Czy ktoś kiedyś robił próby, jak się ma praktycznie stosunek średnicy dużej cewki do małej cewki w sondzie koncentrycznej?
Poprzez "ma praktycznie" rozumiem zdolności - zasięgi sondy do wykrywania małych i dużych przedmiotów [monety i militaria].
Czy istnieje ideał stosunku średnic obu tych cewek?
Jest to pytanie czysto techniczne.
Stosunek duzej do małej?
Re: Stosunek duzej do małej?
Witam
Nie ma(m) prostej odpowiedzi na to pytanie. Jestem w stanie sobie wyobrazić taką idealną relację (stosunek zabrzmiałby tu dwuznacznie) ale dla konkretnego obiektu i/lub konkretnej odległości od sondy.
Np. dla dużego i głębokiego obiektu najlepiej by było gdyby obie sondy miały jednakowa średnicę (ale jaką ?!) czyli stosunek =1. Ale gdyby ten obiekt miał przechodzić przez środek sondy albo być blisko niej (np. przy namierzaniu) to najlepiej gdyby ta mała sonda miała wymiary takie jak sam obiekt (stosunek = 1/?)
Myślę że dałoby się policzyć dla konkretnego modelu obiektu (np. dla kulki, albo pierścienia) jaki stosunek byłby idealny. Ale tak jak powiedziałem - ten ideał zmieniałby się wraz z rozmiarem obiektu i odległości od sondy.
Zauważam że obecnie dużo sond ma stosunkowo dużą średnicę wewnętrzną - to zapewne wynika z faktu, że dla głębszych przedmiotów (płytkie wyzbierane) taka średnica jest lepsza.
proscan
Nie ma(m) prostej odpowiedzi na to pytanie. Jestem w stanie sobie wyobrazić taką idealną relację (stosunek zabrzmiałby tu dwuznacznie) ale dla konkretnego obiektu i/lub konkretnej odległości od sondy.
Np. dla dużego i głębokiego obiektu najlepiej by było gdyby obie sondy miały jednakowa średnicę (ale jaką ?!) czyli stosunek =1. Ale gdyby ten obiekt miał przechodzić przez środek sondy albo być blisko niej (np. przy namierzaniu) to najlepiej gdyby ta mała sonda miała wymiary takie jak sam obiekt (stosunek = 1/?)
Myślę że dałoby się policzyć dla konkretnego modelu obiektu (np. dla kulki, albo pierścienia) jaki stosunek byłby idealny. Ale tak jak powiedziałem - ten ideał zmieniałby się wraz z rozmiarem obiektu i odległości od sondy.
Zauważam że obecnie dużo sond ma stosunkowo dużą średnicę wewnętrzną - to zapewne wynika z faktu, że dla głębszych przedmiotów (płytkie wyzbierane) taka średnica jest lepsza.
proscan
Re: Stosunek duzej do małej?
Witam
Tylko jak zrównoważyć taką sondę koncentryczną gdzie odbiorcza ma średnicę nadawczej? ( lub min. mniejsza by były w jednej płaszczyźnie)
Robiąc to metodą przeciw zwoji cewki kompensacyjnej, wytworzone pole kompensacyjne było by prawie równe polu nadawanemu. Tym samym wypadkowa wyemitowanego pola była by znikoma.
Czy dorobienie układu elektronicznej kompensacji zdało by egzamin? To znaczy, sygnał nadawany przesunięty w fazie, o odpowiedniej amplitudzie i sumowany z sygnałem odbieranym przez cewkę odbiorczą, dałby takową skuteczną kompensacje?
Czy ktoś taką metodę stosuje?
Jakie są wady, pułapki tej metody?

Tylko jak zrównoważyć taką sondę koncentryczną gdzie odbiorcza ma średnicę nadawczej? ( lub min. mniejsza by były w jednej płaszczyźnie)
Robiąc to metodą przeciw zwoji cewki kompensacyjnej, wytworzone pole kompensacyjne było by prawie równe polu nadawanemu. Tym samym wypadkowa wyemitowanego pola była by znikoma.
Czy dorobienie układu elektronicznej kompensacji zdało by egzamin? To znaczy, sygnał nadawany przesunięty w fazie, o odpowiedniej amplitudzie i sumowany z sygnałem odbieranym przez cewkę odbiorczą, dałby takową skuteczną kompensacje?
Czy ktoś taką metodę stosuje?
Jakie są wady, pułapki tej metody?
Re: Stosunek duzej do małej?
Nie jest to praktyczne. Należałoby separować pojemnościowo obie sondy. Kłopotów sporo. Są wykrywacze PI - np. firmy Schiebel, gdzie cewka odbiorcza jest niemal tak samo duża jak nadawcza - ale jest separacja pojemnościowa, bo odległość wynosi (chyba ze) dwa cm. Łatwo też odseparowywać odpowiedź impulsową (czasowo).
Elektroniczna kompensacja jest stosowana, ale jedynie do zerowania lekko rozstrojonej sondy, a nie żeby skompensować olbrzymi sygnał z nadajnika.

proscan
Elektroniczna kompensacja jest stosowana, ale jedynie do zerowania lekko rozstrojonej sondy, a nie żeby skompensować olbrzymi sygnał z nadajnika.
proscan
Re: Stosunek duzej do małej?
więc aby ten warunek spełnic pozostaje sonda DD lub OO.Np. dla dużego i głębokiego obiektu najlepiej by było gdyby obie sondy miały jednakowa średnicę