Cscope cs 6 mxi awaria

Pisz jeśli masz problem z zepsutym wykrywaczem, podejrzewasz że jest zepsuty, nie rozumiesz jego dziwnego zachowania itp.
ODPOWIEDZ
lechowiec
Posty: 278
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Cscope cs 6 mxi awaria

Post autor: lechowiec »

Witam, detektor cscope 6mxi przestał działać poprawnie. Dość długo miał taki objaw, że wzbudzał się przy wyższych wzmocnieniach, ale miało to charakter zmienny. Było czasem lepiej, czasem gorzej, aż pewnego dnia doszło do wyłączenia całkowitego trybu dynamicznego. Tryb pinpoint działał podczas gdy w pracy dynamicznej detektor milczał. Objawy jak zimny lut. Wymontowałem pcb. Solidnie ten detektor jest wykonany, ale płyta od strony panelu polutowana jest jakimś twardym spoiwem jakby nie zawierało wogle ołowiu i pokryte jest białym nalotem. Przelutowałem te gorsze punkty lutownicze i po złożeniu detektor ruszył, ale nie wiem czy to nie był zbieg okoliczności, bo po niedługim czasie znowu jest to samo. Działa tylko pinpoint a dynamika milczy. Niestety na tej gorszej płycie trzeba chyba wymienić wszystkie punkty lutownicze. Druga płytka to już w dużej części smd i tego się nie tykam zwłaszcza że ta płyta nie budzi zastrzeżeń. Ma Pan czas i w razie czego jakieś części żeby rzucić na to okiem?
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cscope cs 6 mxi awaria

Post autor: ProScan »

To są jakieś dwie płytki? Nie do końca rozumiem, bo chyba tego wykrywacza jeszcze nie naprawiałem.

Proszę wstawić jakieś zdjęcia.

:pa

proscan
lechowiec
Posty: 278
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: Cscope cs 6 mxi awaria

Post autor: lechowiec »

Dobrze jest Pana spotkać na forum po latach, bo patrząc na aktywność forum zacząłem już trochę myśleć, że Proscan już nie prowadzi działalności serwisowej. Generalnie fora internetowe poszukiwaczy przysiadły. To już nie to samo co kiedyś.

Wracając do tematu, są dwie płytki. Jedna przymocowana do panelu sterującego na której są potencjometry i druga płytka z mózgiem tego detektora która odpowiada za obróbkę i przetwarzanie sygnału na dźwięk.

Poniżej kilka zdjęć płytek z elektroniką:
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cscope cs 6 mxi awaria

Post autor: ProScan »

Tak - to fejsbuk wykończył wszelkie fora internetowe. Teraz królują grupy fejsbukowe, a za każdą z nich stoi jakiś handlarz lub celebryta. Masa pyszałków, chwalipięt i samorodnych fuchowców.

Signum tempori. Młodzi w ogóle komputerów nie mają - tylko komórki.

Mnie też można znaleźć na fejsbuku, jeśli ktoś bardzo chce.

https://www.facebook.com/proscanserwis

Co do CSOCPE to faktycznie widać, że jakość lutowania złączy nie jest wysoka (złe zwilżanie). Może poprawa lutów wystarczy - a może nie (?).

:pa

proscan
lechowiec
Posty: 278
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: Cscope cs 6 mxi awaria

Post autor: lechowiec »

Jest duża szansa, że to zimny lut i część obwodów nie ma zasilania lub sygnał z któregoś toru gdzieś zanika. W przeszłości zdarzało się, że ten detektor wzbudzał się na niedużych wzmocnieniach w trybie dynamicznym by potem znów pracować jakiś czas stabilnie praktycznie na maksymalnym wzmocnieniu. To były prawdopodobnie pierwsze objawy niedomagań, ale nie było to jakoś dokuczliwe. I w końcu przestał działać tryb dynamiczny tzn. nie ma w głośniku reakcji na metal w trybie dynamicznym. W trybie statycznym czyli w trybie pinpoint detektor normalnie działa. Po włączeniu zasilania detektor wydaje dźwięk jak zawsze przy uruchomieniu ale dynamika milczy. Mikrokontroler czyli serce detektora działa bo detektor uruchamia się i po części można powiedzieć że działa. O raczej jest mało prawdopodobne że to wina mikrokontrolera, który to niestety byłby największym problemem jeśli byłaby konieczność jego wymiany. Ten mikrokontroler realizuje część operacji za pomocą zaprogramowanego kodu. W razie potrzeby trzeba by zamówić zaprogramowany procek u producenta o ile dpouszczają taką możliwość. Reszta elementów na płycie to elementy dyskretne i kilka wzmacniaczy plus jeszcze chyba jakieś bramki jak dobrze pamiętam. Niestety w sieci brak schematu i dokumentacji do tego detektora.
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cscope cs 6 mxi awaria

Post autor: ProScan »

czasami jakiś port ulegnie uszkodzeniu - to może się przytrafić.

Natomiast tutaj widzę konieczność poprawy lutów, a następnie diagnostykę toru analogowego. Z sondą włącznie.

:pa

proscan
lechowiec
Posty: 278
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: Cscope cs 6 mxi awaria

Post autor: lechowiec »

Można wysyłać?:) Wystarczy sam detektor z sondą czy całość tzn. z drążkiem nośnym?
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cscope cs 6 mxi awaria

Post autor: ProScan »

można - bez rurek, ale z zasilaniem.
lechowiec
Posty: 278
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: Cscope cs 6 mxi awaria

Post autor: lechowiec »

Ok. Dziękuję. W poniedziałek wyślę do paczkomatu zgodnie z informacją w sekcji kontakt z Proscan.

Pozdrawiam, Waldek
lechowiec
Posty: 278
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: Cscope cs 6 mxi awaria

Post autor: lechowiec »

Poskładałem ten detektor i o zgrozo zaczął działać. Po włączeniu najpierw działała tylko statyka. Przy pomocy kombinerek pobawiłem się chwilę statyką i nagle detektor jakby wzbudził się i zaczął wydawać jednolity wysoki ton. Nie reagował w tym stanie na metal. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu zaczęła działać dynamika. Zasięgi na monetę 2 zł w powietrzu są imponujące jak za dawnych lat zarówno w statyce jak i dynamice. Zastanawiam się co robić. I tak chciałbym aby przelutować te połączenia na płycie bo fabryka się tu nie popisała i prawdopodobnie jest tam gdzieś problem z jakimś połączeniem, że detektor raz jest żyleta po czym znowu głuchnie w dynamiku. Awarie tego typu są chyba najgorsze z możliwych...
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Cscope cs 6 mxi awaria

Post autor: ProScan »

ano.

Ale skoro działa, to używać. Jak padnie to wysłać. Ewentualnie podesłać w zimie.

:pa

procan
lechowiec
Posty: 278
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 10:12 pm

Re: Cscope cs 6 mxi awaria

Post autor: lechowiec »

Ok. Jak przestanie działać to pakuję i wysyłam. A jak będzie ok to i tak w zimie przyślę na przegląd i poprawę tych połączeń lutowanych. Dziękuję i pozdrawiam.
ODPOWIEDZ