Ramowy wykrywacz metali
Ramowy wykrywacz metali
Witam,
Chciałbym zbudować ramowy wykrywacz metali, coś na wzór: UPEX® 745 P2I firmy Ebinger cewka na wózku. Oczywiście bez "bajerów". Czy ktoś posiada może schemat? Elektronikę jestem w stanie wykonać sam (chyba, że będzie procesor wtedy będę potrzebował plik do jego zaprogramowania). Największy kłopot dla mnie to mechanika i wykonanie cewki. Może ktoś mi pomorze?
Pozdrawiam
Maciej
Chciałbym zbudować ramowy wykrywacz metali, coś na wzór: UPEX® 745 P2I firmy Ebinger cewka na wózku. Oczywiście bez "bajerów". Czy ktoś posiada może schemat? Elektronikę jestem w stanie wykonać sam (chyba, że będzie procesor wtedy będę potrzebował plik do jego zaprogramowania). Największy kłopot dla mnie to mechanika i wykonanie cewki. Może ktoś mi pomorze?
Pozdrawiam
Maciej
Re: Ramowy wykrywacz metali
Schemat UPEXA?
Proponuję żeby kolega kupił sobie za kilkadziesiąt zł płytkę JABEL i dorobił do tego sondę ramową.

proscan
Proponuję żeby kolega kupił sobie za kilkadziesiąt zł płytkę JABEL i dorobił do tego sondę ramową.

proscan
Re: Ramowy wykrywacz metali
Witam,
UPEXA nie chciałem kopiować
- jestem realistą. Chodziło mi o wykrywacz na ramie i wózku
.
Co do sondy. Jeśli zrobię kwadrat 1m x 1m z rurki PCV to jakim drutem nawinąć cewkę (chodzi mi o średnicę drutu) i ilość pętli ? Rozumiem, że drut miedziany, emaliowany ?
Pozdrawiam
Maciej
UPEXA nie chciałem kopiować
Co do sondy. Jeśli zrobię kwadrat 1m x 1m z rurki PCV to jakim drutem nawinąć cewkę (chodzi mi o średnicę drutu) i ilość pętli ? Rozumiem, że drut miedziany, emaliowany ?
Pozdrawiam
Maciej
Re: Ramowy wykrywacz metali
Przy projekcie amatorskim nie ma co się silić na jakieś specjalne kable czy przewody. Proszę sobie nawinąć 8 zwojów czymkolwiek co się ma pod ręką 

proscan

proscan
Re: Ramowy wykrywacz metali
Witam,
Bardzo dziękuję za odpowiedzi i pomoc. Jeszcze jedno pytanie, które mnie nurtuje
(nie jestem elektronikiem
)
Czy nawinięcie większej ilości zwojów (załóżmy, że będzie to drut 1,0 mm) zwiększa czułość czy też głębokość wykrywania ?
Pozdrawiam
Maciej
Bardzo dziękuję za odpowiedzi i pomoc. Jeszcze jedno pytanie, które mnie nurtuje
Czy nawinięcie większej ilości zwojów (załóżmy, że będzie to drut 1,0 mm) zwiększa czułość czy też głębokość wykrywania ?
Pozdrawiam
Maciej
Re: Ramowy wykrywacz metali
To nie jest takie proste.
Konieczny byłby dłuższy wykład, a skoro kolega nie jest elektronikiem, to nawet nie ma co próbować.
W każdym razie - zasięg wcale nie musi wzrosnąć.

proscan
Konieczny byłby dłuższy wykład, a skoro kolega nie jest elektronikiem, to nawet nie ma co próbować.
W każdym razie - zasięg wcale nie musi wzrosnąć.

proscan
-
Lampart
Re: Ramowy wykrywacz metali
Czy jabel będzie współpracował z ramą 1,5x1,5m i jak podrasować jabla, żeby z ramą miał lepsze zasięgi i rama była stabilna?
Re: Ramowy wykrywacz metali
Będzie działał.
Stabilnie - niekoniecznie, bo tak duża sonda z natury nie jest stabilna. Ewentualne zmiany wymagają korekt w kodzie mikrokontrolera.

proscan
Stabilnie - niekoniecznie, bo tak duża sonda z natury nie jest stabilna. Ewentualne zmiany wymagają korekt w kodzie mikrokontrolera.
proscan
-
Lampart
Re: Ramowy wykrywacz metali
Ewentualnie podjąłbyś się takich zmian?
Z cewką jest wszystko dobrze, ale z ramą to sobie nie radzi. Znaczy zbyt często coś wariuje i nie wiem czy to od troszkę minusowej temperatury czy od czego.
Z cewką jest wszystko dobrze, ale z ramą to sobie nie radzi. Znaczy zbyt często coś wariuje i nie wiem czy to od troszkę minusowej temperatury czy od czego.
Re: Ramowy wykrywacz metali
Nie - ja przeróbkami jabla się nie zajmuję.
Proszę szukać informacji tutaj: http://www.poszukiwanieskarbow.com/foru ... 46&t=22072

proscan
Proszę szukać informacji tutaj: http://www.poszukiwanieskarbow.com/foru ... 46&t=22072
proscan