Sonda Fisher 12XX 10" koncentryk czy DD?

Tutaj można zadać pytania o możliwości czy cechy konkretnego sprzętu, ewentualnie podawać uzyskiwane zasięgi. Można także rozważać jakiego rodzaju sprzęt będzie najwłaściwszy do danego celu.
ODPOWIEDZ
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Sonda Fisher 12XX 10" koncentryk czy DD?

Post autor: remi79 »

Witam
Czy cewka odbiorcza w tej sondzie jest w kształcie elipsy?
Jak by sie miała taka sonda z odbiorcza cewka eliptyczna do standardowej koncentrycznej i DD?
Własności jak koncentryk tylko szerzej bierze, czy dobrze mysle?
Czy moze jakies zakłócenia z nierównym polem magn.
zawsze mnie zastanowialy miejsca przeciecia cewek w sondzie DD.
http://img06.allegroimg.pl/photos/orygi ... 72546730_4
Pozdrawiam :?: :-k

mam podobne problemy z wklejaniem zdjec jak pewna znana osoba.
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Sonda koncentryczna - optymalizacja rozmiarów

Post autor: ProScan »

Zanim przeniosę powyższe pytanie do innego działu, to proszę o wyjaśnienie o co w ogóle kolega pyta. O jaką sondę? Tą ze zdjęcia?

Nie wiem kto ma jeszcze problemy ze zdjęciami.

Proszę stworzyć stosowny wątek w dziale "zawartość forum".

proscan
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Sonda koncentryczna - optymalizacja rozmiarów

Post autor: remi79 »

Tak chodzi o te ze zdjecia
jest to koncentryk ze odbiorcza cewka eliptyczna?
jakie sa plusy a jiekie minusy tego rozwiazania? :)
Obrazek
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Sonda Fisher 12XX 10" DD

Post autor: ProScan »

Wątek przeniosłem.

Tak - to jest sonda koncentryczna.

Zalety? Myślę, że widać - szersze pole zasięgu, niż koncentryk z okrągłym odbiornikiem.

Wady? Nie wiem. Może trudniejsze namierzanie? Nie zauważyłem szczególnych problemów, ale tego typu sondy nie używałem w praktyce terenowej.

:pa

proscan
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Sonda Fisher 12XX 10" DD

Post autor: remi79 »

Hm sonda koncentryczna to czemu w takim razie w temacie DD?

Na cewce odbiorczej pewnie potrzeba wiecej zwoi kompensacyjnych. bo blisko nadawczej koniuszki elipsy.

:-k zastanawia mnie to rozwiazanie ( owa soda posiada zalete szerokosci brania jak DD i zalety koncentryka czyli bez wad DD, no moze poza namierzaniem.)
zastanawia mnie dlatego ze jesli to jest optymalne roziazanie koncentryk versus DD, to dlaczego nie jest powszechnie stosowane? Chodzi o prawa patentowe?
:shock:
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Sonda Fisher 12XX 10" koncentryk czy DD?

Post autor: ProScan »

Skorygowałem tytuł wątku, żeby oddawał pełną intencję.
laczego nie jest powszechnie stosowane?
Pewnie dlatego, że są trudniejsze i droższe do zrobienia. I pewnie ich przewaga nad CC i DD nie jest znacząca.

Patent z cewką eliptyczną pochodzi z roku 1975, więc na pewno nie chodzi o ochronę patentową.

:pa

proscan
konzo
Posty: 12
Rejestracja: czw lut 14, 2013 9:09 pm

Re: Sonda Fisher 12XX 10" koncentryk czy DD?

Post autor: konzo »

Co do wad cewki spidera powiem że jest bardzo ciężka. Kiedy zmieniłem moją oryginalną cewke z 1265-x a załozyłem spidera to reka boli :D. Warto ją założyć bo wykrywacz jest wiele glebszy i ciekawsze fanty :D
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Sonda Fisher 12XX 10" koncentryk czy DD?

Post autor: ProScan »

To nie wina samej konfiguracji, tylko materiałów z jakiej jest wykonana. Jest natomiast przeciwpancerna - nie to co ten śmieć, który jest produkowany obecnie.

:pa

proscan
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Sonda Fisher 12XX 10" koncentryk czy DD?

Post autor: remi79 »

Dzięki za odpowiedz.
Proscan jak zwykle szybszy niz wiatr. :D

Na jednym z forów wyczytalem ze sonda DD nie nadaje sie do pracy w statyku ( bo sie latwo rozbalansowuje) czy to prawda?
im wiecej czytam for tym bardziej glupieje :smt021
kto pyta nie bladzi-- robilem kilka sond koncentrycznych a teraz chce zrobic jedna na bardziej poważnie z tad te moje pytania.
pozdrawiam :D
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Sonda Fisher 12XX 10" koncentryk czy DD?

Post autor: ProScan »

Na jednym z forów wyczytalem ze sonda DD nie nadaje sie do pracy w statyku ( bo sie latwo rozbalansowuje) czy to prawda?
Nie wiem na jakim forum, ani kto to napisał, ale czasami te wszystkie głupawe porady internetowe tak potrafią rozbalansowac mózg, że człowiek musi się uszczypnąć, żeby wrócić do rzeczywistości.

:pa

proscan
ODPOWIEDZ