Zmiana kabla / wtyczki od słuchawek

Dział poświęcony przeróbkom w wykrywaczach fabrycznych dokonywanych przez użytkowników i firmy zewnętrzne. Pytania o sposoby, możliwości, sensowność, korzyści, niebezpieczeństwa itp.
jwaldek
Posty: 16
Rejestracja: sob mar 23, 2013 12:50 pm

Zmiana kabla / wtyczki od słuchawek

Post autor: jwaldek »

Mam takie słuchawki XP FX02
Obrazek

Nie jest to nic specjalnego ale są bardzo wygodne na lato, mają regulację głośności i ogólnie podpasowały mi ale urywa się w nich kabel przy samej wtyczce - po prostu jest za cienki w miejscu gdzie kabel zagina się wychodząc z wtyczki.
Nie chcę kupować innych tego typu słuchawek (mam tez takie duże z grubym kablem) bo niestety te lekkie słuchawki i tak zawsze mają cienkie i beznadziejne kable - potem okazuje się , że trzeba by mieć nowe co pół roku.

Czy da się te słuchawki jakoś przerobić we własnym zakresie tak, żeby wymienić wtyczkę i przynajmniej fragment kabla (nie chciał bym usuwać istniejącej na kablu regulacji głośności) na grubszy lub go wzmocnić tak żeby to miało sens i kabel nie urywał się?
Czy mogę liczyć na jakąś opinię czy taka przeróbka ma sens i jaki może być jej koszt, co trzeba by zakupić do wykonania przeróbki?
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Zmiana kabla / wtyczki od słuchawek

Post autor: ProScan »

Nie widzę problemu żeby uciąć starą wtyczkę i założyć nową.

Taką usługę w dowolnym serwisie RTV mogą zrobić.

:pa

proscan
jwaldek
Posty: 16
Rejestracja: sob mar 23, 2013 12:50 pm

Re: Zmiana kabla / wtyczki od słuchawek

Post autor: jwaldek »

Prosta wymiana to nie problem, zależy mi na tym, żeby to było trwałe rozwiązanie eliminujące wadliwą budowę tych słuchawek.
Czy w miejscu łączenia znowu kabel nie będzie zginał się i pękał? Nie wiem jak to najlepiej zrobić, żeby było w miarę trwałe. Pewnie trzeba by to dobrze zabezpieczyć koszulką termokurczliwą ale nie wiem na jakiej długości dać grubszy kabel.
Do takiego serwisu RTV lepiej samemu zakupić dobrą wtyczkę (duży jack kątowa chyba najlepiej) czy polegać na tym co tam mi wcisną ?

Kiedyś może samemu bawił bym się w lutowanie bo mam w tym doświadczenie ale jak widzę te cieniutkie kabelki to aż odechciewa się dotykać tego
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Zmiana kabla / wtyczki od słuchawek

Post autor: ProScan »

No cóż, z nie da się z rosołu zrobić z powrotem kury.

Jeśli (chińscy) projektanci zdecydowali się na tandetę, to trudno będzie teraz zrobić Bóg wie co - zwłaszcza, jeśli kabel ma zostać taki jak był.

Do serwisu RTV trzeba zanieść swój wtyk, bo oni bądź co znajda pod ręką. Nie jestem przekonany czy kątowy Jack będzie odpowiedni - wszystko zależy co to za wykrywacz, i gdzie jest wejście słuchawkowe.

Bez sensownych zdjęć rzeczywistych słuchawek nic więcej mądrego nie da się powiedzieć.

Nie wiem czy to pytanie padnie, ale uprzedzając - nie będę zajmował się naprawą tych słuchawek.

:pa

proscan
jwaldek
Posty: 16
Rejestracja: sob mar 23, 2013 12:50 pm

Re: Zmiana kabla / wtyczki od słuchawek

Post autor: jwaldek »

Słuchawki były fabrycznie dołączone do XP GMP i głównie z tym sprzętem ich używam. Od początku miały wtyczkę kontową i było to dość wygodne ale nie jest to dla mnie jakoś ważne.
Najważniejsze to zachowanie regulacji głośności i samych słuchawek, reszta po prostu ma nie sprawiać problemów.

Poniżej fotki, które lepiej pokazują sytuację - jak widać kabelek jest cieniutki, regulacja głośności nierozbieralna, położona jakieś 35-40 cm do samych słuchawek. Może najlepiej było by zmienić kabel prawie do samej regulacji głośności i zabezpieczyć go dobrze od strony tej regulacji, tak żeby nie mógł się tam swobodnie zginać w miejscu łączenia.

Może dla kogoś to wszystko nie jest warte tej zabawy (same słuchawki tego typu kosztują poniżej 100zł) ale ja wole dopłacić do słuchawek tak, żeby mieć z tym już spokój i więcej nie zastanawiać się czy coś się urywa czy nie.
Załączniki
fot3.jpg
fot3.jpg (58.61 KiB) Przejrzano 12452 razy
fot2.jpg
fot2.jpg (86.61 KiB) Przejrzano 12452 razy
f1.jpg
f1.jpg (106.96 KiB) Przejrzano 12452 razy
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Zmiana kabla / wtyczki od słuchawek

Post autor: ProScan »

Myślę że z przeróbką nie będzie problemu. Kwestia decyzji jaki wtyk założyć. Dobre złącza kątowe "duży jack" pokazuję np tutaj: http://www.proscan.gliwice.pl/forum/vie ... hilit=jack

Kabelek trzeba będzie wzmocnić na odcinku kilkunastu cm koszulką termokurczliwą.

Czy uszkodzenie powstało w zimie? Badziewne plastiki pękają w niskiej temperaturze. jeśli kabelek będzie nadal pękać, to problem się powtórzy w innym miejscu.

W ciągu kliku minut znalazłem chyba identyczne (poza mikrofonem) słuchawki za 20zł: http://www.conrad.pl/S%C5%82uchawki-z-m ... &pi=952479

A Conrad do najtańszych nie należy. Tak więc 100zł za ten badziew, to zwykłe łupiestwo.

Dobrej jakości wtyk kątowy Neutrik kosztuje 20-25zł.

:pa

proscan
jwaldek
Posty: 16
Rejestracja: sob mar 23, 2013 12:50 pm

Re: Zmiana kabla / wtyczki od słuchawek

Post autor: jwaldek »

Dzięki za rady, na pewno przydadzą się.

Kabelek pękł z powodu zginania się w tym miejscu podczas użytkowania.
Same słuchawki miałem za darmo w zestawie a nie chcę kupować podobnych/takich samych bo po 2-3 miesiącach skończy się identycznym problemem bo wszystkie nieduże, niedrogie słuchawki mają byle jakie cienkie kable.
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Zmiana kabla / wtyczki od słuchawek

Post autor: ProScan »

ja nie proponuję kupowanie tego samego badziewia,tylko pokazuję jaka jest tego wartość.

A koszt porządnej naprawy, przekroczy realną wartość tych słuchawek. I to bez gwarancji, ze problem się nie powtórzy w innym miejscu.

:pa

proscan
lechowiec
Posty: 278
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: Zmiana kabla / wtyczki od słuchawek

Post autor: lechowiec »

Nie wiem po co xp daje te słuchawki do goldiego. Można się domyślać, że wyłącznie w celu podłączenia ich do detektora zamontowanego na pasie, kiedy to kabel jest najmniej narażony. Takie słuchawki jednorazowki nie mają racji bytu jeśli chodzi o używanie z typowym wykrywaczem, chyba że zrobisz sobie adapter z kablem spiralnym montowany np na pasku od spodni. Kiedyś tak się bawiłem. Adapter miał regulację głośności, kabel był od słuchawki telefonicznej (jest bardzo wytrzymały i lekki). Kupiłem sobie później od Proscana specjalny kabel z wtykiem neutrik, ale radzę odpuść sobie tę zabawę bo i tak za jakiś czas uznasz że to nie ma sensu. Kup od razu słuchawki bezprzewodowe bo detektor masz już przystosowany. Jest to nieporównywalny komfort i masz na zawsze spokój z łamiącym się kablem. Ja już nie chcę nawet patrzeć na kable. Sprubujesz sam zdanie zmienisz.

Te słuchawki nadają się do sprzętu audio noszonego za pazuchą. Cieniutki kabel jednorazowka pękł teraz przy wtyku, za chwilę pęknie przy słuchawce. Moim zdaniem nie warto się z tym babrać. Cienki kabel fabrycznie zaprawiony i zalany gumą ma jeszcze jakąś wytrzymałość. Żyły są pewnie wzmocnione doplecionym sznurkiem który utrudnia lutowanie. Moim zdaniem śmietnik.
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Zmiana kabla / wtyczki od słuchawek

Post autor: ProScan »

Zgadzam się z Lechowcem. Te słuchawki naprawiłbym możliwie tanim kosztem by mieć coś w zapasie, ale zasadniczo szukałbym czegoś innego.

Opcja ze słuchawkami bezprzewodowymi jest bardzo dobra, byle nie z oryginałami, które kosztują idiotyczne pieniądze. Podobno standardowe słuchawki pracujące w na pasmie 400Mhz działają.

:pa

proscan
jwaldek
Posty: 16
Rejestracja: sob mar 23, 2013 12:50 pm

Re: Zmiana kabla / wtyczki od słuchawek

Post autor: jwaldek »

Jestem tego świadomy, ze tego typu słuchawki to słaby produkt ale chcę mieć coś niedrogiego co będzie działać bez problemów i będzie nadawać się na wysokie temperatury.

Rozglądałem się za bezprzewodowymi ale nie widzę obecnie na Allegro lub sklepowych tanich nadających się do tego wykrywacza - wiem, że pasują jakieś firmy Strato i Magnum ale nigdzie ich nie ma dostępnych. Może ktoś mógłby coś polecić bo kupowanie oryginalnych od XP to bez sensu wydanie pieniędzy
masteo
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 11, 2012 9:12 am

Re: Zmiana kabla / wtyczki od słuchawek

Post autor: masteo »

Pasują jeszcze idealnie thompsony whp 520d nie dawno wyrwałem na all.
I AKG HEARO 777 są teraz na all. tylko musisz popytać się sprzedawcy czy na 433-434mhz :D chodzą czy na 864 mhz bo były takie i takie z tego co się dowiadywałem.
talgo
Posty: 31
Rejestracja: wt mar 15, 2011 7:55 pm

Re: Zmiana kabla / wtyczki od słuchawek

Post autor: talgo »

te AKG z alle sa na 864mhz widac na pierwszym zdjęciu oznaczenie
jwaldek
Posty: 16
Rejestracja: sob mar 23, 2013 12:50 pm

Re: Zmiana kabla / wtyczki od słuchawek

Post autor: jwaldek »

No właśnie ciężko o tego typu słuchawki. Szukam w kilku miejscach ale obecnie brak takich gdziekolwiek w sprzedaży :( Mam namiary na osobę która miała do domowego użytku thompsony whp 520d, jeśli będą jeszcze sprawne to je dostanę.
jwaldek
Posty: 16
Rejestracja: sob mar 23, 2013 12:50 pm

Re: Zmiana kabla / wtyczki od słuchawek

Post autor: jwaldek »

W temacie słuchawek - kupiłem z Allegro za 3 zł przedłużacz spiralny - kabel z jack-iem. Zamontowałem do uciętego kabla słuchawek i wszystko działa elegancko, jest o dużo wygodniejsze niż te słuchawki w oryginale bo kabel jest spiralny, nie ma już opcji, że ułamie się tam gdzie najczęściej następuje zginanie.
ODPOWIEDZ