Cscope cs 6 mxi awaria
Cscope cs 6 mxi awaria
Witam, detektor cscope 6mxi przestał działać poprawnie. Dość długo miał taki objaw, że wzbudzał się przy wyższych wzmocnieniach, ale miało to charakter zmienny. Było czasem lepiej, czasem gorzej, aż pewnego dnia doszło do wyłączenia całkowitego trybu dynamicznego. Tryb pinpoint działał podczas gdy w pracy dynamicznej detektor milczał. Objawy jak zimny lut. Wymontowałem pcb. Solidnie ten detektor jest wykonany, ale płyta od strony panelu polutowana jest jakimś twardym spoiwem jakby nie zawierało wogle ołowiu i pokryte jest białym nalotem. Przelutowałem te gorsze punkty lutownicze i po złożeniu detektor ruszył, ale nie wiem czy to nie był zbieg okoliczności, bo po niedługim czasie znowu jest to samo. Działa tylko pinpoint a dynamika milczy. Niestety na tej gorszej płycie trzeba chyba wymienić wszystkie punkty lutownicze. Druga płytka to już w dużej części smd i tego się nie tykam zwłaszcza że ta płyta nie budzi zastrzeżeń. Ma Pan czas i w razie czego jakieś części żeby rzucić na to okiem?
Re: Cscope cs 6 mxi awaria
To są jakieś dwie płytki? Nie do końca rozumiem, bo chyba tego wykrywacza jeszcze nie naprawiałem.
Proszę wstawić jakieś zdjęcia.

proscan
Proszę wstawić jakieś zdjęcia.
proscan
Re: Cscope cs 6 mxi awaria
Dobrze jest Pana spotkać na forum po latach, bo patrząc na aktywność forum zacząłem już trochę myśleć, że Proscan już nie prowadzi działalności serwisowej. Generalnie fora internetowe poszukiwaczy przysiadły. To już nie to samo co kiedyś.
Wracając do tematu, są dwie płytki. Jedna przymocowana do panelu sterującego na której są potencjometry i druga płytka z mózgiem tego detektora która odpowiada za obróbkę i przetwarzanie sygnału na dźwięk.
Poniżej kilka zdjęć płytek z elektroniką:






Wracając do tematu, są dwie płytki. Jedna przymocowana do panelu sterującego na której są potencjometry i druga płytka z mózgiem tego detektora która odpowiada za obróbkę i przetwarzanie sygnału na dźwięk.
Poniżej kilka zdjęć płytek z elektroniką:






Re: Cscope cs 6 mxi awaria
Tak - to fejsbuk wykończył wszelkie fora internetowe. Teraz królują grupy fejsbukowe, a za każdą z nich stoi jakiś handlarz lub celebryta. Masa pyszałków, chwalipięt i samorodnych fuchowców.
Signum tempori. Młodzi w ogóle komputerów nie mają - tylko komórki.
Mnie też można znaleźć na fejsbuku, jeśli ktoś bardzo chce.
https://www.facebook.com/proscanserwis
Co do CSOCPE to faktycznie widać, że jakość lutowania złączy nie jest wysoka (złe zwilżanie). Może poprawa lutów wystarczy - a może nie (?).

proscan
Signum tempori. Młodzi w ogóle komputerów nie mają - tylko komórki.
Mnie też można znaleźć na fejsbuku, jeśli ktoś bardzo chce.
https://www.facebook.com/proscanserwis
Co do CSOCPE to faktycznie widać, że jakość lutowania złączy nie jest wysoka (złe zwilżanie). Może poprawa lutów wystarczy - a może nie (?).
proscan
Re: Cscope cs 6 mxi awaria
Jest duża szansa, że to zimny lut i część obwodów nie ma zasilania lub sygnał z któregoś toru gdzieś zanika. W przeszłości zdarzało się, że ten detektor wzbudzał się na niedużych wzmocnieniach w trybie dynamicznym by potem znów pracować jakiś czas stabilnie praktycznie na maksymalnym wzmocnieniu. To były prawdopodobnie pierwsze objawy niedomagań, ale nie było to jakoś dokuczliwe. I w końcu przestał działać tryb dynamiczny tzn. nie ma w głośniku reakcji na metal w trybie dynamicznym. W trybie statycznym czyli w trybie pinpoint detektor normalnie działa. Po włączeniu zasilania detektor wydaje dźwięk jak zawsze przy uruchomieniu ale dynamika milczy. Mikrokontroler czyli serce detektora działa bo detektor uruchamia się i po części można powiedzieć że działa. O raczej jest mało prawdopodobne że to wina mikrokontrolera, który to niestety byłby największym problemem jeśli byłaby konieczność jego wymiany. Ten mikrokontroler realizuje część operacji za pomocą zaprogramowanego kodu. W razie potrzeby trzeba by zamówić zaprogramowany procek u producenta o ile dpouszczają taką możliwość. Reszta elementów na płycie to elementy dyskretne i kilka wzmacniaczy plus jeszcze chyba jakieś bramki jak dobrze pamiętam. Niestety w sieci brak schematu i dokumentacji do tego detektora.
Re: Cscope cs 6 mxi awaria
czasami jakiś port ulegnie uszkodzeniu - to może się przytrafić.
Natomiast tutaj widzę konieczność poprawy lutów, a następnie diagnostykę toru analogowego. Z sondą włącznie.

proscan
Natomiast tutaj widzę konieczność poprawy lutów, a następnie diagnostykę toru analogowego. Z sondą włącznie.
proscan
Re: Cscope cs 6 mxi awaria
Można wysyłać?:) Wystarczy sam detektor z sondą czy całość tzn. z drążkiem nośnym?
Re: Cscope cs 6 mxi awaria
można - bez rurek, ale z zasilaniem.
Re: Cscope cs 6 mxi awaria
Ok. Dziękuję. W poniedziałek wyślę do paczkomatu zgodnie z informacją w sekcji kontakt z Proscan.
Pozdrawiam, Waldek
Pozdrawiam, Waldek
Re: Cscope cs 6 mxi awaria
Poskładałem ten detektor i o zgrozo zaczął działać. Po włączeniu najpierw działała tylko statyka. Przy pomocy kombinerek pobawiłem się chwilę statyką i nagle detektor jakby wzbudził się i zaczął wydawać jednolity wysoki ton. Nie reagował w tym stanie na metal. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu zaczęła działać dynamika. Zasięgi na monetę 2 zł w powietrzu są imponujące jak za dawnych lat zarówno w statyce jak i dynamice. Zastanawiam się co robić. I tak chciałbym aby przelutować te połączenia na płycie bo fabryka się tu nie popisała i prawdopodobnie jest tam gdzieś problem z jakimś połączeniem, że detektor raz jest żyleta po czym znowu głuchnie w dynamiku. Awarie tego typu są chyba najgorsze z możliwych...
Re: Cscope cs 6 mxi awaria
ano.
Ale skoro działa, to używać. Jak padnie to wysłać. Ewentualnie podesłać w zimie.

procan
Ale skoro działa, to używać. Jak padnie to wysłać. Ewentualnie podesłać w zimie.
procan
Re: Cscope cs 6 mxi awaria
Ok. Jak przestanie działać to pakuję i wysyłam. A jak będzie ok to i tak w zimie przyślę na przegląd i poprawę tych połączeń lutowanych. Dziękuję i pozdrawiam.