Ze względów czysto technicznych kontynuuję projektowanie wykrywacza na forum Elektroniki Praktycznej:
http://forum.ep.com.pl/viewtopic.php?f=6&t=21505
Nie ukrywam, że liczę na pomoc i konstruktywną krytykę, zwłaszcza od ProScana i pepe.
projektowanie wykrywacza na forum Elektroniki Praktycznej
-
Tomasz Gumny
- Posty: 49
- Rejestracja: wt kwie 28, 2009 3:52 pm
- Lokalizacja: Trzcianka/Poznań
Re: projektowanie wykrywacza na forum Elektroniki Praktycznej
Witam Panie Tomaszu.
Pana wykrywacz wydaje się być bardzo interesujący
Cewka niczym z kitów Jabla (te mikrofony bezprzewodowe, który miały taką swego rodzaju antenę w postaci ścieżek PCB)
Mam tylko takie pytanie... jak będzie wyglądać cewka?
Napisał Pan "wafel". Mam rozumieć, iż te dwa "uzwojenia PCB", tak to nazwijmy, będą po prostu naklejone ścieżkami do wyciętego wcześniej pod wymiar/kształt obu cewek laminatu? Idea dobra, w praktyce może to być troszkę złym pomysłem. Zbyt cienka sonda nie będzie stabilna mechanicznie - wiem co to laminat, wiem jak jest twardy i jak ciężko go odpowiednio wyciąć, ale to i tak za mało, by w praktyce, gdzie ciągłe poprawki kąta ułożenia cewki względem stelaża (najczęściej butem) mogłyby szybko uszkodzić (rozklejenie się?nadpęknięcia?) cewkę.
Jak z odpornością na wilgoć, ścieranie się?
Czy cewka w postaci ułożonych obok siebie ścieżek (odpowiadających drutowi) na dużej powierzchni, a nie jak najmocniej ściśniętych razem, jak w normalnych cewkach, nie będzie inaczej pracować?

Pana wykrywacz wydaje się być bardzo interesujący
Napisał Pan "wafel". Mam rozumieć, iż te dwa "uzwojenia PCB", tak to nazwijmy, będą po prostu naklejone ścieżkami do wyciętego wcześniej pod wymiar/kształt obu cewek laminatu? Idea dobra, w praktyce może to być troszkę złym pomysłem. Zbyt cienka sonda nie będzie stabilna mechanicznie - wiem co to laminat, wiem jak jest twardy i jak ciężko go odpowiednio wyciąć, ale to i tak za mało, by w praktyce, gdzie ciągłe poprawki kąta ułożenia cewki względem stelaża (najczęściej butem) mogłyby szybko uszkodzić (rozklejenie się?nadpęknięcia?) cewkę.
Jak z odpornością na wilgoć, ścieranie się?
Czy cewka w postaci ułożonych obok siebie ścieżek (odpowiadających drutowi) na dużej powierzchni, a nie jak najmocniej ściśniętych razem, jak w normalnych cewkach, nie będzie inaczej pracować?

-
Tomasz Gumny
- Posty: 49
- Rejestracja: wt kwie 28, 2009 3:52 pm
- Lokalizacja: Trzcianka/Poznań
Re: projektowanie wykrywacza na forum Elektroniki Praktycznej
Do wykrywacza to mi jeszcze daleko...
Sam nie jestem pewny jak taka konstrukcja cewki sprawdzi w praktyce. Zakładam, że 3mm laminatu epoksydowo-szklanego będą miały wystarczającą sztywność.
Nie chciałbym prowadzić dyskusji na dwóch lub więcej "frontach", dlatego proponuję wątpliwości i rady zgłaszać na forum EP.
Sam nie jestem pewny jak taka konstrukcja cewki sprawdzi w praktyce. Zakładam, że 3mm laminatu epoksydowo-szklanego będą miały wystarczającą sztywność.
Nie chciałbym prowadzić dyskusji na dwóch lub więcej "frontach", dlatego proponuję wątpliwości i rady zgłaszać na forum EP.
Re: projektowanie wykrywacza na forum Elektroniki Praktycznej
Nie chciałbym prowadzić dyskusji na dwóch lub więcej "frontach", dlatego proponuję wątpliwości i rady zgłaszać na forum EP.
OK - w takim razie traktuję ten wpis informacyjnie i zamykam wątek.
proscan