Ramowy wykrywacz metali

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów
ODPOWIEDZ
Varo
Posty: 3
Rejestracja: czw lip 25, 2013 8:39 pm

Ramowy wykrywacz metali

Post autor: Varo »

Witam,

Chciałbym zbudować ramowy wykrywacz metali, coś na wzór: UPEX® 745 P2I firmy Ebinger cewka na wózku. Oczywiście bez "bajerów". Czy ktoś posiada może schemat? Elektronikę jestem w stanie wykonać sam (chyba, że będzie procesor wtedy będę potrzebował plik do jego zaprogramowania). Największy kłopot dla mnie to mechanika i wykonanie cewki. Może ktoś mi pomorze?

Pozdrawiam
Maciej
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Ramowy wykrywacz metali

Post autor: ProScan »

Schemat UPEXA?

:D

Proponuję żeby kolega kupił sobie za kilkadziesiąt zł płytkę JABEL i dorobił do tego sondę ramową.

:pa

proscan
Varo
Posty: 3
Rejestracja: czw lip 25, 2013 8:39 pm

Re: Ramowy wykrywacz metali

Post autor: Varo »

Witam,

UPEXA nie chciałem kopiować :) - jestem realistą. Chodziło mi o wykrywacz na ramie i wózku :).

Co do sondy. Jeśli zrobię kwadrat 1m x 1m z rurki PCV to jakim drutem nawinąć cewkę (chodzi mi o średnicę drutu) i ilość pętli ? Rozumiem, że drut miedziany, emaliowany ?

Pozdrawiam
Maciej
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Ramowy wykrywacz metali

Post autor: ProScan »

Przy projekcie amatorskim nie ma co się silić na jakieś specjalne kable czy przewody. Proszę sobie nawinąć 8 zwojów czymkolwiek co się ma pod ręką :)

:pa

proscan
Varo
Posty: 3
Rejestracja: czw lip 25, 2013 8:39 pm

Re: Ramowy wykrywacz metali

Post autor: Varo »

Witam,

Bardzo dziękuję za odpowiedzi i pomoc. Jeszcze jedno pytanie, które mnie nurtuje :) (nie jestem elektronikiem :) )
Czy nawinięcie większej ilości zwojów (załóżmy, że będzie to drut 1,0 mm) zwiększa czułość czy też głębokość wykrywania ?

Pozdrawiam
Maciej
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Ramowy wykrywacz metali

Post autor: ProScan »

To nie jest takie proste.

Konieczny byłby dłuższy wykład, a skoro kolega nie jest elektronikiem, to nawet nie ma co próbować.

W każdym razie - zasięg wcale nie musi wzrosnąć.

:pa

proscan
Lampart

Re: Ramowy wykrywacz metali

Post autor: Lampart »

Czy jabel będzie współpracował z ramą 1,5x1,5m i jak podrasować jabla, żeby z ramą miał lepsze zasięgi i rama była stabilna?
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Ramowy wykrywacz metali

Post autor: ProScan »

Będzie działał.

Stabilnie - niekoniecznie, bo tak duża sonda z natury nie jest stabilna. Ewentualne zmiany wymagają korekt w kodzie mikrokontrolera.

:pa

proscan
Lampart

Re: Ramowy wykrywacz metali

Post autor: Lampart »

Ewentualnie podjąłbyś się takich zmian?
Z cewką jest wszystko dobrze, ale z ramą to sobie nie radzi. Znaczy zbyt często coś wariuje i nie wiem czy to od troszkę minusowej temperatury czy od czego.
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Ramowy wykrywacz metali

Post autor: ProScan »

Nie - ja przeróbkami jabla się nie zajmuję.

Proszę szukać informacji tutaj: http://www.poszukiwanieskarbow.com/foru ... 46&t=22072

:pa

proscan
ODPOWIEDZ