy. Nie jestem elektronikiem lecz botanikiem i liczę na Twoją fachowość w utwierdzeniu mnie w słuszności moich przypuszczeń albo w merytorycznym wybiciu mi tego z głowy.
Ale do rzeczy:
W Polsce w porównaniiu do USA potrzebny jest troche inny profil dyskryminacji metali - u nas występują np. brakteaty, które na skali pokrętła dyskryminacji są bardzo blisko innych "śmieci" Czy w związku z tym słuszne byłoby zwiększenie rozdzielczości dyskryminacji poprzez wymontowanie potencjometru dyskryminacji o jakiejś impedancji (nie wiem, jaka jest w Tejonie - ale powiedzmy 5-50kohm) i zastąpienie go współosiowym podwójnym potencjometrem, w którym cały zakres impedancji regulowany byłby krokowo z kliknięciem na zewnętrznym potencjometrze, a zakres pomiędzy dwoma sąsiadującymi kliknięciami byłby szczegółowo dostrajany wewnętrznym pot. W ten sposób z małego wycinka łuku pomiędzy 5 a 10 kohm zrobiłoby się coś około 270 stopni. Pozwoliłoby to na zwiększenie rozdzielczości. Czy istnieją wogóle takie potencjometry? I drugie pytanie: Czy jest wykonalne w rozsądnych granicach "dołożenie" wyświetlacza mini, który dwoma cyframi sygnalizowałby wartość nastawy w takim podwójnym potencjometrze? Chodzi o powtarzalność nastaw, a tak, mając podświetlany mikro wyświetlacz sygnalizujący 0-99 dyskryminację (wartość rezystancji?) można łatwiej kilka rzeczy dokonać.
Jeśli uznasz Proscanie, że ten post zaśmieca Ci forum, to wyrzuć go proszę, a odpowiedz mi na maila: mariusz@chrzaszcz.pl
Wiosną poradziłeś mi kanarka 250, ale już z niego wyrosłem i pozbyłem się go. Prz tej okazji (kanarka posiadania a nie kanarka zbywania) stwierdziłem, że nie lubię guzikologii a jedynie pokrętła. Zamówiłem w jego miejsce Tejona. I w zwiążku z tym mam do Ciebie pytanie, które nie jest stricte związane z Tesoro, którego jak wiem nie serwisujesz, ale może (tak mi się wydaje) mieć to odniesienie również do innych marek gałkowych wykrywaczy. Nie jestem elektronikiem lecz botanikiem i liczę na Twoją fachowość w utwierdzeniu mnie w słuszności moich przypuszczeń albo w merytorycznym wybiciu mi tego z głowy.
Ale do rzeczy:
W Polsce w porównaniiu do USA potrzebny jest troche inny profil dyskryminacji metali - u nas występują np. brakteaty, które na skali pokrętła dyskryminacji są bardzo blisko innych "śmieci" Czy w związku z tym słuszne byłoby zwiększenie rozdzielczości dyskryminacji poprzez wymontowanie potencjometru dyskryminacji o jakiejś impedancji (nie wiem, jaka jest w Tejonie - ale powiedzmy 5-50kohm) i zastąpienie go współosiowym podwójnym potencjometrem, w którym cały zakres impedancji regulowany byłby krokowo z kliknięciem na zewnętrznym potencjometrze, a zakres pomiędzy dwoma sąsiadującymi kliknięciami byłby szczegółowo dostrajany wewnętrznym pot. W ten sposób z małego wycinka łuku pomiędzy 5 a 10 kohm zrobiłoby się coś około 270 stopni. Pozwoliłoby to na zwiększenie rozdzielczości. Czy istnieją wogóle takie potencjometry? I drugie pytanie: Czy jest wykonalne w rozsądnych granicach "dołożenie" wyświetlacza mini, który dwoma cyframi sygnalizowałby wartość nastawy w takim podwójnym potencjometrze? Chodzi o powtarzalność nastaw, a tak, mając podświetlany mikro wyświetlacz sygnalizujący 0-99 dyskryminację (wartość rezystancji?) można łatwiej kilka rzeczy dokonać.
Jeśli uznasz Proscanie, że ten post zaśmieca Ci forum, to wyrzuć go proszę, a odpowiedz mi na maila: mariusz@chrzaszcz.pl